Wybieramy materiały do remontu

Dobry projekt, fachowe wykonanie, trafnie dobrane materiały i... remont gotowy? Nawet niewielkie zmiany aranżacyjne w domu wymagają spójnych, przemyślanych działań już w trakcie pierwszych przymiarek i decyzji zakupowych.
/ 03.01.2013 07:03

Dobry projekt, fachowe wykonanie, trafnie dobrane materiały i... remont gotowy? Nawet niewielkie zmiany aranżacyjne w domu wymagają spójnych, przemyślanych działań już w trakcie pierwszych przymiarek i decyzji zakupowych.

Wybieramy materiały do remontu

Siły na zamiary
Na początku trzeba oczywiście wiedzieć, co i w jakim stopniu będziemy zmieniać. Należy określić zakres prac, rozplanować budżet, zadecydować o ewentualnym zatrudnieniu fachowców. Już na tym etapie mogą oni stanowić nieocenione wsparcie przy podejmowaniu kolejnych kroków. O ile jesteśmy bowiem w stanie stworzyć własną wizję aranżacyjną, skompletować farby, tynki dekoracyjne, tapety czy nawet armaturę, trudniej samodzielnie wybrać niektóre skomplikowane rozwiązania instalacyjne. Dobrą praktyką jest też po prostu korzystanie z opinii osoby, która będzie później odpowiedzialna za montaż poszczególnych elementów realizowanego wystroju. Z doradcą lub bez, zawsze powinniśmy być zorientowani, jakiego rodzaju wyposażenie pojawi się w naszym domu. Ruszamy do salonu wnętrzarskiego, gdzie następuje niełatwy czas decyzji.

Na zakupy
Aby zakupy były efektywne, powinniśmy się do nich przygotować: wymierzyć remontowane powierzchnie, poznać właściwości dostępnych materiałów, sprawdzić opinie o poszczególnych markach oraz aktualne promocje. Posiadanie nawet bardzo podstawowej wiedzy pozwala w samym sklepie pozyskać więcej konkretnych informacji od personelu, a tym samym precyzyjnie dopasować ofertę do własnych potrzeb.

Wybieramy materiały do remontu

 

Rozwiązania potrzebne do kolejnych etapów remontu warto dobierać w sposób komplementarny, by w jednym miejscu otrzymać możliwie pełny zestaw produktów – podkreśla Angelika Wiewióra ze studia wyposażenia wnętrz – Jeżeli nie ma jeszcze wyklarowanej ostatecznej wizji wystroju lub brak nam pewności, jaki efekt wizualny wywoła określony wyrób, pomocne mogą okazać się grafiki, wzorniki oraz ekspozycje wystawione w przestrzeniach handlowych. Wizyta w branżowym salonie może być też źródłem nowych inspiracji, weryfikującym dotychczasowe plany. Bardzo wiele jest obecnie dróg do kreowania ciekawych, indywidualnych aranżacji w oparciu o niebanalne motywy dekoracyjne. Na ścianach pojawiają się pokrycia nawiązujące do różnorodnych stylów i technik (antyczne, modernistyczne itp.), a podłogi nabierają wyrazu dzięki panelom, których barwę i fakturę można precyzyjnie dopasować do wyglądu reszty pomieszczenia, sporządzając na miejscu w sklepie wstępną wizualizację.

Kompleksowo
W trakcie wyprawy po materiały i narzędzia, warto korzystać także z dodatkowych usług, proponowanych przez punkty sprzedaży. Personel pełni tu funkcję doradców, wyjaśniających znaczenie niejasnych parametrów i wskazujących optymalne rozwiązania dla poszczególnych przypadków.

Niezwykle ważna jest też możliwość otrzymania praktycznego wsparcia bezpośrednio przy pracach pomiarowych, transportowych czy instalacyjnych – dodaje Angelika Wiewióra ze Strefy Zamieszkania. Wyznaczeni przez sklep specjaliści dysponują niezbędnym sprzętem i znają specyfikę oferowanych marek. A czasem pozornie proste czynności związane np. z montażem paneli, mogą przysporzyć niespodziewanych i trudnych do przejścia problemów. I właśnie gotowość na nieprzewidziane sytuacje jest jednym z ważniejszych elementów niełatwej sztuki wykańczania domu. W planach budżetowych bierzmy więc pod uwagę rezerwę finansową, która w razie pojawienia się dodatkowych wydatków, pozwoli kontynuować prace. Płynna i konsekwentna realizacja zaplanowanych działań remontowych sprawi, że szybciej będziemy cieszyć się z ich efektów.

Źródło: materiały prasowe

Redakcja poleca

REKLAMA