Wilgotność gleby w ogrodzie - jak dbać

Jak podlewać kwiaty? fot. Fotolia
Większość roślin jest mniej wrażliwa na brak składników pokarmowych w glebie niż na niedobory wilgoci. Trzeba je zatem podlewać, ale można ograniczyć zużycie wody.
/ 12.06.2013 13:31
Jak podlewać kwiaty? fot. Fotolia
Koszty nawadniania ogrodu w dużej mierze zależą od jakości gleby. W przypadku żyznej ziemi, bogatej w próchnicę, kilkudniowa susza nie jest żadnym problemem. Próchnica bowiem ma właściwości chłonne i woda nie wyparowuje z niej tak szybko jak z piasku. W jeszcze lepszej sytuacji są właściciele działek położonych na terenach, gdzie w glebie znajduje się glina. Ona również zatrzymuje wilgoć.

Jak dbać o wilgotność gleby w ogrodzie?

  • Użyźnij piaski
Ogród położony na piaszczystej glebie wymaga podczas upalnego lata systematycznego podlewania. Dlatego przed jego założeniem warto rozważyć poprawienie jakości gleby. Zakup dwóch przyczep lepszej ziemi i wymieszanie jej z piaszczystym podłożem zapewne zwróci się w ciągu dwóch sezonów, bo znacznie mniej wydamy na wodę. Ziemię można także wymieszać z kilkoma taczkami gliny (jeśli mamy do niej dostęp) lub torfu. Należy jednak pamiętać, że kwaśny torf służy tylko roślinom lubiącym kwaśne podłoże, np. wrzosom, rododendronom, iglakom. Większość gatunków jest wrażliwa na zakwaszenie gleby, dlatego najlepszy będzie dla nich torf odkwaszony.
  • Wybierz rośliny żelazne
Tak określa się gatunki najmniej wrażliwe na suszę. Wcale nie jest ich mało! Niektóre mają głęboki system korzeniowy, dzięki któremu sięgają po wilgoć znajdującą się w głębszych warstwach gleby, inne gromadzą zapasy w cebulach czy kłączach albo mają liście, które wyparowują mało wody. Warto je posadzić w ogrodzie na piaskach, wtedy tygodniową suszę wytrzymają bez podlewania. Do takich roślin należą np: brzoza, katalpa, sosna, świerk kłujący, pigwowce, lilaki, pięciornik, lawenda, rozchodniki, goździki, nawłocie.

Jak gromadzić deszczówkę?


Deszczówka nic nie kosztuje, a jest lepsza dla roślin niż woda z kranu. Możesz gromadzić ją na dwa sposoby:
  • Przez rynny naszych domów przepływają tysiące litrów wody, bogatej w składniki odżywiające rośliny. Nie marnujmy jej. Najprościej jest zakopać w ziemi przy ujściu rynny beczki, z których będzie się nabierać wodę konewką.
  • Można także zamocować na pionowej rynnie specjalny zbieracz z filtrem (duże sklepy ogrodnicze, ok. 150 zł). Wtedy beczki nie trzeba wkopywać. Najlepsza do gromadzenia deszczówki jest drewniana beczka uszczelniona folią.

Redakcja poleca

REKLAMA