Umywalki zwyczajne i ekstrawaganckie. Zwracając uwagę na design, nie zapominaj o funkcjonalności

Do małej łazienki zwykle szuka się jak najmniejszego modelu umywalki. Nie zawsze to dobry wybór.
Barbara Lasota / 6 miesięcy temu
umywalki fot. Adobe Stock

Zdarzają się łazienki bez umywalki, gdzie ręce myje się nad wanną. Jednak jeśli da się wygospodarować trochę miejsca, to umywalkę zawsze warto zamontować. Dla wygody i dla urody łazienki, bo kącik z lustrem, kinkietem i półką nad umywalką zwykle ociepla i uatrakcyjnia łazienkę. Często najlepiej sprawdzają się klasyczne modele z białej ceramiki, ale trzeba przyznać, że umywalki  z innych materiałów bywają oryginalne. Trzeba tylko dobrze dobrać wielkość i dopasować je do aranżacji łazienki.

Optymalne wymiary umywalki

W przypadku umywalki duże znaczenie ma jej szerokość. W sklepach można znaleźć nawet modele szerokości 20 cm. Niestety umycie w nich dłoni bez zachlapania podłogi i ściany to naprawdę wyczyn. Także modele szerokości 25, 30 i 35 cm nie są wygodne.

W zasadzie dopiero umywalka 40 cm spełnia swoje zadanie. Zwłaszcza w przypadku klasycznych kształtów. Bo głęboka misa zamontowana na blacie może mieć mniejszą średnicę, ponieważ dłonie zanurzymy w niej głębiej i woda nie będzie się rozpryskiwać.

Jeśli pozwala na to miejsce, najlepiej zamontować umywalkę szerokości  50 cm. W dużych łazienkach oczywiście mogą być jeszcze większe jeśli są proporcjonalne do miejsca. Głębokość umywalki wynosi zwykle 40 - 55 cm. I każda w tym przedziale sprawdza się w praktyce.

Z jakiego materiału ma być umywalka

Oto materiały z jakich produkuje się umywalki i ich krótka charakterystyka. Sama zdecyduj, który sprawdzi się u ciebie.

  • Ceramika. Zazwyczaj jest pokryta białym szkliwem, ale bywają też kolorowe. Takie umywalki najbardziej sprawdzają się w klasycznie urządzonych łazienkach. Na ogół niezbyt rzucają się w oczy, po prostu dobrze spełniają swoją praktyczną funkcję. Łatwo utrzymać je w czystości, właściwie użytkowane są trwałe. Niektóre modele pokrywa się powłoką ułatwiającą utrzymanie czystości. Proste modele można kupić w cenie nawet poniżej 100 zł.
  • Szkło. Najczęściej jest to szkło hartowane. Tym niemniej takie umywalki są mniej trwałe od ceramicznych. Za to bywają naprawdę oryginalne. Większość z nich to misy nablatowe, ale zdarzają się także montowane na szafce. Myje się je podobnie jak ceramiczne. Ceny zaczynają się od ok. 120 zł.
  • Z kamienia. Często tym kamieniem jest marmur polerowany w środku i na zewnątrz lub tylko w środku. To bardzo ciężkie umywalki, w kształcie owalnych, okrągłych lub prostokątnych mis mocowanych zazwyczaj na blatach. Trzeba uważać przy użytkowaniu, bo marmur łatwo zaplamić, a nawet zarysować. Takie umywalki są drogie, od 500 zł.
  • Z konglomeratu. Inaczej nazywa się takie umywalki kompozytowymi. Materiał ten, to zmielony kamień (marmur, dolomit) połączony z żywicami. Umywalki takie są bardzo trwałe, łatwo je czyścić. Są lżejsze od kamienia. Mają klasyczne i bardziej wyszukane kształty, czasem są wgłębieniem w blacie z konglomeratu. Ceny zaczynają się od ok. 200 zł.
  • Z drewna. Takich umywalek nie ma dużo i raczej nie szukajmy ich w supermarketach lecz w ekskluzywnych salonach łazienkowych. Wykonane są na ogół z drewna egzotycznego, bo ono jest odpowiednio twarde i odporne na wodę. Są też dobrze zakonserwowane, ale i tak, trzeba je myć z dużą ostrożnością. Prezentują się wyjątkowo oryginalnie. Mogą kosztować 200 zł, ale też i 2000 zł.
  • Ze stali. To materiał najtrwalszy ze wszystkich, jeśli jest odpowiednio dobrej jakości i masywny. Łatwo się takie umywalki myje, jednak pomyciu mogą zostawać ślady po kroplach. Pasują raczej do bardzo nowoczesnych, industrialnych łazienek. Ceny od 300 zł.

Jaki sposób mocowania

W zależności od rodzaju mocowania wyróżniamy umywalki:

  • Mocowane do ściany
  • Meblowe czyli montowane na szafce
  • Blatowe

Umywalki mocowane do ściany to te najbardziej tradycyjne, na ogół z białej ceramiki. Odpływ jest osłonięty często tzw. półpostumentem.
Umywalki meblowe to najczęściej modele kupowane razem z szafką lub regalikiem z półkami. To jedne z najbardziej praktycznych umywalek.
Umywalki blatowe to po prostu te stawiane na blacie lub wpuszczane w blat albo tzw. podblatowe. Te ostatnie mocuje się w blacie od spodu, w wyciętym otworze. Są jeszcze modele półblatowe, tzn część mieści się w blacie, a część wystaje przed blat.

Które modele są najbardziej praktyczne

W niewielkich łazienkach najbardziej sprawdzają się umywalki meblowe, kupowane razem z dopasowaną do nich szafką, na której są zamocowane. Często w supermarketach budowlanych można kupić taki zestaw w bardzo dobrej cenie (np. 250 zł). Takie umywalki mają na ogół prostokątny lub owalny kształt, a szafka pod nimi składa się z 2 lub trzech szuflad, które zmieszczą sporo łazienkowych drobiazgów. Praktyczne są także umywalki  blatowe, bo można pod nimi również wykorzystać miejsce.

Przeczytaj także:

Jak wybrać blat kuchenny

Pomysły na tanie meble kuchenne
 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)