Tapicerka - jak wyczyścić

Jak czyścić tapicerkę? fot. Fotolia
Wszystko zależy od tego, jakim rodzajem materiału obita jest twoja kanapa
/ 31.05.2019 16:38
Jak czyścić tapicerkę? fot. Fotolia

Czego nie lubią meble obite tkaniną? Silnego słońca (pod wpływem światła blakną), kurzu i mokrych plam. Regularnie czyszczona tapicerka będzie wyglądać jak nowa przez całe lata!

Wymiana obicia kanapy czy foteli to poważne i dosyć kosztowne przedsięwzięcie, dlatego staraj się nie dopuszczać do silnego zabrudzenia tapicerki.

Regularnie ją odkurzaj lub trzep, zaś wszelkie plamy usuwaj na bieżąco, bo po pewnym czasie będzie to dużo trudniejsze. Jeśli na obicie wyleje się jakiś płyn, szybko je wytrzyj i dokładnie wysusz (np. suszarką).

Gdy do czyszczenia zamierzasz użyć środka chemicznego, najpierw sprawdź w mało widocznym miejscu kanapy, jak działa – nie zniszczysz mebla.

Jak czyścić tapicerkę?


Rodzaj materiału Skóra ekologiczna Filc Szenile Alicante Plusz
Jak czyścić? Do litra ciepłej wody wsyp 2 łyżki płatków mydlanych. Poczekaj, aż się rozpuszczą, wymieszaj. Zmocz w roztworze gąbkę, mocno wyciśnij. Przecieraj nią zabrudzone miejsca. Wytrzyj do sucha. Do litra letniej wody dodaj łyżeczkę płynu do prania wełny. Dokładnie wymieszaj. Zanurz w roztworze gąbkę, wyciśnij. Przecieraj zabrudzone miejsca. Zmyj czystą wodą. Dobrze osusz. Przygotuj roztwór z ciepłej wody z żelem do prania (1 łyżeczka na litr wody). Dobrze wymieszaj. Zanurz w płynie bawełnianą szmatkę, wyciśnij. Przecieraj obicie. Zmyj czystą wodą. Osusz. Wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką, najlepiej z mikrofibry. Poczekać, aż wyschnie. Tkanina bardzo odporna na zabrudzenia i łatwa w utrzymaniu czystości, bo pokryta ochronną powłoką. Zwilż ściereczkę wodą z dodatkiem amoniaku (1 łyżeczka na szklankę wody). Najpierw przetrzyj materiał zgodnie z kierunkiem włosa, potem pod włos i po raz trzeci – znów z włosem.
Warto wiedzieć! Przypomina do złudzenia naturalną skórę, choć zrobiona jest z syntetycznej żywicy barwionej na odpowiedni kolor. Uwaga! Łatwo ją zafarbować innym wilgotnym materiałem. Jest jednym z najstarszych materiałów obiciowych. Może być wełniany lub z domieszką włókien sztucznych. Bardzo stylowy i modny, ale dość szorstki w dotyku. To materiał syntetyczny wyprodukowany z akrylu i poliestru. Przyjemny w dotyku – podobny do weluru. Bardzo odporny na zabrudzenia, a także uszkodzenia mechaniczne. To syntetyczna odmiana zamszu. Ma wszystkie jego zalety, ale pozbawiona jest jego wad. Miła w dotyku, nie wsiąkają w nią płyny (tworzą się krople, które łatwo zebrać). Obicia pluszowe są puszyste, miękkie i trwałe – wytrzymają wiele lat. Szczególny sposób tkania sprawia, że materiał pięknie lśni w słońcu. Z upływem lat może się nieco wycierać.

Zobacz także:

Redakcja poleca

REKLAMA