Uwielbiamy świece zapachowe i nie wyobrażamy sobie bez nich jesiennych oraz zimowych wieczorów. Sięga po nie naprawdę wiele z nas, ale jak się okazuje, może to prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Substancja, która wytwarzana jest podczas ich spalania, znajduje się na liście czynników rakotwórczych. Chodzi o formaldehyd, który powstaje po połączeniu limonenu z ozonem.
Jakie świece zapachowe mogą być szkodliwe?
Zapach szarlotki, świeżo skoszonej trawy, morskiej bryzy, pieczonej dyni, malin w słońcu... Dzięki świecom możesz być gdzie chcesz i poczuć momentalnie niemal każdy aromat świata. Ostatnio pojawiły się nawet egzemplarze o woni smażonego kurczaka lub popcornu.
Są popularne szczególnie podczas długich jesiennych i zimowych dni, które lubimy spędzać według wymarzonego scenariusza - do dobrej książki lub filmu, ciepłego kocyka i kubka pełnego gorącej herbaty, idealnie pasuje nastrojowe światło i zapach świec.
Najdziwniejsze zapachy świeczek - 7 nietypowych kombinacji
Jak się okazuje, ta sytuacja tylko pozornie jest sielanką.
Podczas spalania niektórych świec aromatyzowanych, powstaje śmiertelnie trujący związek!
Po pierwsze, badania wykazały że w czasie tego procesu, do powietrza przedostaje się spora ilość alkanów, alkenów i toluenu. Przy sporadycznym ich wdychaniu, konsekwencje zdrowotne nie będą odczuwalne. Jeśli jednak jesteś wielką fanką świec i zapalasz je każdego dnia... Po kilku latach będziesz szczególnie narażona na astmę i nowotwory!
Po drugie, większość świec zapachowych przy spalaniu wytwarza limonen. Ten związek sam w sobie nie jest szkodliwy, ale sytuacja diametralnie może ulec zmianie w sytuacji, gdy zetknie się w powietrzu z innymi gazami. Gdy limonen połączy się z ozonem, powstanie formaldehyd. Ten związek znajduje się na oficjalnej liście substancji rakotwórczych, zatwierdzonej przez Światową Organizację Zdrowia. Po kilku godzinach przebywania w pomieszczeniu, w którym pali się zapachowa świeca, można odczuwać silne bóle głowy i podrażnienie oczu.
Które aromaty świeczek są najbardziej niebezpieczne? Zdaniem badaczy najgorzej wpływają na nasze zdrowie cytrynowy i drzewa sandałowego.
Jeśli lubisz świece zapachowe, przede wszystkim zachowaj rozsądek. Codzienne ich zapalanie nie będzie ci służyć! Dodatkowo, możesz hodować w mieszkaniu kwiatki, które będą neutralizować formaldehyd - bluszcz pospolity, lawendę lub paprocie.