Sami doklejamy płytki

Odpadająca płytka koło zlewozmywaka, zaciekająca woda za odstającą płytkę koło baterii prysznicowej lub odpryśnięta płytka w brodziku. Zdarza się to często i zazwyczaj spędza nam sen z powiek, denerwuje... Mamy świadomość, że proces będzie postępował i lada dzień pojawi się więcej „ruszających się”, „skrzypiących” płytek. Czeka nas remont? Znów wydatki? Gdzie znaleźć wykonawcę na tak drobną pracę? Naprawa tych miejsc nie musi stanowić już problemu. Sami możemy naprawić uszkodzone powierzchnie – łatwo, szybko i skutecznie. Wystarczy, że mamy do dyspozycji odpowiedni klej, odrobinę czasu i dobrej woli.
/ 23.05.2007 21:00
Odpadająca płytka koło zlewozmywaka, zaciekająca woda za odstającą płytkę koło baterii prysznicowej lub odpryśnięta płytka w brodziku. Zdarza się to często i zazwyczaj spędza nam sen z powiek, denerwuje... Mamy świadomość, że proces będzie postępował i lada dzień pojawi się więcej „ruszających się”, „skrzypiących” płytek. Czeka nas remont? Znów wydatki? Gdzie znaleźć wykonawcę na tak drobną pracę?
Naprawa tych miejsc nie musi stanowić już problemu. Sami możemy naprawić uszkodzone powierzchnie – łatwo, szybko i skutecznie. Wystarczy, że mamy do dyspozycji odpowiedni klej, odrobinę czasu i dobrej woli.


Odkleja się płytka i co dalej?
Kuchnia, łazienka, prysznic, zlewozmywak to te miejsca w naszym domu, z których korzystamy najczęściej. Przez codzienną ich eksploatację są one najbardziej narażone na uszkodzenia. Co więcej uszczerbki występują w miejscach trudnodostępnych i narażonych na przejściowe działanie wody. W takiej sytuacji nie wiemy jak postąpić: czy skuwać resztę (dobrych) płytek, i kłaść nowe, co narazi nas na dodatkowy koszt, czy dokleić uszkodzony fragment? Kupując worek kleju na doklejenie płytki tracimy podwójnie: niewykorzystany klej (najczęściej kleje dostępne są w dużych workach) musimy wyrzucić (strata finansowa), a po drugie sporo czasu zajmuje wymieszanie kleju z wodą i uzyskanie wymaganej przez producenta konsystencji ( strata czasu).
Przygotowywanie tradycyjnego kleju do płytek oznacza bałagan i nieporządek, a tego za wszelką ceną chcemy uniknąć. Musimy także pamiętać, że nie wszystkie kleje dostępne na rynku nadają się do łączenia powierzchni narażonych na przejściowe działanie wody, podwyższoną temperaturę podłoża czy występujące naprężenia a takie warunki najczęściej występują przy zlewach, w łazienkach, pod prysznicem, przy umywalkach i toaletach. W tych trudnych pracach dobrze jest użyć już gotowego kleju ( np.: Tytan klej do płytek ceramicznych gotowy do użycia).


Wymiana odklejającej się płytki krok po kroku

• Usuwamy odpadającą płytkę bez uszkadzania jej.
Odpadającą płytkę należy delikatnie usunąć ze ściany lub podłogi nie uszkadzając jej. Aby nie połamać płytki najpierw powinniśmy śrubokrętem zeskrobać starą fugę. Czasem płytka odkleja się tylko częściowo, dlatego aby zdemontować ją w całości, nie ryzykując jej uszkodzenia, najlepiej użyć do tego długiego, płaskiego i metalowego narzędzia np. stalowej lub nierdzewnej szpachelki lub płaskiego śrubokrętu. W szczelinę między płytkę a podłoże wkładamy szpachelkę i lekko podważamy płytkę. W ten sposób powinna ona odkleić się bez problemu i bez uszkodzeń.

• Oczyszczamy powierzchnię odklejonej płytki oraz czyścimy podłoże.
Po skuciu płytki należy oczyścić i wyrównać powierzchnię. Możemy to zrobić używając szpachelki lub innego płaskiego, metalowego narzędzia. Okruchy wyschniętego kleju najłatwiej zebrać miotełką lub pędzlem z grubym włosiem – wtedy mamy pewność, że dokładnie pozbędziemy się wszystkich drobinek kleju oraz innych zabrudzeń. W ten sam sposób czyścimy płytkę, którą chcemy dokleić do ściany. Mocując płytkę w wilgotnym środowisku musimy zwrócić uwagę na siłę spajania kleju, którego zamierzamy użyć, jego właściwości wodoodporne oraz izolacyjne. Ważne by klej cechował się dużą siłą spajania i był odporny na działanie wody. Dobrze też by był gotowy do użycia bez konieczności mieszania z innymi składnikami. Gotowy do użycia klej gwarantuje optymalną konsystencję do pracy (np.: Tytan klej do płytek ceramicznych gotowy do użycia).

• Klej rozprowadzamy równomiernie.
Na oczyszczoną płytkę nakładamy klej. Najlepiej jest nanosić go za pomocą pacy zębatej. Dzięki niej klej rozprowadzi się równomiernie i dokładnie tworząc jednolitą i równą warstwę, a tym samym płytki będą dobrze przylegały do podłoża. Musimy mieć również świadomość, tego, że podłoże nie jest już tak równe jak przy pierwotnym ich kładzeniu. Ważne jest też by klej był elastyczny, zapewni to lepsze wiązanie z podłożem oraz będzie eliminować napięcia i naprężenia pomiędzy podłożem a płytkami.

• Kleimy płytkę i nakładamy fugę
.
Nową płytkę doklejamy w brakujące miejsce, dociskamy ją i....prawie gotowe. Kleje gotowe do użycia maja konsystencję pasty (np. Tytan), a to gwarantuje dotarcie kleju w każdy zakamarek i nierówność.
Po wyschnięciu kleju, miedzy płytki aplikujemy fugę. I wszystko gotowe…

Redakcja poleca

REKLAMA