sen fot. Fotolia

Jak często powinnaś zmieniać pościel? Ta odpowiedź cię zaskoczy!

Czysta pościel to podstawa przyjemnego snu. Jednak istnieje jeszcze jeden aspekt, ze względu na który pościel należy często prać - mowa o roztoczach. Możesz bardzo się zdziwić, kto jeszcze z tobą sypia...
/ 10.01.2018 11:50
sen fot. Fotolia

Badania mikrobiologów nie pozostawiają złudzeń - twoje ukochane łóżko i ulubiona pościel są siedliskiem zarazków, chyba że... zmieniasz ją minimum raz w tygodniu!

Roztocza w pościeli - jak się ich pozbyć?

W łóżku spędzamy około 1/3 naszego życia. Czy jednak wiesz, co czai się w twojej pościeli? Jak pokazują badania mikrobiologa z Uniwersytetu Nowojorskiego Philipa Tierno, ta świątynia wypoczynku, źle pielęgnowana, może przerodzić się w folwark pełen grzybów i bakterii!

Jeśli pościel była nie zmieniana odpowiednio długo, mikroorganizmy zamieszkujące nasze kołdry, poduszki i materace mogą doprowadzić do rozmaitych chorób, także alergii.

Żeby tego uniknąć, musimy prać całą pościel, minimum raz w tygodniu. Tę tezę potwierdzają badania opublikowane przez specjalistyczne pismo dedykowane lekarzom alergologom i immunologom.
Po zbadaniu tysięcy amerykańskich domostw, naukowcy wyszczególnili praktycznie w każdej pościeli minimum trzy silne alergeny. Co więcej ich obecność potrafi powodować nie tylko kichanie ale nawet... chrapanie!

Nawet jeśli nie masz alergii jako-takiej, możesz dostać reakcji alergicznej, będąc ciągle narażonym na kontakt z alergenami.
-przypomina Philip Tierno

Jak pozbyć się roztoczy z domu? To nie jest łatwe, ale da się!

Dlaczego roztocza uwielbiają twoje łóżko?

Kolejnym powodem, dla którego mikroby mają się tak dobrze jest to, że w łóżku jest przeważnie ciepło. Dodatkowo codziennie dostarczamy im pożywki w postaci naszego potu i martwego naskórka.
Pościel w ciągu roku wchłania około 100 (!!!) litrów potu. Zwłaszcza latem, kiedy jest ciepło i wilgotno na naszej pościeli tworzy się coś, co naukowcy nazywają idealnymi warunkami do rozwoju i hodowli grzybów. W naszych poduszkach może się znajdować aż 16 różnych gatunków grzybów!

Większość mikrobów pochodzi od nas samych (z potu, łoju i bakterii kałowych), w łóżku znajdują się również mikroby spoza naszego ciała, takie jak: łupież zwierzęcy, pył, drobiny piachu, roztocza i ich odchody jak również drobiny kału. Dodatkowo pościel może zwierać resztki toksycznych farb użytych w procesie ich produkcji!

Gdybyś dotknął psiej kupy na ulicy, od razu chciałbyś umyć ręce. Potraktuj to jako analogię do swojej sypialni. Gdybyś zobaczył pod mikroskopem, co w niej żyje po sekundzie zapytałbyś sam siebie: czy ja naprawdę chcę w tym spać?!- mówi Philip Tierno

Ten cały brud pojawia się w ciągu tygodnia w naszych łóżkach... Zatem, zróbcie sobie przysługę i zmieniajcie pościel minimum raz w tygodniu!

Zobacz więcej na temat pościeli!
3 zasady dbania o pościel latem - wiedziałaś o tym?
Pościel pościeli nierówna... jaką powinnaś wybrać?
Pościel i materac - jak o nie dbać, by służyły przez lata?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/17.01.2018 19:17
My mamy pościel hipoalergiczną, zmieniamy w domu co tydzień - dwa, do tego regularnie czyścimy dywany w Klinice dywanów (standard + ozonowanie, żeby pozbyć się alergenów - średnio raz na 3-4 miesiące). Dlaczego to piszę? Mam córkę alergiczkę (roztocza kurzu domowego). Odkąd mamy ten regularny rytuał czyszczenia miękkich siedlisk roztoczy plus pościel hipoalergiczną - objawów nie ma. Da się z alergią żyć, wystarczy odpowiednia higiena.