POLECAMY

Jak często powinnaś zmieniać pościel? Ta odpowiedź cię zaskoczy!

Jeśli robisz to rzadziej przeczytaj, z kim dzielisz swoje łóżko!
/ 3 miesiące temu
Jak często powinnaś zmieniać pościel? Ta odpowiedź cię zaskoczy! fot. Fotolia

Badania mikrobiologów nie pozostawiają złudzeń - twoje ukochane łóżko i ulubiona pościel są siedliskiem zarazków, chyba że... zmieniasz ją minimum raz w tygodniu!

W łóżku spędzamy około 1/3 naszego życia. Czy jednak wiesz, co czai się w twojej pościeli? Jak pokazują badania mikrobiologa z Uniwersytetu Nowojorskiego Philipa Tierno, ta świątynia wypoczynku, źle pielęgnowana, może przerodzić się w folwark pełen grzybów i bakterii!

Jeśli pościel była nie zmieniana odpowiednio długo, mikroorganizmy zamieszkujące nasze kołdry, poduszki i materace mogą doprowadzić do rozmaitych chorób, także alergii.

Surowa woda dotarła już do Polski! Niebezpieczna moda okiem dietetyka!

Żeby tego uniknąć, musimy prać całą pościel, minimum raz w tygodniu. Tę tezę potwierdzają badania opublikowane w grudniu przez specjalistyczne pismo dedykowane lekarzom alergologom i immunologom.
Po zbadaniu tysięcy amerykańskich domostw, naukowcy wyszczególnili praktycznie w każdej pościeli minimum trzy silne alergeny. Co więcej ich obecność potrafi powodować nie tylko kichanie ale nawet... chrapanie!

Nawet jeśli nie masz alergii jako-takiej, możesz dostać reakcji alergicznej, będąc ciągle narażonym na kontakt z alergenami.
-przypomina Philip Tierno

Kolejnym powodem, dla którego mikroby mają się tak dobrze jest to, że w łóżku jest przeważnie ciepło. Dodatkowo codziennie dostarczamy im pożywki w postaci naszego potu i martwego naskórka.
Pościel w ciągu roku wchłania około 100 (!!!) litrów potu. Zwłaszcza latem, kiedy jest ciepło i wilgotno na naszej pościeli tworzy się coś, co naukowcy nazywają idealnymi warunkami do rozwoju i hodowli grzybów. W naszych poduszkach może się znajdować aż 16 różnych gatunków grzybów!

Większość mikrobów pochodzi od nas samych (z potu, łoju i bakterii kałowych), w łóżku znajdują się również mikroby spoza naszego ciała, takie jak: łupież zwierzęcy, pył, drobiny piachu, roztocza i ich odchody jak również drobiny kału. Dodatkowo pościel może zwierać resztki toksycznych farb użytych w procesie ich produkcji!

Gdybyś dotknął psiej kupy na ulicy, od razu chciałbyś umyć ręce. Potraktuj to jako analogię do swojej sypialni. Gdybyś zobaczył pod mikroskopem, co w niej żyje po sekundzie zapytałbyś sam siebie: czy ja naprawdę chcę w tym spać?!- mówi Philip Tierno

Ten cały brud pojawia się w ciągu tygodnia w naszych łóżkach... Zatem, zróbcie sobie przysługę i zmieniajcie pościel minimum raz w tygodniu.

Zobacz także:Wybrałyśmy 13 najbardziej wyjątkowych aukcji WOŚP. Co znalazło się na naszej liście?
Gotujesz ryż lub kaszę w takim woreczku? Uważaj, to bardzo niebezpieczne dla zdrowia

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 miesiące temu
My mamy pościel hipoalergiczną, zmieniamy w domu co tydzień - dwa, do tego regularnie czyścimy dywany w Klinice dywanów (standard + ozonowanie, żeby pozbyć się alergenów - średnio raz na 3-4 miesiące). Dlaczego to piszę? Mam córkę alergiczkę (roztocza kurzu domowego). Odkąd mamy ten regularny rytuał czyszczenia miękkich siedlisk roztoczy plus pościel hipoalergiczną - objawów nie ma. Da się z alergią żyć, wystarczy odpowiednia higiena.