Jak sama nazwa wskazuje, rolety rzymskie zostały wynalezione jeszcze przez Starożytnych Rzymian. Zaczęli oni zawieszać w oknach udrapowane fragmenty tkanin, które chroniły ich przed słonecznym żarem i kurzem, który mógł się dostać z zewnątrz. Już w epoce Starożytnego Rzymu możemy mówić o trendach - rolety rzymskie rozpowszechniły się tak szeroko, że wkrótce pojawiły się w niemal każdym domu. Ten rodzaj zasłon może być naprawdę zróżnicowany. Tkanina bywa gruba i sztywna, a także cienka i zwiewna. Wygląd rolet dzień-noc przypomina harmonijkę, która przy podciąganiu do góry tworzy charakterystyczne fałdy.
Czy warto mieć w domu rolety rzymskie?
Czy warto zamontować rolety rzymskie? Ten rodzaj zasłon właściwie nie posiada wad. Do niewątpliwych zalet należy zaliczyć:
- Łatwość montażu. Nie trzeba posiadać wyjątkowych umiejętności, aby samodzielnie je zamontować.
- Oszczędność miejsca. Jeśli w pomieszczeniu brakuje miejsca na tradycyjne zasłony lub firanki, na rolety rzymskie na pewno go nie zabraknie!
- Dekoracyjność. Rolety dzień-noc łączą w sobie funkcjonalność klasycznych rolet z ozdobnością zasłon. Możesz wybrać przecież dowolny materiał i wzór, a dół ozdobić falbanką lub frędzlami.
- Łatwość utrzymania w czystości. Rolety rzymskie można prać, więc łatwiej zadbać o ich czystość niż w przypadku zwykłych żaluzji.
- Możliwość sterowania ilością światła. W zależności od tego, czy zależy ci na całkowitym zaciemnieniu pomieszczenia, czy może wolałabyś nawet przy zasłoniętych roletach mieć w pokoju tylko lekki półmrok, możesz dobrać rodzaj materiału do swoich potrzeb.
- Ocieplenie pomieszczenia. Izolacja rolet zapewni zimą zatrzymanie ciepła w mieszkaniu.
Jak urządzić mieszkanie modnie, ale niedrogo?
Jak montować rolety rzymskie?
Istnieją różne metody montażu rolet rzymskich. Wiesza się je na karniszu rurkowym, albo mocuje do aluminiowej szyny. Jeśli mają być zawieszone na karniszu, warto pamiętać o doszyciu efektownych "szelek". W przypadku tej opcji należy pozostawić wolne 30 cm po obu stronach okna. Przy montażu do ściany wystarczy 10 cm.
Rolety są podnoszone za pomocą systemu sznurkowego (w przypadku rolet o mniejszej wadze i rozmiarze) albo za pomocą systemu łańcuszkowego (jeśli chodzi o modele cięższe i większe). Niekiedy stosuje się tutaj również mechanizm elektryczny.
Nie zaleca się montowania rolet rzymskich w łazience - głównie ze względu na zbyt dużą wilgotność powietrza.