Rabata - jak założyć - rady pani domu

Jak założyć rabatę w ogrodzie? fot. Fotolia
Kwiaty dobieramy pod kątem terminu kwitnienia, wymagań, kolorów. Ale przecież kwiaty kojarzą nam się również z zapachami!
/ 06.05.2013 09:12
Jak założyć rabatę w ogrodzie? fot. Fotolia
Taką rabatę usytuujmy niezbyt blisko letniej kuchni czy miejsca, gdzie odpoczywamy lub jemy. Mocne zapachy będą przyciągały owady, których nadmiar może uprzykrzyć nam relaks.

Najbardziej intensywnie pachną lawenda, lilie i róże, ale także konwalie, szałwia i rumianek. Aby rabata była i pachnąca i ładna, warto posadzić kwiaty w odpowiedniej kolejności, biorąc pod uwagę ich wysokości, a także termin kwitnienia.

Jak założyć piękną rabatę?


Środek rabaty oddajmy we władanie królowej kwiatów – róży, np. odmianie „Louise Odier”. Najlepiej posadzić 3-4 krzaki. Będzie kwitła od czerwca do października. Wokół róż posadźmy goździki brodate. Kwitną w czerwcu i lipcu, mają charakterystyczny korzenny zapach – jak wszystkie goździki. Następne w kolejności mogą być białe lilie. Jeżeli chcemy aby kwitły już w tym roku, musimy zdecydować się na kupne sadzonki. Przed wysokimi i eleganckimi liliami możemy posadzić wdzięczne kwiaty wiosenne (żonkile, narcyzy, hiacynty). Warto je pogrupować i wysadzić na przemian, by kępy żółtych kwiatów mieszały się z białymi i np. niebieskimi. Obrzeża rabaty zostawmy dla konwalii, która kwitnie w maju i macierzanki, która będzie nas upajać zapachem w czasie wakacji, przywabiajac także pszczoły.

Wybierając kwiaty na wonną rabatę sprawdźmy, czy faktycznie pachną. Często te o pięknych kielichach nie wydzielają zbyt intensywnego aromatu (np. rododendrony). Są też takie, które pachną tylko o określonej porze dnia (np. maciejka wieczorem, a lawenda tylko podczas słonecznych dni).

Pamiętajmy też, że nie to jest ładne, co jest ładne, ale co się komu podoba. Tak też bywa i z zapachami, dlatego warto się upewnić, jaki nam odpowiada. Dla wielu osób pelargonia wydziela ładną cytrynową woń. I dla równie wielu… jest nie do zniesienia! Takimi roślinami o nieokreślonym aromacie są też aksamitki, a wśród krzewów czarny bez oraz żarnowiec.

Zobacz także:



Kwiaty na rabatki
Jak stworzyć kompozycje kwiatowe w ogrodzie?
4 zasady dbania o magnolię

Zapachowe kalendarium


Jeżeli posadzimy kwiaty kwitnące o różnych porach roku, nasz ogród będzie pachniał przez cały czas. Warto więc stworzyć „sztafetę zapachów”.
  • Luty: oczar omszony i wiosenny, wawrzynek wilczełyko
  • Marzec: kalina bodnantska, mahonia pospolita
  • Kwiecień: fiołek wonny i biały, kalina koreańska, liliowiec cytrynowy
  • Maj: azalia pontyjska, berberysy, czeremcha, goździk siny, kalina Burkwooda, laurowiśnia wschodnia, konwalia majowa, lilaki, magnolie – gwiaździsta, purpurowa, Siebolda, Soulange’a, Alba Superba i Superba oraz odmiana Galaxy, Heaven Scent i Suzan, porzeczka złocista, wawrzynek główkowy, wiciokrzew pomorski Graham Thomas, przewiercień
  • Czerwiec: jaśminowiec, goździk ogrodowy, lilia biała, oliwnik zwyczajny, piwonia ogrodowa, robinia akacjowa, wiciokrzew, maciejka
  • Lipiec: groszek, lewkonia, rezeda, róże, werbena, lipa sierpień do jesieni: róże, groszki, tytoń oskrzydlony, heliotrop, werbena

Dobre rady:

  • Kwiaty wydzielają bardziej intensywny zapach, gdy są potrącane. Możemy więc posadzić je przy przejściach, alejkach i wejściu do domu.
  • Jeżeli chcemy, by zapach kwiatów był bardziej odczuwalny, wysadzajmy je od południowej strony i w miejscach osłoniętych od wiatru. Słońce wzmacnia wydzielanie zapachów, a brak wiatru sprawi, że nie będzie się on ulatniał.
  • Niektóre kwiaty pachną po ususzeniu. Możemy z nich zrobić potpourri.

Zapach i nieproszeni goście


Kuszącemu aromatowi nie mogą oprzeć się pszczoły, trzmiele i bąki. Ale niestety, także inne zwierzęta. Nie zawsze pożądane w naszym ogrodzie...
  • Koty uwielbiają zapach kocimiętki, kozłka lekarskiego, ożanki i aktinidii pstrolistnej.
  • Ptaki przylecą przede wszystkim do nasion (głóg, słonecznik, ale i wielu kwiatów pachnących). Szpaki będą okupowały drzewka owocowe.
  • Chrząszcze – lubią drzewa owocowe, liściaste, ale też krzewy różane. To szkodniki – najwięcej szkód wyrządzają pędraki, które niszczą korzenie.

Redakcja poleca

REKLAMA