Przed słońcem i ... złodziejami

Odpowiednio dobrana do naszych potrzeb roleta zewnętrzna będzie nie tylko ozdobą domu, ale przede wszystkim uczyni z niego „twierdzę”, do której nie ma wstępu ani złodziej, ani wiatr i mróz, ani niepożądany promień słońca.
/ 01.06.2009 07:56
Odpowiednio dobrana do naszych potrzeb roleta zewnętrzna będzie nie tylko ozdobą domu, ale przede wszystkim uczyni z niego „twierdzę”, do której nie ma wstępu ani złodziej, ani wiatr i mróz, ani niepożądany promień słońca.

Rolety zewnętrzne mogą być wykonane z różnych materiałów (między innymi stali, PCW czy drewna), ale zdecydowanie najpopularniejsze są rolety o pancerzu z aluminium. Co do tego zgodne są wszystkie firmy, które na kolejnych stronach zaprezentowały po kilka produktów ze swojej oferty, zaznaczając, iż są one dostępne w różnych wersjach kolorystycznych.

Dlaczego z aluminium?
Ponieważ jest to optymalne rozwiązanie jeśli chodzi o stosunek ceny do jakości i funkcjonalności rolet. Plastikowe (z PCW) są co prawda najtańsze, ale też najsłabsze i nie spełniają wszystkich funkcji, chociażby zabezpieczenie przed włamaniem. Stalowe doskonale zabezpieczą przed intruzami, ale są ciężkie i kosztowne. Rzadko kto decyduje się na rolety z drewna, chyba że zależy mu na nadaniu budynkowi mieszkalnemu określonego stylu.
Aluminiowe listwy (profile, lamele) pancerza rolety mogą być puste albo wypełnione pianką poliuretanową, dzięki czemu mają lepszą izolacyjność termiczną i akustyczną, są też sztywniejsze, a przez to bardziej trwałe. Listwy, połączone ze sobą na krawędziach zaczepami, przesuwają się po bocznych prowadnicach. Cały pancerz nawija się na wałek, schowany w specjalnej skrzynce, przeważnie wykonanej z aluminium. Skrzynka może być zamontowana we wnęce okiennej, może też być schowana w ścianie. To ostatnie rozwiązanie jest możliwe tylko na etapie budowy nowego domu. Warto pomyśleć o roletach zawczasu, gdyż montowanie ich na istniejących już oknach może być trudniejsze niż nam się wydaje.

Przed słońcem i ... złodziejami

Manualna czy elektryczna?
Na polskim rynku nie brakuje firm, które mają w swojej ofercie rolety zewnętrzne i inne akcesoria do okien (m. in. żaluzje czy markizy). Należy zaznaczyć, że niektóre z nich pasują wyłącznie do okien produkowanych przez daną firmę (np. Velux czy Fakro), warto więc zastanowić się nad opcją zakupu całego, doskonale zintegrowanego systemu okiennego. Firma Velux proponuje rolety w trzech wariantach sterowania (ręcznym, elektrycznym i zasilanym energią słoneczną). Firma Fakro, oprócz standardowej rolety pokazuje ciekawy rodzaj rolety do okien dachowych. Jej innowacyjność polega na tym, że posiada możliwość ustawienia lamelek w dwóch pozycjach: rolety i żaluzji, co pozwala doświetlić pomieszczenie bez konieczności zwijania rolety. Rolety prezentowane przez Krispol mają pancerze o podwyższonej odporności na włamanie. Pozwala na to konstrukcja pancerza z tłoczonego aluminium, ze wzmocnioną dolną listwą, uniemożliwiającą wyrwanie pancerza z prowadnic i specjalnymi zabezpieczeniami przed otwarciem od zewnątrz. Firma Anwis pokazuje między innymi roletę elewacyjną (fasadową), która jest dobrym rozwiązaniem dla klientów będących na etapie budowy domu. Można przy jej pomocy zasłonić otwory okienne w murze, lożę balkonową lub altanę.
Producenci proponują rolety o różnych systemach sterowania. Najtańsze są oczywiście sterowane ręcznie, ale jeśli liczy się dla nas funkcjonalność i wygoda obsługi, warto rozważyć zakup rolety sterowanej elektrycznie, najlepiej przy pomocy pilota. Niektóre z produktów można włączyć w jeden wspólny system sterowania dla całego budynku. Klienci dysponujący zasobniejszym portfelem mogą z kolei pokusić się o „inteligentne” sterowanie roletami, które pozwoli np. markować obecność domowników w domu podczas dłuższego wyjazdu (zaprogramowane otwieranie i zamykanie rolet o określonych porach dnia).

Lepiej wcześniej niż za późno
Agnieszka ŻOŁĘDZIOWSKA, menedżer produktu w Velux Polska
Nad wyborem rolety warto zastanowić się już na etapie projektowania domu. Wprawdzie roletę można zamontować na istniejącym już oknie połaciowym, musimy jednak wziąć pod uwagę, iż jeśli zdecydujemy się na zamontowanie rolety zasilanej elektrycznie i nie doprowadzimy do okna prądu, to potem czeka nas uszkadzanie ściany i kładzenie dodatkowych przewodów. Problemu tego nie ma w przypadku rolet obsługiwanych manualnie lub zasilanych energią słoneczną. Jeśli mamy w domu okna zainstalowane jedno nad drugim, trzeba pamiętać, żeby użyć do montażu kołnierzy o szerszym rozstawie, inaczej roleta zewnętrzna się po prostu nie zmieści. Ponadto montaż rolety zewnętrznej wymaga pomocy specjalisty – dekarza, którego ciężko nam będzie zatrudnić już po zakończeniu prac na dachu. W związku z tym najlepiej zamontować roletę jednocześnie z oknem do poddaszy. Warto przy tym wybierać produkty markowe - gwarantuje to wieloletnie, bezawaryjne funkcjonowanie, a w przypadku problemów sprawny serwis i doradztwo techniczne.

Źródło: www.dobrzemieszkaj.pl
Fot. Velux

Redakcja poleca

REKLAMA