Prasowanie bez tajemnic

kobieta, żelazko, deska do prasowania
Na wszystkie wasze pytania dotyczące prasowania odpowiada nasz ekspert - Perfekcyjna Pani Domu
/ 28.09.2010 10:44
kobieta, żelazko, deska do prasowania
Opanowałaś już podstawy, ale gubisz się w detalach. A one niestety, to już wyższa szkoła prasowania. Nie przejmuj się, opanujesz i to, choć obawiam się, że i tak prasowania nie polubisz. Na pewno się jednak do niego odrobinę przekonasz.

Jak prasować, aby na ubranie nie błyszczało pyta Barbara
Używaj do prasowania teflonowej nakładki na żelazko (kosztuje około 18 złotych) lub prasuj parą przez szmatkę.

Kupiłam aksamitną wieczorową sukienkę. Jak ją prasować pyta Jadwiga
Aksamit prasuj w powietrzu i koniecznie na lewej stronie. Nie jest to łatwe zadanie, więc powinnaś sobie załatwić pomocnika. Najlepsze do tej czynności jest specjalne żelazko, ale jeśli takiego nie posiadasz użyj zwyczajnego z nawilżaczem. Najpierw nawilż tkaninę parą wodną. Trzeba ją potrzymać kilka minut nad garnkiem z parującym wrzątkiem. Następnie razem z pomocnikiem przystępujesz do pracy. Jedna osoba trzyma i naciąga lekko aksamit, a druga prasuje w powietrzu. Zacznij prasowanie od temperatury do tkanin wełnianych, a następnie przestaw ją na wyższą. Gdy uprasujesz, przeczesz prawą stronę sukni.

Nie chcę zniszczyć jedwabiu, jak go prasować zastanawia się Justyna
Prasuj jedwab zawsze wilgotny i na lewej stronie przez czystą lnianą ściereczkę. Żelazko nastaw na jedną z najniższych temperatur. Nie polewaj jedwabiu wodą.

Jak postępować z wełną i jej mieszankami prosi o odpowiedź Mariola
Po pierwsze wełna nie lubi kontaktu z suchym i gorącym żelazkiem. Robią się wybłyszczenia przy szwach, a nawet ślady przypalenia. Prasuj na lewej stronie i zawsze przez wilgotną ściereczkę. I pamiętaj o temperaturze.

Jak prasować przez ściereczkę pyta Renata
Przede wszystkim musisz ja namoczyć, a następnie porządnie wykręcić. Następnie położyć na fragmencie ubrania przeznaczonego do prasowania i przykładać do tego miejsca żelazko, dopóki ścierka nie będzie sucha. I oczywiście nie wolno jej przypalić. Zanim przejdziesz do następnego fragmentu, poczekaj aż ulotni się cała para. I jeszcze jedno. Jeśli ubranie jest wilgotne, nie musisz ściereczki moczyć.

Jak dbać o pojemnik na wodę nie wie Wiola
Zasadą dbania o niego jest całkowite zużycie wody w cyklu prasowania.

Hafty, aplikacje, nadruki, krawaty – czy można prasować prosi o odpowiedź Iza
Materiały haftowane i z naszytymi aplikacjami prasuj na lewej stronie. Gdy prasujesz krawat, umieść w nim kawałek tektury, aby para ze spodniej części nie pozostawiła śladów na przodzie krawata. I koniecznie kup wieszaki na krawaty. Łatwiej je utrzymasz ich idealny kształt i wygląd. Ozdoby nadrukowane na tkaninie wymagają prasowania chłodniejszym żelazkiem niż reszta tkaniny. Miejsce z nadrukiem powinno się więc uprasować najwcześniej. Nie wolno dotykać nadruku bezpośrednio żelazkiem, położyć musisz na nim kawałek płótna.

Jak postępować z guzikami – zapytuje Bożena
Prasuj wyłącznie dookoła guzików i eklerów, w żadnym razie nie po nich. Delikatne guziki możesz czymś przykryć, na przykład maleńką łyżeczką.

Lubię len, ale nie potrafię go prasować pisze Olga
Zacznij się już nim zajmować poczynając od prania. Do płukania dodaj odrobinę środka zmiękczającego. Wiruj bardzo krótko i delikatnie. Za prasowanie zabierz się wówczas, gdy będzie jeszcze wilgotny. W przeciwnym razie go nie uprasujesz. Jeśli coś stanie ci na przeszkodzie, włóż ubranie do zamrażarki, ale wcześniej wsadź do worka foliowego. Len prasujesz w wysokiej temperaturze (180 – 220). W trakcie prasowania uważaj, aby nie robić na materiale zagięć. Od czasu do czasu przetrzyj stopkę żelazka zimną wodą i wytrzyj do sucha. Uważaj, bo gorąca!

Jak postępować ze swetrami pyta Tamara
Swetry wełniane prasujesz przez wilgotną ściereczkę. Rób to bardzo ostrożne, aby sweter wyglądał ładniej niż przed prasowaniem. Prasuj przykładając żelazko, nie wysuszaj zbytnio tkaniny, bo twój sweter zacznie świecić. Po uprasowaniu ułóż go na kocu albo prześcieradle, a dopiero później złóż.

Dostałam bluzkę z falbankami i koronkową serwetkę Jak o nie dbać, by wyglądały zawsze ładnie prosi o radę Kinga
Prasujesz podobnie jak męską koszulę (patrz niżej). Ponieważ bluzka posiada falbanki prasujesz je na początku, w kolejności – przy kołnierzu, rękawie i pozostałe falbany. Serwetkę przed prasowaniem ułóż na ręczniku, a jeśli chcesz uwypuklić wzór prasujesz na lewej stronie. Przygotuj przed prasowaniem pojemnik z wodą i małą gąbkę. Zwilżasz nią po kawałku materiał i prasujesz.

Podobno prasowanie męskiej koszuli to nie lada sztuka – pyta Wanda
To prawda, ale i tę sztukę da się opanować. W końcu jesteś kobietą. Przede wszystkim koszula nie może być zbyt sucha, bo trudno ci będzie rozprasować zagniecenia. Ważna jest także kolejność poszczególnych czynności. - najpierw spód kołnierzyka, od rogów do środka; - teraz wyprasuj wierzch kołnierzyka w ten sam sposób; - wyprasuj karczek w kierunku od szwu rękawów do środka, po kolei; - w następnej kolejności prasuj mankiety, najpierw wewnątrz, a następnie na zewnątrz - przejdź do rękawów, najpierw wyprasuj stronę, gdzie znajdują się zapięcia, a następnie drugą. Na rękawie nie powinno być żadnych kantów; - teraz plecy koszuli; - przedostatnia czynność to przody; - na koniec wracasz do kołnierzyka i wieszasz koszulę na wieszaku, a następnie ją zapnij.

Redakcja poleca

REKLAMA