Jakie prace ogrodnicze należy wykonać w sierpniu?
- Posadź piwonie, lilie, szachownice cesarskie.
- Skróć o połowę pędy lawendy, co spowoduje, że się ładnie rozkrzewi.
- Pamiętaj o przycięciu żywopłotu.
- Możesz jeszcze ususzyć tymianek i szałwię.
- Posiej sałatę roszponkę na jesienny zbiór.
- Regularnie koś trawę, a jeśli jest zbyt sucho - nawadniaj. Jeśli chcesz założyć nowy trawnik, wysiej trawę.
- Nie zapomnij przyciąć pędów, które mają zbyt mało kwiatów. Pobudzi je to do kwitnienia.
- Przytnij róże pienne.
- Z późnych odmian pomidorów usuń kwiaty z czubka.
- Posadź truskawki, wysiej jesienną rzodkiew i szpinak.
- Posadź rośliny iglaste i wiecznie zielone liściaste.
Zapamiętaj!
Sierpień jest zdecydowanie najlepszą porą na dzielenie piwonii. Nadają się do tego tylko kilkuletnie karpy, na których jest dużo pąków. Wykop je bardzo ostrożnie z ziemi i oczyść starannie pod bieżącą wodą. Do cięcia użyj tylko ostrego i czystego noża. Dzielenie rozpocznij od góry, tak aby na każdej części znalazły się 2-3 pąki. Uważaj, aby ich nie uszkodzić. Korzenie natychmiast po podzieleniu wsadź do spulchnionej ziemi, najlepiej na głębokość 3 cm.
Roślina miesiąca - róża
Królowa kwiatów towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Uprawiano ją w Grecji i starożytnym Rzymie. W ciągu ostatnich stu lat wyhodowano mnóstwo oryginalnych odmian, najnowsze chronią nawet specjalne patenty. Choć róże nie należą do roślin łatwych w uprawie, każdy ogrodnik może znaleźć coś dla siebie wśród wielu gatunków.
Wszystkie krzewy róż rosną dobrze na glebach piaszczysto-gliniastych, żyznych, dostatecznie wilgotnych. Lubią miejsca słoneczne i osłonięte. Dobrze je nawozić obornikiem lub kompostem. Krzewy najlepiej sadzić jesienią. Po posadzeniu trzeba je okopczykować, czyli przysypać ziemią do wysokości ok. 25 cm.