Jak powinniśmy przygotować podłoże przed przystąpieniem do montażu warstwowych podłóg drewnianych?
Dodatkowo wylewka powinna spełniać następujące wymagania - istotne szczególnie w przypadku wykonywania posadzki drewnianej klejonej bezpośrednio do wylewki: musi być twarda, zwarta, niepyląca i równa. Należy też pamiętać o usunięciu plam - zabrudzeń po pracach mokrych (malarskich, gipsowych itp). Niektóre niedoskonałości wylewki można usunąć dzięki zastosowaniu gruntu, który wzmocni podkład; gruntowanie jest niezbędne w przypadku parkietu klejonego. Drugim rozwiązaniem jest przeszlifowanie wylewki kamieniami. Przed rozpoczęciem gruntowania wylewki należy ją dokładnie odkurzyć.
Jakimi właściwościami charakteryzują się warstwowe podłogi drewniane montowane „na klej”?
Parkiet klejony jest bardziej stabilny niż podłoga tzw. pływająca. Między podkładem, a posadzką nie ma pustej przestrzeni, dzięki czemu posadzka nie ugina się pod naszym ciężarem, a chodzenie nie wywołuje głuchego odgłosu. Parkiet taki jest też mniej narażony na "pracę", czyli kurczenie się i pęcznienie. Można go też bez obaw odnowić, cyklinując i ponownie impregnując lakierem bądź olejem; w przypadku posadzki pływającej zachodzi ryzyko mocnego uginania się jej pod ciężką maszyną, przez co cyklinowanie może mieć niewłaściwy efekt.
A jakie są główne zalety montowania w sposób „pływający” warstwowych podłóg drewnianych?
Montaż podłogi pływającej jest łatwiejszy, czystszy i szybszy, przez co i tańszy; można go wykonać nawet samodzielnie. Nie ma też potrzeby kupowania tylu materiałów chemicznych, co przy parkiecie klejonym; niepotrzebny jest klej i lakier/olej, ponieważ parkiety warstwowe przeznaczone na podłogę pływającą są polakierowane/zaolejowane fabrycznie. Zaletą podłogi pływającej jest również to, że można ją w razie potrzeby dość łatwo zdemontować.
Dziękuję za rozmowę.
Porady udzielił Dawid Więckowski, specjalista ds. sprzedaży w Galerii Parkietu.
Fotografia: Galeria Parkietu
źródło: Materiały prasowe