Ale najpierw musimy dokładnie zaprojektować nasz miniogródek, czyli - piękny balkon. Nie może być nadmiaru kwiatów, ważne jest także, jakie wybierzemy. A to w dużej mierze zależy od tego, jak usytuowany jest balkon względem stron świata. Istotne także, na ile jest osłonięty od wiatru. Na następnej stronie pokazujemy przykładowe gatunki kwiatów dla konkretnych balkonów.
Piękna i mądra kompozycja balkonowa
Jeżeli mamy niewielki balkon, możemy wybrać pnącza. Zajmują mało miejsca, a szybko rosną. Z powodzeniem odgrodzimy się za ich pomocą od sąsiadów, ustawiając pergolę i obsadzając ją np. groszkiem pachnącym. Przy ścianie piąć się będzie bluszcz oraz chmiel ozdobny. Pamiętajmy, że niektóre gatunki pnączy dorastają do kilku metrów wysokości. Musimy je przycinać albo porozumieć się z sąsiadami – może pozwolą, żeby po ich balkonie też pięły się kwiaty.
Na niewielkim ale wysokim balkonie warto podwiesić doniczki pod sufitem. Do takich ekspozycji najlepiej nadają się kwiaty zwisające: niecierpki, pelargonie, petunie i fuksje. Doniczki z otworami do odprowadzania wody należy włożyć w inne – pełne, żeby woda nie kapała na podłogę.
Pojedyncze doniczki z kwiatami można też ustawić na piętrowych stojakach. Szczególnie ładnie będą się prezentować na tle np. bluszczu pnącego się po ścianie. Piękny balkon to już tylko kwestia czasu!
Kolorowy i piękny balkon wiosną i latem
Wybierając nasiona i sadzonki kwiatów, zwróćmy uwagę na termin kwitnienia. Jeżeli wszystko dobrze obmyślimy, na naszym pięknym balkonie będzie kolorowo od wczesnej wiosny do późnej jesieni! Możemy też posadzić jakąś roślinę zimozieloną, np.: ubiorek wieczniezielony, bluszcz pospolity, winobluszcz.
Wiosną zakwitną tulipany, pierwiosnki, krokusy, cybulice i bratki. Niektóre zwiędną już po miesiącu, inne będą cieszyć kolorami aż do czerwca. Wówczas zaczynają kwitnąć aksamitki, astry, begonie, cynie, dalie, heliotropy, lwie paszcze i wiele winnych. Warto także posiać maciejkę – chociaż nie jest zbyt ozdobna, to wieczorem, gdy większość kwiatów zamyka swoje kielichy, ona zaczyna rozsiewać intensywny, słodki zapach. Letnie kwiaty kwitną dość długo – jeżeli będziemy je dobrze pielęgnować, wiele z nich utrzyma się aż do października.
Na swoim pięknym balkonie możesz posadzić nie tylko kwiaty...
Urządzając balkon, weźmy też pod uwagę czas, jaki możemy poświęcić roślinom. Nawet te mniej wybredne wymagają bowiem pielęgnacji. Trzeba je chronić przed słońcem i wiatrem, zbierać opadłe płatki, przesadzać, siać itp. Jeżeli nie mamy ochoty się tym zajmować, możemy posadzić iglaki oraz karłowate odmiany krzewów. Też upiększą balkon, a wymagają o wiele mniej pracy.
Najbardziej popularne są: kulista sosna bośniacka i górska, jałowiec łuskowaty, cyprysik groszkowy, żywotnik zachodni. Dorastają do wysokości najwyżej metra. Kupując, upewnijmy się, że to odmiana karłowata!
Na słonecznych balkonach najlepiej będą rosły jałowce, sosny, tuje i modrzewie. Na zacienionych cisy i choiny kanadyjskie. Wszystkie iglaki lubią wilgoć, więc należy pamiętać
o podlewaniu. Od wiosny do czerwca należy podlewać je nawozem do iglaków, a na jesieni specjalnym nawozem jesiennym.
Większość gatunków jest odpornych na mróz, ale warto osłaniać na zimę doniczki (np. styropianem). Ziemi jest w nich niewiele, więc korzenie mogą przemarznąć.
Nasze rady:
- W dużych donicach posadźmy kilka gatunków różnokolorowych kwiatów. Tłem mogą być ozdobne trawy i pnącza
- Balkon ma być miejscem odpoczynku. Tworząc balkonowe kompozycje, pomyślmy o fotelach
- Na małym balkonie warto ustawić piętrowe stojaki. Zwisające petunie będą tworzyły kaskady barw
Pachnące kwiaty ustawmy blisko ściany, z dala od wiatru. Wówczas ich zapach będzie bardziej intensywny.