Brytfanny do pieczenia mięs różnią się nie tylko wyglądem i ceną, ale przede wszystkim walorami. Jedne zapewniają pieczeni większą soczystość, drugie są wytrzymałe, jeszcze inne łatwo się myje (Uwaga! Wszystkie przypalone garnki warto namoczyć w wodzie z dodatkiem sody lub soli). Przy ich zakupie warto również sugerować się częstością używania i uniwersalnością zastosowania. Każda z nas woli przecież jedno praktyczne naczynie od szafki pełnej rzadko wykorzystywanych sprzętów.
1
z
5
Brytfanna z żaroodpornego szkła, IKEA, 17,99 zł
Zalety
Ma uniwersalne zastosowanie, bo można w niej piec mięsa, drób, zapiekanki, a nawet ciasta. Jest dość łatwa w utrzymaniu czystości. Gruba warstwa szkła ogranicza przypalanie potraw. Może mieć pokrywę i podgrzewacz.
Wady
Łatwo ją wyszczerbić. Należy unikać gwałtownych zmian temperatury, bo może pęknąć. Wstawiamy ją więc do lekko nagrzanego piekarnika, a po wyjęciu stawiamy na podkładce.
2
z
5
Brytfanna z nieprzywieralną powłoką, IKEA, 49,99 zł
Zalety
Może być wykonana ze stali lub aluminium. Wewnętrzna teflonowa powłoka sprawia, że żywność nie przykleja się do dna. Brytfanka ta jest jednak dość cienka, więc nie trudno o przypalenia. Dzięki wewnętrznemu rusztowi mięso nie piecze się w tłuszczu.
Wady
Powłoki teflonowe są wrażliwe na zarysowania. W brytfannie tej nie wolno więc kroić potraw, należy też używać silikonowych narzędzi, a do mycia miękkich gąbek (nie nadaje się do zmywarki).
3
z
5
Brytfanna - garnek rzymski, Formaster, ok. 120 zł
Zalety
Gliniany, z pokrywą. Przy pieczeniu nie potrzebny jest tłuszcz, więc można przygotować dietetyczne potrawy. Upieczone w nim mięso jest kruche i lekkostrawne, chrupiące na zewnątrz i soczyste w środku. Nie przypala się, garnek ładnie prezentuje się na stole.
Wady
Przed użyciem naczynie trzeba nasączyć wodą. Glina dobrze ją wchłania, a potem w czasie pieczenia uwalnia. Znajdująca się w naczyniu para wodna chroni mięso przed wyschnięciem.
4
z
5
Brytfanna emaliowana Emalia, Olkusz, ok. 90 zł
Zalety
Ma rdzeń ze stali lub żeliwa i cała (łącznie z uszami) jest pokryta emalią. Można w niej piec, ale też gotować i dusić. Jest dość gruba, więc długo trzyma ciepło.
Emalia jest idealnie gładka, odporna na ścieranie i łatwa w utrzymaniu czystości.
Wady
Szkliste powłoki są dość kruche, więc należy chronić naczynie przed urazami mechanicznymi. Pod odpryśniętym fragmentem emalii szybko pojawia się rdza i naczynie nie nadaje się do użytku.
5
z
5
Brytfanna ceramiczna, IKEA, 49,99 zł
Zalety
Wykonana z kamionki, może być pokryta wygładzającą powłoką. Nadaje się do pieczenia różnych potraw i ciast. Masywna, chroni przed przypaleniem. Łatwa do mycia, również w zmywarce. Można w niej podawać potrawy i używać w mikrofalówce.
Wady
Jest dość wrażliwa na uderzenia, więc trzeba uważać przy myciu, przenoszeniu i przechowywaniu. Ceramiczne naczynia można kupić z pokrywą i stołowym podgrzewaczem.