Sprawdź jak dbać o meble rattanowe, aby były piękne wiele lat

Kurz między elementami plecionki mebli z rattanu, pociemnienie, brak połysku. Są na to dobre sposoby.
Barbara Lasota / 5 miesięcy temu
Sprawdź jak dbać o meble rattanowe, aby były piękne wiele lat fot. Adobe Stock

Meble z rattanu, czyli plecionki podobnej do wikliny, ale jednak innej, są ostatnio bardzo popularne. Obydwa materiały są piękne, ale rattan jest trochę masywniejszy, mocniejszy od wikliny, egzotyczny. Mało kto wie, że to jeden z najstarszych surowców, który wykorzystuje się do produkcji mebli. Naturalny i ekologiczny. Pozyskuje się go z gatunku palmy Calmus Rotan, pochodzącej z Azji. Odpowiednio przygotowany rattan jest twardy (a jednocześnie elastyczny) i odporny na czynniki atmosferyczne. Jak wszystko jednak wymaga pielęgnacji.

Jak usuwać kurz z rattanu

Podstawowa zasada: usuwaj kurz na bieżąco, jak najczęściej, np. dwa razy w tygodniu. Po każdym odkurzaniu podłogi wymień końcówkę w odkurzaczu na tę zakończoną szczotką lub na szczelinówkę i po prostu starannie odkurz swoje wyplatane rattanowe meble. Można też zrobić to ręczną, ryżową szczotką. Dzięki temu zapobiegniesz powstaniu grubszej warstwy kurzu, która w połączeniu z wilgocią czy oparami tłuszczu (zawsze są w domowym powietrzu) z czasem tworzy trudny do usunięcia brud. Usuwanie starego brudu grozi zniszczeniem wierzchniej warstwy rattanu.

Gdy meble rattanowe zszarzeją

Stare, mocno zabrudzone i poszarzałe plecionki z rattanu, odzyskają ładny wygląd po umyciu ciepłą wodą z dodatkiem wody utlenionej i kwasku cytrynowego (na litr wody bierzemy 4 łyżki wody utlenionej i 2 łyżeczki kwasku. Meble szorujemy raz koło razu, szczotką maczaną w tej mieszaninie. Następnie robimy nowy roztwór i przecieramy cały mebel maczaną w niej miękką ściereczką. Suszymy w przewiewnym miejscu, np. np. przy uchylonym oknie. Podobnie czyścimy meble z wikliny, choć stosuje się też inne metody, np. przecieranie octem, roztworem kwasku cytrynowego.

Czas na lakierowanie

Zwolennicy natury zapewne nie dadzą się namówić na ten zabieg, bo unikają farb i lakierów. Ale kto chce sobie ułatwić utrzymanie mebli z rattanu w czystości, może je polakierować. Zarówno stare (po umyciu) jak i nowe, jeśli nie zabezpieczył ich producent. Stosuje się taki sam lakier jak do drewna. Najlepiej wodny. Po nałożeniu pędzlem pierwszej warstwy odczekaj 3 – 4 godz., po czym nałóż drugą i ew. trzecią warstwę. Mocno zniszczone możesz pomalować kryjącą farbą.

Jak konserwować, aby dłużej służyły

Plecionkom służą preparaty do mebli drewnianych, typu np. Pronto, Brait, które je wzmacniają, uszlachetniają i nadają połysk. Ale uwaga! Te preparaty z woskami mogą lekko przyciemniać, co oczywiście nie odbiera rattanowi urody. Jeśli jednak lubisz jasne plecionki, wcieraj pasty i mleczka ostrożnie, nieco rzadziej.

Wymiana rattanowego siedziska

Nie musisz wyrzucać zniszczonego rattanowego krzesła lub fotela bujanego wykończonego siatką rattanową. Można kupić nową taką samą siatkę lub cały zestaw z kołkami w sklepie oferującym rattan lub przez internet. Montaż nie jest trudny, na youtube znajduje się sporo filmików pokazujących jak to zrobić, jeśli nie czujesz się pewnie.

Polecamy
Jak pielęgnować pelargonie
Jak ochłodzić mieszkanie w upał bez klimatyzatora

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)