Jak wygląda renowacja mebli rattanowych? Mało kto wie, że rattan to jeden z najstarszych surowców, który wykorzystuje się do produkcji mebli. Naturalny i ekologiczny. Pozyskuje się go z gatunku palmy Calmus Rotan, pochodzącej z Azji. Odpowiednio przygotowany rattan jest twardy (a jednocześnie elastyczny) i odporny na czynniki atmosferyczne. Jak wszystko jednak wymaga pielęgnacji.
Meble z rattanu, czyli plecionki podobnej do wikliny, ale jednak innej, są ostatnio bardzo popularne. Obydwa materiały są piękne, ale rattan jest trochę masywniejszy i mocniejszy od wikliny.
Spis treści:
- Jak odnowić meble rattanowe?
- Renowacja mebli, które zszarzały
- Lakierowanie mebli rattanowych
- Konserwacja mebli rattanowych
- Wymiana rattanowego siedziska
Jak odnowić meble rattanowe?
Aby meble rattanowe zawsze wyglądały dobrze, musisz dbać o to, aby regularnie czyścić je z kurzu. Usuwaj kurz na bieżąco, jak najczęściej, np. dwa razy w tygodniu. Po każdym odkurzaniu podłogi wymień końcówkę w odkurzaczu na tę zakończoną szczotką lub na szczelinówkę i po prostu starannie odkurz swoje wyplatane rattanowe meble.
Można też zrobić to ręczną, ryżową szczotką. Dzięki temu zapobiegniesz powstaniu grubszej warstwy kurzu, która w połączeniu z wilgocią czy oparami tłuszczu (zawsze są w domowym powietrzu) z czasem tworzy trudny do usunięcia brud. Usuwanie starego brudu grozi zniszczeniem wierzchniej warstwy rattanu.
Renowacja mebli rattanowych, które zszarzały
Stare, mocno zabrudzone i poszarzałe plecionki z rattanu, odzyskają ładny wygląd po umyciu ciepłą wodą z dodatkiem wody utlenionej i kwasku cytrynowego (na litr wody weź 4 łyżki wody utlenionej i 2 łyżeczki kwasku. Meble szoruj raz koło razu, szczotką maczaną w tej mieszaninie. Następnie zrób nowy roztwór i przetrzyj cały mebel maczaną w nim miękką ściereczką.
Suszymy w przewiewnym miejscu, np. np. przy uchylonym oknie. Podobnie jest w przypadku czyszczenia mebli z wikliny, choć stosuje się też inne metody, np. przecieranie octem, roztworem kwasku cytrynowego.
Jeśli chcesz sięgnąć po domowe sposoby na czyszczenie mebli rattanowych, najpierw wypróbuj wybraną metodę na niewielkim, mało widocznym kawałku mebla. Jeśli nie zmieni się jego kolor, ani nic się nie uszkodzi, możesz wyczyścić w ten sposób wszystkie meble.
fot. Renowacja mebli ogrodowych/Adobe Stock, Ralf Geithe
Lakierowanie mebli rattanowych
Zwolennicy natury zapewne nie dadzą się namówić na ten zabieg, bo unikają farb i lakierów. Ale kto chce sobie ułatwić utrzymanie mebli z rattanu w czystości, może je polakierować. Zarówno stare (po umyciu) jak i nowe, jeśli nie zabezpieczył ich producent.
Stosuje się taki sam lakier jak do drewna. Najlepiej wodny. Po nałożeniu pędzlem pierwszej warstwy odczekaj 3 – 4 godz., po czym nałóż drugą i ew. trzecią warstwę. Mocno zniszczone możesz pomalować kryjącą farbą. Odpowiedni preparat do rattanu pozwoli na zachowanie jego właściwości i wyglądów przez lata.
Renowacja mebli rattanowych: jak je konserwować?
Plecionkom służą preparaty do mebli drewnianych, typu np. Pronto, Brait, które je wzmacniają, uszlachetniają i nadają połysk. Ale uwaga! Te preparaty z woskami mogą lekko przyciemniać, co oczywiście nie odbiera rattanowi urody. Jeśli jednak lubisz jasne plecionki, wcieraj pasty i mleczka ostrożnie, nieco rzadziej.
Wymiana rattanowego siedziska
Nie musisz wyrzucać zniszczonego rattanowego krzesła lub fotela bujanego wykończonego siatką rattanową. Można kupić nową taką samą siatkę lub cały zestaw z kołkami w sklepie oferującym rattan lub przez internet. Montaż nie jest trudny, na youtube znajduje się sporo filmików pokazujących jak to zrobić, jeśli nie czujesz się pewnie.
fot. Renowacja mebli rattanowych/Adobe Stock, bubutu
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 26.05.2018
Czytaj także:
Meble ogrodowe z palet
Jak urządzić mały i przytulny balkon
Jaki leżak ogrodowy wybrać