Jak zrobić kompost?
Można go wyprodukować w każdym ogrodzie. Przeznaczamy na niego mały skrawek ziemi, np. przy płocie. Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przygotowując kompost w ogrodzie:
- Wybieramy miejsce ocienione, np. drzewem lub ścianą budynku i tak ukształtowane, aby po deszczu nie powstawały tam kałuże. Grunt powinien być przepuszczalny. Nie wylewajmy tam betonu.
- Stawiamy w tym miejscu drewnianą, ażurową skrzynię, np. zrobioną z palet lub starych desek, i wkładamy wszystkie odpadki, wyszczególnione w ramce niżej. Można też tradycyjnie układać wszystko w pryzmę.
- Aby drewniana konstrukcja nie gniła, warto ją pomalować, np. drewnochronem lub dobrą farbą olejną.
- Na małej działce można postawić termokompostownik kupiony w markecie budowlanym. Jego pojemność dostosujmy do ilości odpadów.
- W bardzo małym ogrodzie, gdzie chwastów i liści jest niewiele, możemy je kompostować w solidnym worku foliowym. Wystarczy tylko go podziurawić, aby powietrze mogło cyrkulować.
- Jeśli decydujemy się na pryzmę, na jej dno kładziemy trochę drobno pociętych gałęzi, żeby ułatwić dostęp powietrza od dołu. Można je przykryć niewielką warstwą odkwaszonego torfu lub próchnicznej ziemi, aby zapobiec wymywaniu cennych składników do gleby. Teraz można już sukcesywnie gromadzić odpady. Warto też na początek dodać do nich szczepionkę przyspieszającą rozkład materii organicznej (sklepy ogrodnicze, 10–20 zł).
- Kompost dojrzewa po minimum 3 miesiącach, ale na ogół trzeba czekać pół roku. Wszystko zależy od rozdrobnienia odpadów, ich wilgotności i ilości bakterii, które tam pracują. Aby przyspieszyć rozkład, trzeba przewracać pryzmę co kilka tygodni lub wzruszać ją widłami. Podczas upałów podlewajmy nasz przyszły nawóz.
Czego można używać oprócz kompostu?
Jakość gleby można też poprawić, dodając do niej torf odkwaszony, substrat torfowy, odpady węgla brunatnego (sklepy ogrodnicze) lub tzw. gnojówki. Robi się je, zalewając wiadrem wody kilka garści pokrzyw lub skrzypu. Po tygodniu podlewa się nimi rośliny.