Czy zastanawiałeś się kiedyś jak ekologicznie wykorzystać to, co dzieje się dookoła nas? Jeśli chcemy zaoszczędzić, polecam skorzystać z jesiennych uroków - deszczu. Podpowiadamy jak wykorzystać nagromadzoną deszczówkę.
Dlaczego warto zbierać deszczówkę?
Ponieważ przynosi to same korzyści. Po pierwsze, to doskonałe rozwiązanie jeśli mamy problem z odprowadzaniem wody z powierzchni. Po drugie, pozwala oczywiście na zaoszczędzenie wody zużywanej codziennie w naszym gospodarstwie domowym. Deszczówka to doskonałe zastępstwo czystej wody, prosto z kranu, której - jakby nie spojrzeć - zużywamy najwięcej. Odpowiednie gospodarowanie pozwoli nam zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu litrów wody dziennie. Przy korzystaniu z toalety, przykładowo dzienne zużycie wody bieżącej przy spłukiwaniu wynosi średnio aż 60l. Tym czasem jeśli wykorzystamy do tej czynności deszczówkę, nasze zużycie zmniejszy się nawet do 8-10l.
Koniecznie przeczytaj: Jak zaoszczędzić wodę?
Co ona w sobie ma i do czego się przydaje?
Oczywiście woda deszczowa pozwoli nam zaoszczędzić lecz nie zastąpi wszystkiego.
Woda deszczowa nie nadaje się do picia ani na potrzeby higieniczne, jednakże ma lepszą, dużo lepszą, jakość niż woda w zbiornikach naturalnych, jak baseny czy jeziora.
Woda deszczowa zwykle jest miękka, czyli nie ma w niej związków magnezu i wapnia. Jest to szczególnie przydatne oraz odczuwalne przy praniu. To zaoszczędzi nam stosowania nadmiernie środków piorących i zmiękczaczy. Preparaty są wydajniejsze. Jeśli zastosujemy ją do mycia samochodu unikniemy białych zacieków na aucie.
W ogrodzie: Doskonale nadaje się do podlewania ogrodu i kwiatów w doniczkach. W tym celu warto zamontować w zbiorniku zwykły kran, z którego będzie można swobodnie i wygodnie czerpać wodę. W zbiorniku można też zainstalować elektryczną pompę zanurzeniową do czystej wody, która pozwoli na wszechstronne wykorzystanie deszczówki w ogrodzie. Świetnie nada się do zraszania roślin ogrodowych.
Woda deszczowa zawiera również roztwory słabych kwasów, jest to naturalne i powodowane składem atmosfery. Niestety nadaje to jednak deszczówce własności korozyjne. Co za tym idzie, nie można zastosować w instalacji zbierającej wodę materiałów, które są podatne na korozję. Należy unikać przedmiotów miedzianych oraz stalowych, za to doskonale sprawdzi się przy tworzywach sztucznych
Jak zbierać?
Najlepiej jest zbierać deszczówkę z dachu pokrytego dachówką, bądź też blacho-dachówką lub masami bitumicznymi. Takie dachy dają nam możliwość zebrania aż 90% opadającego deszczu. Najmniej opłacalne jest zbieranie deszczówki z dachu trawiastego, można zgromadzić ok. 30% opadów. Kran do podlewania ogrodu lub pralkę warto zamontować jak najniżej. Będzie wówczas potrzebna pompa o mniejszej wydajności.
Jaki zbiornik?
Zbiornik na deszczówkę powinien być przede wszystkim zacieniony, aby nie rozwijały się w nim glony oraz by do naszej wody nie wpadały zanieczyszczenia. Jeśli zbiornik jest duży, konieczne jest jego solidne zamknięcie ze względu na bezpieczeństwo najmłodszych oraz zwierząt (szczególnie ciekawskich kotów). Najczęściej do gromadzenia deszczówki stosuje się specjalne zbiorniki z ciemnozielonego polietylenu, ale niewielkie ilości można zbierać nawet w drewnianej beczce. Nie można stosować zbiorników metalowych, to niekorzystnie wpływa na jakość wody.
Ulokowanie zbiornika
Zbiorniki z tworzywa można ustawić na ziemi bezpośrednio pod rurą spustową bądź też ukryć w piwnicy lub zakopać w ziemi. Zbiorniki naziemne dostępne są w kilku pojemnościach - 300, 750, 1100, 1500, 2000 l, podziemne - 2000 i 3000 l. Koszty wahają się od 150 zł do 3000 zł.
Fot. Depositphotos, krakow.olx, perfumomania.wordpress.com