jak wyczyścić ścianę, sposoby na zabrudzenia ścian, sposoby na czyszczenie ścian fot. Fotolia

Jak wyczyścić ścianę - 4 sposoby

Kredki, ślady brudnych rąk, tłuste plamy... Sprawdź, co może pomóc!
Weronika Kwaśniak / 18.08.2014 09:00
jak wyczyścić ścianę, sposoby na zabrudzenia ścian, sposoby na czyszczenie ścian fot. Fotolia

Wystarczy chwila nieuwagi, a pięknie pomalowaną ścianę może oszpecić wielka plama. Nie oznacza to jednak, że musisz od razu decydować się na remont! Sprawdź nasze sposoby na to, jak wyczyścić ścianę!

Jak wyczyścić ścianę - 4 sposoby

  1. Delikatne zabrudzenia - ślady brudnych rąk, odbite podeszwy butów - usuniesz zwykłą gumką do ścierania. Jeśli plama obejmuje większą powierzchnię, użyj gąbki zwilżonej detergentem. Przetrzyj zabrudzenie, a następnie porządnie wytrzyj ścianę do sucha. Możesz spróbować także innej metody! Sporządź papkę z sody oczyszczonej i wody. Taką mieszankę nanieś na ściereczkę i mocno pocieraj zabrudzoną powierzchnię.
  2. Ślady po kredkach najlepiej usunie tzw. magiczna gąbka. Koszt tego gadżetu nie jest duży - za 2 sztuki zapłacisz około 4 złote. Gąbka ma na ogół dwie warstwy: białą i czerwoną. Zwilż gąbkę wodą i przetrzyj rysunek białą stroną. Jeśli ślady po kredkach nadal będą widoczne na ścianie, popraw czerwoną stroną gąbki.
  3. Tłuste plamy, np. po tłuszczu, najlepiej usunąć jak najszybciej, dopóki są świeże. Przetrzyj zabrudzenie wilgotną szmatką, zanurzoną w mące ziemniaczanej. Jeśli plama już zaschła, usuniesz ją benzyną lakową (ok. 8 złotych za opakowanie). Zwilż nią szmatkę i delikatnie pocieraj plamę.
  4. Wytapetowaną ścianę trudniej wyczyścić. Nie jest to jednak niemożliwe! Przygotuj specjalną mieszankę, składającą się z amoniaku, wody i płynu do mycia naczyń (0,5 szklanki amoniaku, 2 litry wody, łyżeczka płynu). Zwilż szmatkę przygotowaną miksturą i przecieraj tapetę. Na końcu osusz ją czystą ściereczką.
Na podstawie artykułu Małgorzaty Świgoń z "Przyjaciółki"

Sprawdź inne porady pani domu: