Funkcjonalność i estetyka
Brodzik powinien służyć latami, być bezpieczny i tworzyć spójną całość z pozostałymi elementami wyposażenia łazienki. Musi też być praktyczny i zapewniać odpowiednią izolację podłogi przed wilgocią. Równie ważna przed podjęciem decyzji o zakupie jest odpowiedź na pytanie kto tak naprawdę będzie z niego korzystał. Warto zastanowić się również nad materiałem, kształtem, rozmiarem, a także stopniem trudności utrzymania w czystości brodzika. Tylko zintegrowanie tych wszystkich elementów gwarantuje nam wybór, który spełni nasze oczekiwania.
1
z
3
fot. serwis prasowy/Kaldewei
Wiek kupującego
Osobom młodym i aktywnym przyda się brodzik, który jest łatwo utrzymać w czystości. Wytrzymały i prosty w formie, dostosowany do aranżacji łazienki - to główne cechy poszukiwane przez młodych. W przypadku osób starszych lub niepełnosprawnych niezbędna staje się instalacja brodzika bezprogowego lub bardzo płytkiego, najlepiej z wykończeniem przeciwpoślizgowym zamontowanym na dnie.
Ekologiczne materiały
Brodziki wykonywane są z różnego rodzaju materiałów. Coraz częściej stosuje się produkty ze stali emaliowanej, która jest dzisiaj ponownie doceniana ze względu na swoje walory ekologiczne i łatwość utrzymania w czystości. Klienci świadomi ekologicznych aspektów dokonywanych wyborów z pewnością docenią fakt, że stal emaliowana jest w 100% produktem pochodzenia naturalnego. Stal połączona z emalią dobrze prezentuje się w towarzystwie naturalnych materiałów takich jak np. kamień.
2
z
3
fot. serwis prasowy/Kaldewei
Kształt i rozmiar
Na rynku wyposażenia łazienek możemy spotkać wiele rodzajów brodzików - od półokrągłych, okrągłych, kwadratowych, prostokątnych do pięciokątnych. Brodziki półokrągłe zajmują mniej miejsca niż brodziki kwadratowe i prostokątne. Z kolei różnorodność kształtów oraz rozmiarów brodzików prostokątnych oraz kwadratowych pozwala na ich idealne dopasowanie do reszty łazienki. Standardowe wymiary brodzików to najczęściej 80×80, 90×90 lub 100×100 cm. Na rynku dostępne są również modele znacznie większe – o szerokości nawet 180 cm.
Nie bez znaczenia pozostaje także głębokość brodzika od kilku do parudziesięciu centymetrów. Dużą popularnością cieszą się obecnie płaskie brodziki (np. Kaldewei Conoflat), montowane w płaszczyźnie podłogi, które są funkcjonalne, a ich estetykę można połączyć z resztą wystroju wnętrza. Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli zdecydujemy się na zastosowanie brodzika zlicowanego z płaszczyzną podłogi, to musimy mieć strop o odpowiedniej grubości. Dla uniknięcia niepotrzebnego ryzyka najlepiej stosować rozwiązania systemowe.
3
z
3
fot. serwis prasowy/Kaldewei
Powierzchnia antypoślizgowa
Warto rozważyć wyposażenie brodzika w powierzchnię antypoślizgową, która zapewnia dodatkowe podparcie dla stóp. Najlepiej taką, która jest na stałe wypalona na powierzchni emaliowanej, dzięki czemu nie zużywa się nawet przy intensywnej eksploatacji i przez lata gwarantuje wysokie bezpieczeństwo korzystania z prysznica. Taka powierzchnia przeciwpoślizgowa jest kolorystycznie zintegrowana z kolorem emalii produktu.
Bogata kolorystyka i wzornictwo
Duże znaczenie zwłaszcza przy aranżacji łazienki ma kolor brodzika. Najlepiej sprawdzają się przyjemne, relaksujące i dostosowane do kolorów płytek barwy brodzików uzupełnione o ciekawe i niebanalne wzornictwo. Kolory naśladujące naturę przywracają wewnętrzną równowagę, dają odprężenie oraz ukojenie.