10 sposobów na zatrzymanie ciepła w mieszkaniu:
- Uszczelnij okna i drzwi wejściowe – ciepło, za które płacisz, nie będzie wywiewane na zewnątrz.
- Nie zasłaniaj grzejników meblami i zasłonami. Gdy zasłony sięgają do ziemi, ciepłe powietrze zamiast rozchodzić się po pokoju krąży między grzejnikiem, a oknem.
- Utrzymuj optymalną temperaturę (ok. 21°C). Przy wyższej temperaturze z mieszkania ucieka ok. 15 proc. ciepła. Obniżenie temp. tylko o jeden stopień pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu ok. 10 proc.
- Nocą, jeśli to możliwe, przykręć kaloryfery. W chłodniejszym pomieszczeniu lepiej się śpi. Także, gdy wyjeżdżasz, ogranicz dopływ ciepła. Wystarczy, gdy w mieszkaniu będzie ok. 13°C. Temperatura nie może być jednak zbyt niska, bo dom się za bardzo wychłodzi.
- Załóż ekrany zagrzejnikowe ze styropianu i srebrnej folii, które zapobiegają wnikaniu ciepła w ścianę za grzejnikiem. Nagrzane powietrze odbije się od ekranu i rozniesie się po pokoju. Dzięki temu zabiegowi zaoszczędzisz aż 5 proc. ciepła.
- Wietrz mieszkanie krótko, ale intensywnie. Lepiej jest wywołać przeciąg i szybko przewietrzyć pomieszczenie niż otworzyć na pół godziny niewielki lufcik. Sączące się powoli zimne powietrze schładza meble i ściany.
- Zamontuj półki nad grzejnikami. Dzięki nim ciepłe powietrze nie będzie unosić się do góry i tam oziębiać.
- Jeśli to możliwe wymień okna na szczelne. Daje to oszczędność ok. 10 proc.
- Podczas wyjątkowo chłodnych nocy zasłaniaj okna roletami, grubymi firanami lub zasłonami tak, aby zimna szyba nie ochładzała pokoju.
- Pojedynczą szybę możesz ocieplić arkuszem gładkiej, przezroczystej, bezbarwnej folii (możesz użyć folii spożywczej). Naciągnij ją na okno i napręż wykorzystując ciepłe powietrze z suszarki do włosów.