Jak zatrzymać ciepło w mieszkaniu fot. Fotolia

Jak utrzymać ciepło w domu - 10 sprawdzonych sposobów

Nie musisz razu podejmować kosztownych inwestycji, by zachować ciepło w mieszkaniu. Są na to proste sposoby!
Małgorzata Świgoń / 03.02.2015 05:08
Jak zatrzymać ciepło w mieszkaniu fot. Fotolia

10 sposobów na zatrzymanie ciepła w mieszkaniu:

  1. Uszczelnij okna i drzwi wejściowe – ciepło, za które płacisz, nie będzie wywiewane na zewnątrz.
  2. Nie zasłaniaj grzejników meblami i zasłonami. Gdy zasłony sięgają do ziemi, ciepłe powietrze zamiast rozchodzić się po pokoju krąży między grzejnikiem, a oknem.
  3. Utrzymuj optymalną temperaturę (ok. 21°C). Przy wyższej temperaturze z mieszkania ucieka ok. 15 proc. ciepła. Obniżenie temp. tylko o jeden stopień pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu ok. 10 proc.
  4. Nocą, jeśli to możliwe, przykręć kaloryfery. W chłodniejszym pomieszczeniu lepiej się śpi. Także, gdy wyjeżdżasz, ogranicz dopływ ciepła. Wystarczy, gdy w mieszkaniu będzie ok. 13°C. Temperatura nie może być jednak zbyt niska, bo dom się za bardzo wychłodzi.
  5. Załóż ekrany zagrzejnikowe ze styropianu i srebrnej folii, które zapobiegają wnikaniu ciepła w ścianę za grzejnikiem. Nagrzane powietrze odbije się od ekranu i rozniesie się po pokoju. Dzięki temu zabiegowi zaoszczędzisz aż 5 proc. ciepła.
  6. Wietrz mieszkanie krótko, ale intensywnie. Lepiej jest wywołać przeciąg i szybko przewietrzyć pomieszczenie niż otworzyć na pół godziny niewielki lufcik. Sączące się powoli zimne powietrze schładza meble i ściany.
  7. Zamontuj półki nad grzejnikami. Dzięki nim ciepłe powietrze nie będzie unosić się do góry i tam oziębiać.
  8. Jeśli to możliwe wymień okna na szczelne. Daje to oszczędność ok. 10 proc.
  9. Podczas wyjątkowo chłodnych nocy zasłaniaj okna roletami, grubymi firanami lub zasłonami tak, aby zimna szyba nie ochładzała pokoju.
  10. Pojedynczą szybę możesz ocieplić arkuszem gładkiej, przezroczystej, bezbarwnej folii (możesz użyć folii spożywczej). Naciągnij ją na okno i napręż wykorzystując ciepłe powietrze z suszarki do włosów