Jak uprawiać chryzantemy - poradnik

jak uprawiać chryzantemy, jak dbać o chryzantemy, jak hodować chryzantemy fot. Fotolia
Tysiące odmian chryzantem o najróżniejszych barwach, płatkach i rozmiarach zachwycają swoją urodą. Sprawdź, jak o nie dbać.
/ 16.09.2015 03:44
jak uprawiać chryzantemy, jak dbać o chryzantemy, jak hodować chryzantemy fot. Fotolia

Historia chryzantem jest bardzo stara. Pierwsze wzmianki o tych kwiatach pochodzą z 500 r.  p.n.e. Prawdopodobnie wyhodowano je w Chinach.

Mimo, że w państwie tym obowiązywał zakaz wywozu sadzonek przemycono je do Korei, a potem do Japonii. Do Europy sprowadzili chryzantemy Holendrzy w XVII wieku, ale spopularyzowali Francuzi, którzy założyli w XIX w. wielką plantację.

Do ogrodu oraz doniczek

  • Chryzantemy możemy podzielić na bylinowe, które zimują w gruncie i jednoroczne, nieodporne na mróz. W naszym klimacie tylko nieliczne odmiany potrafią przetrzymać zimę. Bylinowe kwitną już od połowy sierpnia do późnej jesieni. Kwiaty dobrze znoszą przymrozki. Niszczy je dopiero temperatura -5 stopni. 
  • Wymagają bardzo żyznej, próchniczej i przepuszczalnej ziemi ponieważ mają bardzo płytki system korzeniowy, a rozbudowaną część nadziemną.
  • W roku poprzedzającym sadzenie roślin warto nawieźć glebę obornikiem i kompostem, a także głęboko przekopać.
  • Rośliny lubią słoneczne stanowisko. W cieniu gorzej rosną i później zakwitają.
  • Wskazane jest przesadzanie co 3-4 lata na nowe miejsce, aby obficie kwitły i dobrze rosły. Trzeba też pamiętać o regularnym podlewaniu i usuwaniu chwastów.
  • Odmiany zimotrwałe (np. "Anna Hay", "Clara Curtis", "Duchesse of Edinburgh", "Roseum") nie wymagają okrywania. Późną jesienią, gdy kwiaty przekwitną, usuwamy zaschnięte pędy i przycinamy rośliny do wysokości 10 cm. Dobrze też delikatnie je podlać. Odmiany delikatniejsze warto okryć gałązkami jodły lub liśćmi.

W kryształowym wazonie

  • Chryzantemy świetnie nadają się do bukietów. Najtrwalsze są odmiany o kwiatostanach pełnych, kulistych i półkulistych oraz niektóre o płatkach igiełkowych.
  • Najlepiej ścinać je do wazonu, gdy nie są w pełni rozwinięte. Rośliny zerwane za wcześnie lub za późno szybciej więdną.
  • Tuż po ścięciu trzeba je wstawić do naczynia z miękką wodą (można ją zagotować, a potem wystudzić).
  • Należy usunąć liście z dolnej części łodygi, zaś jej koniec ukośnie przyciąć lub naciąć podłużnie na odcinku 5-10 cm. Do wody warto dodać odżywkę przedłużającą trwałość ciętych kwiatów.
Autorka jest dziennikarką "Przyjaciółki"i "Poradnika Domowego"

Zobacz inne porady:

Redakcja poleca

REKLAMA