6 sposobów na rozjaśnienie pokoju

Oto kilka trików, które sprawią, że ciemny pokój stanie się bardziej słoneczny, wyładnieje, a ty będziesz się lepiej w nim czuć.
Jak rozjaśnić ciemne mieszkanie fot. Fotolia
Większość osób, które mają ciemne mieszkania, nie jest z tego zadowolona. Nawet podczas słonecznego lata bywa bowiem w nich mroczno, nie wspominając już o jesieni i zimie. W takim mieszkaniu nie czujemy się komfortowo. Oczywiście trzeba je doświetlać lampami, ale przede wszystkim należy wprowadzić jak najwięcej jasnych kolorów. Poprawiają sytuację także lustra, nowoczesne, lekkie meble w jasnych okleinach i rezygnacja z grubych zasłon w oknach.

Jak rozjaśnić ciemne mieszkanie?

  1. Rozjaśnij ściany. To oczywiste, że najlepszy efekt przyniosłoby pomalowanie ścian i sufitu białą farbą. Jeśli jednak takie mieszkanie wydaje ci się zbyt sterylne i zimne, zdecyduj się na kolor écru lub bardzo jasną żółć. Rozświetlą je i ocieplą. Lepsze od matowych są farby satynowe (z lekkim połyskiem), bo odbijają światło.
  2. Zmień barwę podłogi. Jasna także rozjaśni ciemne mieszkanie. Jeśli nie chcesz przemalować ciemnej, przykryj ją jasnym, gładkim dywanem lub wykładziną. W przyszłości pomyśl jednak o pomalowaniu parkietu lub desek na biało. Ostatnio białe podłogi są bardzo modne. Jeżeli planujesz położenie nowego parkietu lub paneli, wybierz jasne. Gdy będziesz lakierować podłogę, zastosuj jasny lakier z połyskiem. Działa tak samo jak satynowa farba na ścianie - rozświetla wnętrze.
  3. Odsłoń okno. Udekoruj je tylko krótkim lambrekinem lub powieś roletę. A jeśli nie wyobrażasz sobie pokoju bez firanki, wybierz zwiewną, przepuszczająca dużo światła.
  4. Zamontuj lustro. Zwielokrotni ono (odbijając) nieliczne, docierające do mieszkania promienie słońca i światło lamp. Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie lustra na ścianie za półką, na której stoją szklane gadżety - będą się ładnie odbijać.  
  5. Wybierz dobre lampy. Żyrandol powinien mieć jasne lub nawet przezroczyste klosze skierowane do góry, aby światło mogło się odbijać od sufitu. Oprócz żyrandola zainstaluj kinkiety i lampę stojącą na podłodze lub stołową. One także powinny mieć jasne klosze.
  6. Nowoczesne meble. Regały i komody powinny mieć lekką, nowoczesną formę i jasne fronty, a kanapy i fotele - obicia w ciepłych barwach .
Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu".
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)