Jak dobierać kolory do wnętrza - porady pani domu

Fotolia_41508970_Subscription_XL.jpg fot. Fotolia
Tajemnica pięknych wnętrz często tkwi w umiejętnym dopasowaniu barw ścian i dodatków.
/ 29.04.2019 11:14
Fotolia_41508970_Subscription_XL.jpg fot. Fotolia

Zdarza się, że mieszkanie urządzone za grosik ładniej wygląda niż takie, którego wystrój kosztował duże pieniądze. Tajemnica często tkwi w umiejętnym dopasowaniu barw ścian i dodatków.
Malowanie mieszkania

fot. Adobe Stock

Zestawianie kolorów ułatwi nam znajomość tzw. koła barw. Jest ono podzielone na 12 kolorowych wycinków. Trzon stanowią trzy podstawowe: czerwony, niebieski i żółty. Między nimi znajdują się barwy pochodne, będące kombinacją podstawowych – zieleń (mieszanka żółci i niebieskiego), fiolet (połączenie czerwieni i niebieskiego) i pomarańczowy (mieszanina czerwieni i żółci). Reszta to tzw. kolory trzeciego rzędu, czyli połączenie barw pochodnych i podstawowych. Oto trzy podstawowe schematy pozwalające zawsze uzyskać ładny efekt kolorystyczny.


  1. Wybieramy dwie barwy sąsiadujące ze sobą. O takich połączeniach mówimy, że są harmonijne.
  2. Decydujemy się na dwie barwy dopełniające się. Leżą w kole daleko od siebie, często po jego przeciwnych stronach. To zestawienie nazywamy kontrastowym.
  3. Stosujemy jeden kolor. Otrzymujemy wnętrze monochromatyczne. W każdym schemacie możemy dodatkowo zastosować kolor biały lub czarny, czyli barwy neutralne.

Zestawienie harmonijne

Ponieważ wybieramy barwy sąsiadujące ze sobą, a więc takie, gdzie jedna ma mniejszą lub większą domieszkę drugiej, wnętrze wydaje się najbardziej spójne kolorystycznie, a przy tym efektowne, ponieważ nie jest monotonne. Możemy się zdecydować na obie barwy w jasnych odcieniach, obie w ciemnych lub zastosować kilka odcieni każdego koloru. Jasne harmonijne kolory to bezpieczne rozwiązanie dla osób, które nie chcą, żeby elementy wystroju zbyt silnie przyciągały uwagę.

Wnętrza w takich barwach wyglądają przestronnie. Jeżeli jednak takie połączenie wyda ci się zbyt mdłe, zastanów się nad wprowadzeniem wzorzystej tkaniny lub np. dodaj kroplę czerni, której nie ma w kole barw, a określana jest jako neutralna. Zastosowanie w pomieszczeniu obu bardzo ciemnych kolorów harmonicznych jest nieco trudniejsze. Musimy uważać, żeby wnętrze nie stało się ponure i optycznie pomniejszone. Jeśli mamy taką obawę, wprowadźmy trochę neutralnej bieli.

Zestawienie kontrastowe

Kolory w kole barw można podzielić na dwie grupy: ciepłą i zimną. Jeśli połączymy jedną barwę chłodną i jedną ciepłą, powstaje zestaw kontrastowy. Znajdują się one po przeciwnych lub prawie po przeciwnych stronach koła barw, np. fioletowy i żółty (na zdjęciu), czerwony i zielony, pomarańczowy i morski, niebieski i ciemny żółty.

Tego typu zestawienia są wyraziste, dynamiczne i przyciągają uwagę. Pamiętajmy jednak, że jeśli zastosujemy najbardziej intensywne odcienie obu barw, wówczas optycznie pomniejszymy pomieszczenie. Dlatego w małych wnętrzach ściany (czyli największe powierzchnie) lepiej pomalować jasnym odcieniem lub pozostawić neutralne białe), a meble i dodatki dobrać w intensywnych kolorach przeciwstawnych.

Zestawienie monochromatyczne

Pamiętaj, że każdy kolor ma wiele odcieni. Zasłony czy narzuta przykrywająca kanapę nie powinny być w odcieniu identycznym jak ściany. Byłoby nudno, a w przypadku błękitu, turkusu lub szarości także zbyt zimno, a nawet ponuro. W zestawieniach monochromatycznych warto użyć co najmniej trzech odcieni, zachowując proporcje mniej więcej 60 : 30 : 10 (od najjaśniejszego do ciemnego).

Jeśli wnętrze nadal wydaje się zbyt monotonne, dodaj trochę złamanej bieli (może to być np. biały wzór na tkaninie). Poeksperymentuj też fakturami i wykończeniem, np. na kanapie połóż błyszczące poduchy.