Zimowity są podobne do dużych krokusów. Bezlistne kielichy w kolorze fioletowym, różowym lub białym wyrastają wprost z ziemi. Sprawdź, jak o nie dbać.
Miejsce dla zimowitów
Powinno być słoneczne lub półcieniste, dobrze czują się w pobliżu krzewów ozdobnych lub pod drzewami. Duże, wydłużone bulwy, okryte brązową łuską sadzi się na wiosnę, dość głęboko (nawet do 20 cm), w odległości ok. 30 cm.Na wiosnę wydają liście, które pod koniec lata zasychają i wówczas zaczyna się spoczynek letni, podczas którego można bulwy wykopywać i przesadzać. W sierpniu trzeba ponownie umieścić je w ziemi, jeśli chcemy, by na jesieni zakwitły. Po jesiennym kwitnieniu rośliny zapadają w stan spoczynku. Cebule można pozostawić na rabacie nawet przez 3–4 lata. Potem warto je przerzedzić, bo się nadmiernie rozrastają.
Gleba dla zimowitów
Najlepiej rosną w lekkiej, dobrze przepuszczalnej, żyznej glebie o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, która w porze kwitnienia roślin powinna być tylko umiarkowanie wilgotna. Zalegająca w podłożu woda powoduje bowiem gnicie bulw.Gdzie sadzić zimowity?
Najpiękniej wyglądają w dużych kępach. Świetnie się prezentują na obrzeżu trawnika, na skalniaku lub w dużej donicy na tarasie. Warto pamiętać, że cała roślina, a głównie nasiona zawierają trującą kolchicynę.Nie mylić z krokusami!
Do zimowitów podobne są krokusy kwitnące jesienią (np. Crocus speciosus, Crocus sativus, C. zonatus). Niebieskofioletowe kwiaty pojawiają się już we wrześniu. Łatwo je można odróżnić od zimowitów bo mają drobniejsze kwiaty z trzema pręcikami (u zimowitów naliczymy ich sześć). Bulwy jesiennych krokusów sadzi się podobnie, jak zimowity w sierpniu na głębokość 3-4 cm (a tylko największe – głębiej).Na wiosnę, gdy wypuszczą liście, trzeba je starannie pielęgnować, a zwłaszcza odchwaszczać, by chwasty nie zagłuszyły liści, bo to od nich zależy przyrost bulw. Dobrze jest też zasilić je mieszanką wieloskładnikową.
Autorka jest dziennikarką "Przyjaciółki" i "Poradnika domowego"
Zobacz też nietypowe zastosowania produktów:
Nietypowe zastosowania szamponu - 8 pomysłów
Nietypowe zastosowania kwasku cytrynowego - 5 pomysłów
Nietypowe zastosowania kredy - 7 pomysłów
Nietypowe zastosowania masła - 5 pomysłów
Nietypowe zastosowania kwasku cytrynowego - 5 pomysłów
Nietypowe zastosowania kredy - 7 pomysłów
Nietypowe zastosowania masła - 5 pomysłów