Jak dbać o srebro

Jak dbać o srebro

Biżuteria jest wspaniałą ozdobą, jednak tylko wtedy, gdy jest zadbana i czysta. Srebro jest dość miękkim metalem, dlatego wymaga troski i pielęgnacji. Niewielkie ryski na zawsze pozbawią ją nieskazitelnego piękna. Również zabrudzenia skutecznie ją szpecą.
/ 30.07.2009 10:47
Jak dbać o srebro

Jednak srebro to nie tylko biżuteria. Z tego wdzięcznego metalu robione są również przepiękne szkatułki, patery czy sztućce. W przypadku srebrnej zastawy stołowej należy pamiętać o kilku zasadach:

  • Nie należy jeść jajek srebrnymi łyżeczkami, gdyż sczernieją;
  • Nie powinno się również używać srebra do jedzenia potraw kwaśnych, octowych czy winnych sałatek. Zawarta w takich potrawach miedź błyskawicznie śniedzieje, a śniedź jest trucizną;
  • Nie zaleca się także przechowywania wyrobów ze srebra w wilgotnych, niewietrzonych pomieszczeniach, ponieważ w takich warunkach tracą one swój blask.
  • Powinniśmy natomiast starannie myć srebrne sztućce niedługo po ich użyciu. Zawsze powinny być starannie wycierane do sucha miękką szmatką. Tak więc mycie srebrnych sztućców dzień po imprezie i pozostawianie ich w suszarce do ocieknięcia odpada, jeśli zależy nam na zachowaniu urody i dobrej kondycji srebra. Powinno się je przechowywać w suchym miejscu, najlepiej zawinięte w bibułkę. Zresztą dotyczy to nie tylko sztućców, lecz wszystkich srebrnych przedmiotów. Również biżuterię warto przechowywać owiniętą w bibułkę. Ozdoby srebrne powinno przechowywać się w specjalnej szkatułce, pudełku lub zamkniętych torebkach foliowych z zaciskiem strunowym. Najlepiej byłoby zawijać każdy wyrób w cienką bibułkę lub kawałek tkaniny, aby nie narażać srebrnej powierzchni na zarysowanie lub ocieranie.
  • Należy również pamiętać, że biżuteria – nie tylko srebrna – nie lubi kosmetyków, zwłaszcza perfum i lakierów. Niestety dość często zawierają one substancje, które mogą niekorzystnie wpływać na metale zawarte w stopie, z którego wykonano ozdobę. Szczególnie dotyczy to biżuterii o małej zawartości czystego złota, srebra lub miedzi.
  • Noszenia srebrnych wyrobów jubilerskich – zwłaszcza pierścionków i obrączek nie poleca się przy wykonywaniu czynności domowych jak przykładowo mycie naczyń. Ostre środki czyszczące mogą uszkodzić delikatną powierzchnię srebrnych wyrobów.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/25.01.2010 10:56
Polecam piankę do czyszczenia srebra UNIKO SPRAY w formie gęstej piany (taka jak do golenia), bardzo wydajna. Można ją kupić w sklepie www.smaruj.pl. Oto link do niej: http://www.smaruj.pl/p/pl/612/uniko+spray+pianka+do+czyszczenia+srebra-+miedzi-+mosiadzu-+brazu+i+innych+powierzchni+metalowych+400ml.html Cena: niecałe 22zł Osobiście sprawdzona.
/17.09.2009 13:24
słyszałam że pasta do zębów jesty dobra
/13.08.2009 14:17
A w artykule CZYSZCZENIE SREBRA SOLĄ KUCHENNĄ? http://bizuteria.wieszjak.pl/czyszczenie/207425,Czyszczenie-srebra-sola -kuchenna.html
POKAŻ KOMENTARZE (1)