Jak dbać o cyklameny

Cyklamen - jak dbać fot. Fotolia
Podczas gdy wiele kwiatów zimą marnieje, cyklameny zachwycają swoją urodą. Mają swoje upodobania, ale nie są zbyt wymagające.
Barbara Lasota / 29.12.2014 12:29
Cyklamen - jak dbać fot. Fotolia
Ceklameny bywają nazywane fiołkami alpejskimi. Jednak ogrodnicy zwracają uwagę, że nie są spokrewnione z fiołkami i w związku z tym są po prostu cyklamenami. Ich ozdobą są nie tylko kwiaty, ale również liście, często w ciekawy, marmurkowy wzorek. Jeśli zapewnimy im to, co lubią, mogą kwitnąć nawet ponad trzy miesiące. Dbałość o cyklameny, to przede wszystkim zapewnienie im umiarkowanej temperatury i podlewanie na podstawkę.


Jak dbać o cyklameny?

  • Wybierz zdrową roślinę. Kupując cyklamena, zwróć uwagę, aby wszystkie liście były jędrne i zielone. Jeśli choć jeden żółknie, raczej zrezygnuj z tego egzemplarza. Roślina powinna mieć dużo pąków, a rozwinięte kwiaty nie mogą być zwiędnięte i wyblakłe. Bulwa powinna nieco wystawać z ziemi, która nie może być wysuszona.
  • Ustaw w jasnym miejscu. Po przyniesieniu z kwiaciarni postaw roślinę w jasnym miejscu. Może być parapet, jednak gdy słońce zacznie mocno grzać przez szybę (co w przypadku okna od południa jest możliwe nawet zimą), opuszczaj żaluzje lub rolety albo przestaw cyklamena np. na komodę. Nigdy jednak nie stawiaj go w ciemnym kącie, bo jeszcze nie rozwinięte pąki zaczną zamierać.
  • Nie przegrzewaj. Cyklamenom służy chłód. Gdy mają za ciepło, ich kwiaty szybko więdną i opadają. Optymalna temperatura to 12–16 st. C. Trudno w mieszkaniu o tak zimny pokój. Na szczęście w temperaturze ok. 20 st. C także czują się nie najgorzej. Staraj się więc po prostu nie przegrzewać domu. Możesz je również stawiać czasem przy rozszczelnionym oknie.
  • Podlewaj na podstawkę. Cyklameny nie lubią podlewania bezpośrednio do podłoża. Wlewaj wodę na podstawkę, a po 20–30 minutach wylewaj nadmiar, który nie zostanie przez roślinę wypity. Podlewanie do doniczki może spowodować gnicie bulwy, z której wyrastają liście i kwiaty.Nawilżaj powietrze. Tym kwiatom nie służy suche powietrze. Dlatego warto zainstalować w pokoju nawilżacz. A jeśli go nie masz, ustaw doniczkę na podstawce wysypanej kamykami i regularnie je zwilżaj. Woda będzie powoli parować, tworząc wokół doniczki niewidoczną, delikatną mgiełkę.
  • Dokarmiaj cyklameny. Podczas tworzenia się pąków oraz w okresie kwitnienia co dwa tygodnie stosuj nawóz przeznaczony dla gatunków kwitnących. Nie zważaj na to, że jest zima i innych kwiatów się nie nawozi lub dokarmia je tylko specjalnymi zimowymi odżywkami.
  • Usuwaj przekwitłe kwiaty. Rób to nie tylko dlatego, że szpecą roślinę, ale również po to, aby nie dopuścić do zawiązania się nasion. Ich tworzenie osłabia bowiem bulwę. Wyrywaj je u nasady.
  • Gdy zachorują. Cyklameny są dość odporne, jednak może im zagrażać szara pleśń. Choroba objawia się na płatkach oraz liściach w postaci brązowych plam. Po pewnym czasie na ich powierzchni pojawia się szary nalot zarodników. Chore liście i kwiaty usuń, a roślinę opryskaj Rovralem Flo 225 lub Teldorem 500 SC.
Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu".

Redakcja poleca

REKLAMA