Farby - zmany w liniach kolorystycznych

Tegoroczne zmiany w liniach kolorystycznych charakteryzują się odejściem od zdecydowanych kontrastów między kolorami na rzecz wykorzystania bardziej rozbudowanej gamy półtonów.
/ 03.08.2007 16:04
Tegoroczne zmiany w liniach kolorystycznych charakteryzują się odejściem od zdecydowanych kontrastów między kolorami na rzecz wykorzystania bardziej rozbudowanej gamy półtonów.

Jakie odcienie czerwieni, zieleni czy szarości są w tym roku najmodniejsze? Odpowiedź na to pytanie została opracowana przez grono międzynarodowych ekspertów oraz konsultantówwspółpracujących z firmą ICI - producentem farb Dulux®. Ich obserwacje na temat najciekawszych zmian w liniach kolorystycznych zaprezentowano w książce Colour Futures 2007.

Opisane w niej modyfikacje dotyczą ośmiu linii kolorystycznych, czyli palet barw, utrzymanych w jednej tonacji kolorystycznej: czerwieni, oranży, żółcieni, błękitów, fioletów, zieleni, beży i szarości.

W obecnym sezonie kolory są mniej kontrastowe, bardziej stonowane. Nie zatraciły swojej wyrazistości, lecz są bardziej przyjazne dla oka. Dzięki temu, mają szerokie zastosowanie
i są niezwykle użyteczne. Rodziny kolorów w roku 2007 łatwo dopasować do naszego stylu życia. Cechą charakterystyczną sezonu 2007 jest widoczny wpływ żółcieni we wszystkich liniach kolorystycznych.

Poniżej znajdują się informacje dotyczące zmian w poszczególnych liniach kolorystycznych, jak też kolorów kluczowych dla każdej z nich.

Linia czerwieni
Pozycja czerwieni w tegorocznej kolorystyce pozostaje niezagrożona. Świadczy o tym choćby wybór pudrowego różu, wywodzącego się z tej rodziny barw, na Kolor Roku 2007. W porównaniu z ubiegłym rokiem, kolor czerwony jest jednak dużo spokojniejszy. Bazą dla tej rodziny kolorów stał się koral, który czyni je cieplejszymi i jaśniejszymi.

Kluczowy kolor linii czerwieni: pudrowy róż z domieszką szarości (numer w Mieszalniku Dulux®: 70RR 54/153)

Linia żółcieni
Żółcienie w roku 2007 zaskakują słonecznym blaskiem i ciepłem. Kolory zmrożonego szampana czy blasku dyskretnej świecy tworzą optymistyczną atmosferę, sprzyjającą relaksowi. Jednocześnie, w 2007 roku żółty zyskał na wyrazistości. Kluczowym kolorem w palecie żółcieni jest gorący złoty, który budzi skojarzenia ze słodkim toffi.

Kluczowy kolor linii żółcieni: słodkie toffi
(numer w Mieszalniku Dulux®: 25YY 62/353)

Linia zieleni
Podczas gdy w żółcieniach widoczne są jedynie subtelne wpływy zieleni, właśnie te kolory bardzo mocno naznaczone są wpływem koloru żółtego. Dotyczy to każdej ich odmiany, począwszy od koloru kanarkowego, a skończywszy na ciemnooliwkowym. Zielenie roku 2007 są wyraźnie inspirowane kolorami warzyw i owoców, takich jak oliwki, kolendra czy agrest.

Kluczowy kolor linii zieleni: delikatna, ciepła oliwka
(numer w Mieszalniku Dulux®: 70YY 37/296)

Linia błękitów
Niezwykle istotne miejsce w ogólnej palecie barw zyskała w tym roku rodzina błękitów. W porównaniu z rokiem ubiegłym, zdecydowanie powiększył się wachlarz odcieni koloru niebieskiego, rekomendowany przez ekspertów Colour Futures. Wśród nich triumfuje turkus, budzący skojarzenia z orientem, ręcznie malowanymi przedmiotami oraz starą srebrną biżuterią z delikatnym turkusowym oczkiem.

Kluczowy kolor linii błękitów: turkus antycznej ceramiki
(numer w Mieszalniku Dulux®: 90GG 40/115)

Linia fioletów
W palecie fioletów zauważalne jest odejście od silnych, ciepłych barw. Najmodniejsze są obecnie zimne, niemal niebieskie fiolety, sprawiające wrażenie przytłumionych. W przeciwieństwie do roku ubiegłego, rodzina ta jest obecnie bardziej osadzona w rzeczywistości. Dzięki niezwykłej subtelności, praktycznie każdy z kolorów fioletowych daje możliwość łatwej adaptacji na potrzeby konkretnego wnętrza.

Kluczowy kolor linii fioletów: przytłumiony, zimny odcień fioletu
(numer w Mieszalniku Dulux®: 30RR 17/140)

Linia szarości
W rodzinie zimnych kolorów neutralnych swoją pozycję odzyskały czerń, biel oraz grafit. Czerń w odcieniu węgla drzewnego oraz hebanu uzyskała status koloru kluczowego w tej palecie. Kolor szary zaś, zgodnie z tegoroczną tendencją, uległ mocnym wpływom żółci i za jej sprawą stał się znacznie cieplejszy.

Kluczowy kolor linii szarości: prawdziwa czerń
(numer w Mieszalniku Dulux®: 00NN 05/000)

Linia beży
W 2007 roku zmieniło się również oblicze ciepłych kolorów neutralnych. Za sprawą zielonych półcieni paleta ciepłych kolorów neutralnych zdecydowanie zyskała na przytulności i jest o wiele żywsza. Na pierwszy plan wysunął się wśród nich stonowany, nieco wyblakły karmel.

Kluczowy kolor linii beży: stonowany karmel
(numer w Mieszalniku Dulux®: 10YY 44/215)

Wszystkie kolory z powyższych linii kolorystycznych są dostępne w Mieszalniku Dulux®, obejmującym paletę 4500 kolorów.l
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/17.11.2011 20:55
Uwielbiam kolory. Postanowiłam trochę poeksperymentować i w wakacje swój salon umalowałam na 2 kolory ze Śnieżki - "Wrzosową dolinę" i "Łany pszenicy". Efekt przeszedł moje wszelkie oczekiwania, bardzo mi się podoba. Jest przytulnie, bardzo przyjemnie i tak ciepło. Kolory żywe, takie jak na "próbkach". Bardzo jestem zadowolona.
/02.09.2011 17:36
a mnie bardzo podobają się kolory śnieżki z serii Kolory natury. pomalowałam salon w dwóch odcieniach tak jak zaproponowano w katalogu i muszę przyznać że wygląda znakomicie. wybrałam odcień Dzika orchidea i Kwiat Pustyni. bardzo lubię takie tonacje.