Domowe sposoby na plamy na ubraniach

Warto znać domowe sposoby, dzięki którym szybko usuniesz plamę każdego rodzaju. Zapoznaj się z naszym poradnikiem.
/ 10.01.2014 09:02

Warto znać domowe sposoby, dzięki którym szybko usuniesz plamę każdego rodzaju. Zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Plamy dzielą się na dwie główne kategorie, w zależności od rodzaju zabrudzenia i stopnia trudności podczas ich usuwania. Większość plam możesz wywabić domowymi sposobami, jedynie te najbardziej oporne będziesz zmuszona potraktować silnie działającymi środkami chemicznymi.

Domowe sposoby na plamy

fot. Fotolia

Plamy z jedzenia

Przylepioną gumę do żucia usuniesz wkładając daną rzecz do zamrażarki i wyksrobując intruza. Świeże tłuste plamy trzeba posypać mąką, wytrzepać i uprać. Stare tłuste plamy naciera się płnyem do mycia naczyń i pierze. Plamy z mleka trzeba wypłukać w zimnej wodzie. Do wywabiania plam z owoców używa się takich środków jak woda sodowa, kwasek cytrynowy, alkohol, gliceryna, szare mydło, kwaśne mleko czy woda utleniona. Plamy z wina i buraków usuniemy posypując je solą i namaczając tkaninę w zimnej wodzie, by następnie ją uprać.

Plamy "sytuacyjne"

Plamy z kredek na ścianie usuwa się denaturatem. Plamy z flamastrów traktujemy mydłem albo gliceryną. Plam z błota nie pierzemy od razu, najpierw czekamy aż wyschną, a dopiero później wyczesujemy i pierzemy. Plamy z wosku najpierw wyskrobujemy, a później podkładamy papier z dwóch stron i przeprasowujemy. Plamy z farb i lakierów usuwamy denaturatem, beznzyną lub terpentyną. Na plamy z pudru wlewamy płynny detergent i wypłukujemy. Plamy z rdzy na jasnych tkanianch usuniemy polewając je gorącym sokiem cytrynowym. Dowiedz się również jak usuwać plamy na dywanie, poznaj 3 domowe sposoby na wyjątkowo trudne plamy i dowiedz się jak usunąć pleśń z prysznica.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/03.04.2019 18:39
Dzięki za podpowiedź. :)