Dipladenia - jak pielęgnować fot. Fotolia

Dipladenia - jak hodować

Właściwie pielęgnowana dipladenia jest (dosłownie!) przez całe lato obsypana kwiatami. Zobacz, jak ją hodować!
/ 13.05.2019 18:42
Dipladenia - jak pielęgnować fot. Fotolia

Póki dipldenia jest mała, może zdobić parapet, a gdy podrośnie, pochwalmy się nią przed sąsiadami. Ustawmy ją w ogrodzie, na balkonie lub tarasie. Można ją kupić w wielu centrach handlowych i kwiaciarniach. Sprzedawana jest jako niewielka roślina (20–30 cm) w małych doniczkach.

  • Niejedno ma imię. Często oferowana jest też pod nazwą mandevilla, a także sundavilla. Tę ostatnią nazwę nosi seria odmian japońskiego hodowcy sprzedawana przez polską firmę Plantpol.
  • Lubi światło i wilgoć. Najlepiej postawić ją w miejscu dobrze nasłonecznionym, np. jako ozdobę trawnika. Jeśli jednak wybierzemy dla niej balkon lub taras, i będzie tam narażona na zbyt ostre słońce, jej ciemnozielone błyszczące liście mogą się zwijać. Zapobiegną temu osłony. Aby nie dopuścić do przesychania podłoża, w upalne dni trzeba ją podlewać codziennie, najlepiej wieczorem.
  • Pamiętaj o nawożeniu. Dipladenia może kwitnąć aż do mrozów. Musi być jednak nawożona raz w tygodniu nawozem do roślin kwitnących, np. Planton K (5,50 zł/200 g). Preparat najlepiej rozpuścić w wodzie do podlewania, według instrukcji na opakowaniu. Rośnie jak na drożdżach. Większość dostępnych u nas odmian w ciągu jednego sezonu z maleńkiej roślinki przeistacza się w metrowe pnącze. Roślina ma wiotkie pędy, dlatego wymaga podpór.
  • Gdy przyjdą chłody, dipladenię należy mocno przyciąć (do?30–40 cm) i przenieść do chłodnego holu lub piwnicy, gdzie temp. wynosi 12–15 st. C.

UWAGA!

  • Nieprzycinana dipladenia może po kilku latach osiągnąć wysokość nawet 4 m. Wymaga podpór, aby mogła się po nich wspinać do światła.
  • Dipladenia bardzo rzadko jest atakowana przez choroby i szkodniki. Czasem tylko pojawiają się na niej mszyce.
  • Ponieważ ta piękność ma mocno rozwinięty system korzeniowy, gdy urośnie, trzeba ją koniecznie przesadzić do odpowiednio dużej donicy.

Odmiany dipladenii godne polecenia:


Super trouper Super Trouper to pierwsza mandevilla o pełnych kwiatach niczym małe różyczki.
Cream pink Sundavilla Cream Pink ma bardzo delikatne kremowe kwiaty z różowym rumieńcem.
Red star Sundavilla Red Star z dekoracyjnymi paseczkami to nowość na rynku. Tworzy mnóstwo kwiatów.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)