Tradycyjne czy nowoczesne ozdoby choinkowe?

Jakie ozdoby choinkowe są lepsze: tradycyjne czy nowoczesne? Postanowiłyśmy zgromadzić argumenty przemawiające zarówno za pierwszymi jak i drugimi. Nie będziemy wskazywać, które z nich wolimy, aby nie sugerować wyboru. Decyzję pozostawimy każdej z was. Wybierajcie między stonowanymi a kolorowymi i pełnymi ornamentów ozdobami choinkowymi. Dodajcie coś do naszych list przemawiających za tradycją i za nowoczesnością. Chcemy poznać wasze zdanie!
Aneta Żuchowska / 25.05.2019 18:51

Moda na stylistykę choinki i ozdób choinkowych zmienia się co kilka lat. Raz do łask wracają tzw. tradycyjne ozdoby choinkowe, a drugi raz głos dostaje współczesność w postaci nowoczesnych ozdób. Obecnie wydaje się, że piłka leży po stronie tradycyjnych ozdób. Wiemy jednak, że ta sytuacja nie potrwa zbyt długo i moda się znów odmieni, dlatego nie warto patrzeć na modę, ale wsłuchać się po prostu w głos swojego serca i gust.

Choinka z tradycyjnymi ozdobami

Tradycyjna choinka to: szklane różnokolorowe bombki, często bogato zdobione, bombki w postaci figurek (nieśmiertelne muchomorki, Mikołaje, krasnale, domy z pierników), naturalne, ręcznie przygotowane dodatki (małe jabłuszka, ozdoby ze słomy, kory, szyszek, ozdoby szydełkowane), elementy nadające się do jedzenia (pierniki, cukierki), gwiazda lub czubek, kolorowe lampki oraz ogólnie brak ścisłych reguł w dobieraniu ozdób.

fot. Tchibo

Za co najbardziej kochamy choinki z tradycyjnymi ozdobami?

  • Kolory, kolory i jeszcze raz kolory!
  • Wszystkie chwyty dozwolone - łączymy wszystko, co nam się podoba w nieograniczonych ilościach.
  • Nie ma nudy - cieszymy się mnogością wzorów i kształtów.
  • Swojskość - mamy skojarzenia z dzieciństwem, domem dziadków.
  • Optymizm nawiązujący do nastroju Bożego Narodzenia!

Chcecie jeszcze coś dodać do tej listy?

Bombki: grzybek, kula z ostrokrzewem, jajko z efektem postarzenia (Home &You), Mikołaj (Bombkarnia.pl), miś (Duka), fotografia choinki - Home & You

Tradycyjne choinki są uwielbiane przez dzieci. Możemy wykorzystać do jej wystroju pamiątkowe ozdoby choinkowe, które często przechowujemy latami. Nie możemy także narzekać na asortyment w sklepach. Odpowiednie ozdoby znajdziemy w sklepach sieciowych, marketach, sklepach florystycznych czy giełdach kwiatowych.

Bombki: domek z piernika (Bombkarnia.pl), biała kula, piernikowy ludzik (Home & You), szydełkowana (Zara Home), fotografia choinki - Home & You

Polecamy także: Święta Bożego Narodzenia 2014

Nowoczesna choinka

Jej cechami rozpoznawczymi są: bombki jedno lub dwukolorowe (zazwyczaj dwa mocno kontrastujące kolory) - najczęściej bez zdobień (jeśli wzory to regularne, powtarzalne lub geometryczne), bombki wykorzystujące efekt matu i mocnego połysku, ozdoby w stylu glamour, wykorzystywanie modnych aktualnie materiałów florystycznych (sztuczne kwiaty, wstążki materiałowe, koraliki itp.), wybór jednego lub dwóch kolorów wiodących, w niektórych przypadkach skrajny ascetyzm (wybór tylko jednego typu ozdób i jednego koloru), lampki w barwie naturalnego światła.

fot. Tchibo

Za co najbardziej kochamy choinki z nowoczesnymi ozdobami?

  • Za elegancję, która wprowadza ład w otoczenie.
  • Łatwość jej przygotowania - wybieramy ozdoby w jednym kolorze przewodnim.
  • Dopasowanie do stylistyki współczesnych wnętrz.
  • Możliwość łatwej zmiany stylistyki choinki za rok - wystarczy dodać kilka ozdób w nowym kolorze.
  • Nie musimy mieć dużego budżetu, aby osiągnąć zadowalający efekt (kilka ozdób wystarczy).

A co wy dodałybyście do tej listy?

Bombki: kolorowa kula (Home & You), kot (Bombkarnia.pl), biała kula, serce (Duka), fotografia choinki - Home & You

Wybierając ozdoby do nowoczesnej choinki określ przed zakupami temat stylistyki - najpopularniejszymi bywają: kolor biały, srebrny, czerwony, połączenia biało-czarne, ozdoby glamour, blask, kryształ i śnieżny puch.

Bombki: anioł, kula z puchem, czarna w stylu glamour (Home & You), fotografia choinki - Home & You

Czy wiecie już jaką choinkę wybierzecie w tym roku?

Zobacz także: Bożonarodzeniowy stół - pomysły na aranżacje

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)