Gdy stworzymy cyklamenom w domu takie warunki, jakie im odpowiadają, potrafią kwitnąć nawet do przedwiośnia. Z czasem jednak przestają wypuszczać nowe pąki, a rozwinięte kwiaty więdną. Wtedy trzeba pozwolić im odpocząć. A potem ponownie spróbować ożywić bulwę, która cały czas pozostaje w doniczce.
Co robić, gdy cyklamen przekwitł?
- Coraz rzadziej podlewaj. Gdy kwiaty więdną, a liście żółkną, przestań nawozić roślinę i ogranicz też podlewanie. Rób to np. tylko raz na dwa tygodnie, wlewając niewielką porcję wody na podstawkę.
- Wynieś do chłodu. Kiedy wszystkie liście i kwiaty zaschną, usuń je i postaw doniczkę z bulwą cyklamena w chłodnym, ciemnym miejscu. Może to być np. piwnica, ale niezbyt wilgotna lub szafka w garażu bądź na werandzie. Pozostaw ją tam mniej więcej do czerwca. W czerwcu przesadź bulwę do nowej ziemi (może być uniwersalna) i ustaw w jasnym miejscu w mieszkaniu. Odpowiedni moment na przesadzanie jest wtedy, gdy bulwa zaczyna wypuszczać młody listek.
- Zacznij podlewać roślinę. Gdy pojawi się więcej listków, możesz trzymać roślinę na balkonie, w zacienionym miejscu. Oczywiście młody cyklamen może rosnąć również w domu, jednak niskie temperatury nocą na balkonie stymulują powstawanie większej ilości pąków kwiatowych.W listopadzie lub na początku grudnia cyklamen znów zakwitnie. Nie zapomnij przed przymrozkami przynieść go do domu.