Najtańsza na świecie mikstura z polnego chwastu i wody. Nakarm tym truskawki a niebawem odwdzięczą się dorodnymi owocami
Gnojówka do truskawek z pokrzywy to tani i prosty sposób na odżywienie krzaczków i dostarczenie im niezbędnych do wzrostu składników odżywczych. Jej przygotowanie nie jest czasochłonne, za to efekty pojawią się już w sezonie zbiorów. Truskawki obrodzą dorodnymi owocami.

Aby przygotować gnojówkę do truskawek możesz wykorzystać składniki, za które nie zapłacisz ani gorsza. Wystarczy zebrać pokrzywę z przydrożnych dróg i łąk, a następnie wymieszać ją w odpowiedniej proporcji z wodą. Taka mieszanka użyźni glebę i wesprze system korzeniowy, dzięki czemu roślina będzie mogła pobierać cenne składniki odżywcze. A to przełoży się na jej lepsze owocowanie.
Jak zrobić gnojówkę do truskawek z pokrzywy?
Z przygotowaniem gnojówki, która wykorzystuje cenne dla wzrostu truskawek witaminy i minerały, poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik. Tak naprawdę, aby stworzyć odżywczą mieszankę nie potrzeba więcej niż dwóch składników. W dodatku są one ogólnodostępne, a ich działanie opiera się na mocy natury.
Składniki gnojówki:
- 1 kg pokrzywy (najlepsze będą młode pędy)
- 10 litrów wody
Przygotowanie:
Na początku potnij pokrzywę na drobne części, aby roślina wypuściła odżywcze soki. Następnie umieść posiekaną pokrzywę w wiaderku i zalej przygotowaną wodą. Taką mieszankę odstaw w suche, zacienione miejsce i trzymaj pod przykryciem. Po około 2 do 3 tygodniu (kiedy zadziała proces fermentacji) gnojówka jest gotowa do użycia.
Podczas stosowania mieszanki pamiętaj o jej rozcieńczeniu z wodą - stosuj proporcję 1:10. Takim odżywczym nawozem możesz podlewać krzaczki truskawek na początku wiosny do momentu kwitnienia truskawek.

Jak działa gnojówka przygotowana z pokrzywy na truskawki?
Gnojówka z pokrzywy zawiera w sobie witaminę C i A. Jest też bogata w potas, azot, magnez i żelazo. Te składniki pobudzają rośliny do wzrostu i sprawiają, że w okresie zbiorów odwdzięczy się soczystymi i pełnymi owocami.
Pamiętaj także o tym, że truskawki mają swoje wymagania - najlepiej radzą sobie na lekko przepuszczalnej glebie. Dobrze jest więc posadzić je w miejscu z dostępem do słońca. Uprawa truskawek wiąże się nie tylko z ich nawożeniem. Ważne jest również to, aby w okresie wiosennym usunąć stare, zasuszone liście z grządek i spulchnić ziemię.
Czytaj także: