Czy kleszcze mają naturalnych wrogów? Okazuje się, że tak - to przede wszystkim owady i robaki, ale także niektóre rośliny
Naturalny wróg kleszczy to przede wszystkim stali bywalcy ogrodów, tacy jak mrówki czy ptaki. Są one pożywieniem także dla wielu insektów oraz większych zwierząt, w szczególności gryzoni. Dodatkowo kleszcze łatwo odstraszyć przy pomocy niektórych roślin. Ich naturalnym wrogiem będzie także woda.

Można powiedzieć, że kleszcze mają wielu naturalnych wrogów - to wszystkie stworzenia, które są narażone na ich ugryzienie. Jednak tych, które rzeczywiście mu zagrażają, jest niewiele. Jednak istnieje kilka żyjątek i roślin, które pomogą ci w walce z tymi uporczywymi insektami.
Spis treści:
- Naturalny wróg kleszczy: zwierzęta
- Czy kleszcze topią się w wodzie?
- Naturalny wróg kleszczy: rośliny
- Naturalny wróg kleszczy: zimno
Naturalny wróg kleszczy: zwierzęta
Kleszcze stanowią pożywienie dla wielu dużych i małych zwierząt. Są dla nich doskonałym źródłem białka, choć ze względu na swoje niewielkie rozmiary często z łatwością uchodzą z życiem większym drapieżnikom. Są za to doskonale widoczne, kiedy są już "opite" - wówczas odrywają się od swojego żywiciela.
Naturalni wrogowie kleszczy to przede wszystkim:
- mrówki,
- chrząszcze,
- larwy motyli,
- roztocza,
- ropuchy.
Kleszcze są także narażone na ataki większych drapieżników, takich jak myszy, szczury, ptaki (szczególnie te małe) oraz ryjówki.

Czy kleszcze topią się w wodzie?
Woda sama w sobie nie jest zagrożeniem dla kleszczy. Mają co prawda trudności z poruszaniem się w niej, ale dopóki się nie przewrócą, mogą przejść np. przez kałużę. Kleszcz wrzucony do wody czy polany nią będzie miał trudności z wydostaniem się, aż w końcu umrze, chyba że uda mu się stanąć na nóżkach i wyjść z wody.
Jeśli chcesz szybko się go pozbyć (np. po wyjęciu ze skóry), wrzuć go do wody z dodatkiem spirytusu lub wódki. Kleszcz umrze wówczas w czasie krótszym niż minuta.
Naturalny wróg kleszczy: rośliny
Kleszcze łatwo odstraszyć przy pomocy roślin o charakterystycznym, mocnym zapachu. Sprawdzi się przede wszystkim wrotycz i kocimiętka, ale także lawenda oraz rozmaryn. Te zapachy są na tyle intensywne, że skutecznie zniechęcają kleszcze.
Pozostając w temacie nieprzyjemnych zapachów, kleszcze może odstraszyć także... ludzki pot. Musi być jednak spełniony jeden warunek - trzeba regularnie przyjmować witaminy z grupy B. Ich zapach, choć niewyczuwalny dla człowieka, może być drażniący dla kleszczy, przez co nie będą chciały atakować. Niestety, niektóre zapachy ciała mogą także przyciągać kleszcze.

Naturalny wróg kleszczy: zimno
Kleszcze co prawda są w stanie przetrwać nawet niewielki mróz, ale większe spadki temperatur są dla nich zabójcze. Jest to niestety naturalny wróg, który jest uzależniony od pory roku. Zimą i wczesną wiosną najczęściej jesteśmy wolni od kleszczy, ale niekiedy zdarza się, że pierwsze osobniki można spotkać już pod koniec lutego.
Czytaj także:
Jak wyciągnąć kleszcza?
Latające kleszcze
Szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu