Wybierz hamak na letnie wieczory

Nie ma to, jak popołudniowa drzemka w wygodnym hamaku wśród szumu drzew i śpiewu ptaków. Wkrótce będziesz mogła go już rozwiesić w ogrodzie. Sprawdź, jakie cechy powinien mieć wygodny hamak.
Małgorzata Świgoń / 26.02.2019 17:54
hamak w ogrodzie fot. Adobe Stock

Jak kupić dobry hamak?

Hamaki przeżywają swoją drugą młodość i znów stają się bardzo popularne. Rozwieszają je nawet niektóre kawiarnie w swoich ogródkach. Nic dziwnego, bo to bardzo wygodne i kojące nerwy siedzisko. Kilka minut bujania i od razu wstajesz w lepszym humorze. Sprawdź, jak wybrać dobry hamak. Oto cechy, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Wytrzymałość

To bodaj najważniejsza cecha, na którą trzeba koniecznie zwrócić uwagę, by można było bezpiecznie wypocząć w hamaku. Sprawdź więc przed zakupem, jakie ma dopuszczalne obciążenie i dopasuj go do wagi domowników (na ogół  jest to od 90 do 300 kg).

Rozmiar

Od niego zależy wygoda hamaka. Im jest dłuższy, tym wygodniejszy. Komfortowo wypoczniesz w hamaku o długości ok. 4 metrów. Także szerokość ma znaczenie. Dobrze, aby nie był zbyt wąski, bo najwygodniej leży się na ukos. A do tego potrzeba trochę materiału.

Mocowanie

Hamak trzeba  dobrze zamocować, na odpowiedniej wygodnej wysokości (nie za wysoko, powyżej 30 cm nad ziemią, w przeciwnym wypadku może zahaczać o podłoże). Najlepiej wybrać taki model, który ma wzmocnione zaczepy, zabezpieczające tkaninę przed przecieraniem. Bywają hamaki mocowane na specjalnym przenośnym stelażu. Wygląda to ładnie, ale trudniej utrzymać w nim równowagę (szczególnie, gdy chcą się na nim położyć 2-3 osoby) i dość łatwo z niego spaść. Podobnie bardziej wywrotne są hamaki z drążkami. Drążki zapobiegają zwijaniu się materiału, ale na hamaku rozpiętym na drążkach trudniej zachować równowagę.

 Materiał na hamak

Ma bardzo duże znaczenie, bo od niego zależy trwałość, wygląd, a także wytrzymałość hamaka. Tradycyjnym, często wykorzystywanym materiałem jest bawełna. Przyjemna w dotyku, przepuszczająca powietrze. Warto na niej nie oszczędzać i wybrać tę najlepszej jakości. Hamaki bawełniane sprawdzą się w miejscach zadaszonych. Obecnie coraz częściej szyje się hamaki z tworzyw sztucznych: poliestru, polipropylenu, nylonu, jedwabiu spadochronowego. Im deszcz nie straszny i mogą wisieć w ogrodzie przez cały sezon. Szczególnie godne polecenia są hamaki z polipropylenu, które mają płaską powierzchnię i nie wrzynają się w ciało. Bardzo praktyczny jest też jedwab spadochronowy – bardzo lekki i wytrzymały. Doskonały na wypady za miasto.

Co zamiast hamaka?

Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca, by zawiesić hamak możesz wybrać inne wersje tego mobilnego siedziska. Ostatnio popularne są fotele hamakowe mocowane na poprzeczce, którą przyczepia się do haka.

Czytaj też:
Drzewka ozdobne najlepsze do twojego ogrodu
Jak urządzić ogród w stylu angielskim
6 kroków do własnego ogrodu
17 gadżetów do ogrodu i na balkon
 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)