Suszenie pokrzywy. Kiedy i jak zbierać pokrzywę oraz jak ją suszyć

suszenie pokrzywy fot. Adobe Stock, ratmaner
Suszenie pokrzywy wiosną to doskonały pomysł. Przez cały rok można z niej potem robić oczyszczające i wzmacniające herbatki, napary do kąpieli i płukanki do włosów. Jak suszyć pokrzywę, by zachowała jak najwięcej cennych właściwości?
/ 12.05.2021 14:58
suszenie pokrzywy fot. Adobe Stock, ratmaner

Jak suszyć pokrzywę, by zachowała jak najwięcej witamin i mikroelementów? To ważne pytanie, zważywszy, jak długa jest lista dobroczynnych składników, które zawiera ta roślina. To między innymi witaminy C, K, B2 i B5 (kwas pantotenowy), wapń, żelazo, magnez i krzem.

Powszechnie znane są właściwości lecznicze pokrzywy zwyczajnej. Wiosną warto wypróbować prosty przepis na sok z pokrzywy. A na późniejsze miesiące ususzyć pokrzywę i cieszyć się naparem z jej młodych listków.

Spis treści:

  1. Kiedy zbierać pokrzywę
  2. Gdzie i jak zbierać pokrzywę
  3. Jak suszyć pokrzywę
  4. Jak suszyć pokrzywę w piekarniku i suszarce spożywczej
  5. Napar z suszonej pokrzywy – właściwości

Kiedy zbierać pokrzywę

Najbardziej wartościowe są napary zrobione z samodzielnie zebranych i ususzonych listków młodej pokrzywy. Idealny czas na zbiór pokrzywy to kwiecień i maj. Przeznacz na to suchy, słoneczny dzień. Według tradycyjnych wierzeń zioła najlepiej zbierać w czasie przybywającego Księżyca (wtedy ma kształt litery D). Św. Hildegarda z Binden twierdziła, że przed pełnią w roślinach jest najwięcej leczniczych substancji.

Gdzie i jak zbierać pokrzywę

Wybierz miejsce oddalone od ruchliwych dróg i pól pryskanych nawozami. Im bardziej ekologiczne będą twoje zbiory, tym bardziej wartościowe. Do suszenia zbiera się młode liście rośliny tuż przed kwitnieniem. Wtedy pokrzywa jest najbardziej bogata w cenne dla naszego zdrowia witaminy i mikroelementy. Najlepiej zrywać cztery do sześciu górnych listków.

Na zbiory pokrzywy zabierz ze sobą duży wiklinowy koszyk, tak by listki się ze sobą nie sklejały. Nie zapomnij też o nożyczkach i rękawiczkach. Czy wiesz dlaczego pokrzywa parzy? Winny jest temu kwas obecny w jej liściach. 

Jak suszyć pokrzywę

Zerwane liście pokrzywy trzykrotnie przepłucz i osusz papierowym ręcznikiem. Rozkładaj je cienką warstwą na papierze w suchym, przewiewnym, zacienionym miejscu. Kontakt ze słońcem podczas suszenia zmniejsza walory lecznicze i smakowe ziół. W czasie suszenia kilkakrotnie w ciągu dnia należy listkami poruszyć. Po około tygodniu suszona pokrzywa jest gotowa.

Suszone liście przechowuj w szczelnie zamkniętych szklanych pojemnikach. Ustaw je w ciemnych miejscach, np. w zamykanej szafce.

Jak suszyć pokrzywę w piekarniku i suszarce spożywczej

Jeśli nie masz warunków lub czasu na długotrwałe suszenie, możesz proces przyśpieszyć. Pokrzywę możesz wysuszyć piekarniku. Nastaw go na około 30–35°C, włącz termoobieg, drzwiczki pozostaw uchylone.

Używając suszarki spożywczej, ustaw temperaturę między 30 a 35°C. Najlepiej poddać zioła działaniu najpierw nieco niższej temperatury, potem stopniowo ją zwiększać. Po trzech, czterech godzinach susz powinien być gotowy.

Susząc pokrzywę obserwuj, czy liście nie brązowieją. To znak, że proces trwa zbyt długo. Prawidłowo wysuszona pokrzywa ma kolor ciemnozielony, a listki kruszą się w palcach.

Napar z suszonej pokrzywy – właściwości

Z tak przygotowanych liści najlepiej parzyć napar z suszonej pokrzywy, który ma mnóstwo zastosowań. Może być spożywany w formie herbaty albo stosowany zewnętrznie – na przykład do przemywania skóry. Wykazuje działanie moczopędne i oczyszczające. Wspomaga metabolizm, łagodzi bóle reumatyczne i ma działa przeciwzapalnie. Jest zalecany przede wszystkim osobom z tendencją do zatrzymywania wody w organizmie.

Napar z pokrzywy korzystnie działa też na kondycję skóry, włosów i paznokci. Wskazany jest do włosów osłabionych, skłonnych do przetłuszczania się i przy łupieżu. Płukanki z pokrzywy wcierane w skórę głowy wzmacniają cebulki włosów, odżywiają je, a włosy stają się bardziej puszyste i błyszczące.

Czytaj także:
Zioła na depresję. Jak sobie radzić z obniżeniem nastroju bez leków?
Zioła na odchudzanie - skutecznie spalają tłuszcz
Twoje świeże zioła gniją lub usychają po kilku dniach od kupna? Jest jeden sposób, by temu zapobiec

Redakcja poleca

REKLAMA