Surfinie na balkonie – jak o nie dbać, by rozrosły się w kaskady kwiatów

Surfinie na balkonie fot. Adobe Stock
Surfinie najlepiej czują się na balkonie południowym. Jeśli będziesz o nie umiejętnie dbać, staną się gwiazdami twojego balkonu. Zwłaszcza gdy wybierzesz niezwykłe odmiany. Na przykład surfinie trójkolorowe albo… czarne.
/ 20.04.2021 16:57
Surfinie na balkonie fot. Adobe Stock

Bujne kaskady kwiatów w kształcie kielichów w najróżniejszych kolorach – białe, różowe, żółte, purpurowe, czerwone, niebieskie, ciemnofioletowe, a nawet czarne! Jedno- lub wielobarwne. Z białymi obwódkami lub gwiaździstym wzorem.

Surfinie – inaczej petunie – kwitną od czerwca aż do jesieni. To jedna z najbardziej efektownych roślin do donic i skrzynek balkonowych. Nie ma wielkich wymagań, ale o kilku zasadach trzeba pamiętać. Zwłaszcza jeśli chcesz uzyskać spektakularne efekty.

Spis treści:

  1. Surfinie – najciekawsze odmiany
  2. Sadzenie surfinii
  3. Jak pielęgnować surfinie
  4. Jak zagęścić surfinie
  5. Choroby surfinii
  6. Mszyce na surfiniach
     

Surfinie – najciekawsze odmiany

Obok najczęściej spotykanych surfinii białych, różowych i fioletowych, w dobrych centrach ogrodniczych można też znaleźć rzadsze, ciekawie ubarwione odmiany. Na przykład niebieskie: „Sky Blue”, „Happy Sophia”, „Giant Blue”, żółte „Victorian Yellow” i trójkolorowe: żółto-niebiesko-czerwone „Celebration Karneval” czy żółto-pomarańczowo-czerwone „Celebration Apricot Improved”.

Surfinie na balkonie, odmiany wielokolorowefot. Surfinia trójkolorowa / Adobe Stock

Prawdziwą sensację budzi wciąż rzadko spotykana, ale dostępna czasem w centrach ogrodniczych w Polsce, petunia „Black Velvet” o czarnych, aksamitnych kwiatach. Z kolei petunia „Splash Dance Bolero Blue” ma szafirowy kolor i wygląda, jakby ją ktoś delikatnie spryskał białą farbą.

Surfinia na balkonie odmiany - black velvetfot. Petunia Black Velvet” / Adobe Stock

Surfinie preferują słoneczne stanowisko, osłonięte od wiatru, nawet zadaszone, bo deszczu też nie lubią. Ale ostatnio coraz więcej pojawia się odmian bardziej odpornych na złe warunki pogodowe. To na przykład jasnoróżowa „Conchita Grande Pink”, lawendowa „Conchita Grande Lavender” czy biała „Conchita Grande White”.

Sadzenie surfinii

Rośliny z pojemników można wysadzać do donic i skrzynek od połowy maja, gdy minie już ryzyko przymrozków.

Najlepiej zastosować specjalną ziemię do surfinii. Powinna być lekko kwaśna, o odczynie pH 5,5-6,5. W doniczkach i skrzynkach konieczny jest drenaż w postaci warstwy kamyków czy keramzytu, bo choć surfinie lubią wilgoć, woda stojąca w pojemniku szkodzi korzeniom.

W skrzynkach odległość między sadzonkami powinna wynosić 20-25 cm.

Jak pielęgnować surfinie

Surfinie należy podlewać codziennie, rano i późnym popołudniem. Nie należy tego robić w pełnym południowym słońcu. Najlepiej używać deszczówki albo odstanej wody z wodociągu.

Staraj się nie zmoczyć kwiatów i pędów podczas podlewania, gdyż mokre rośliny łatwo są atakowane przez patogeny. Najlepiej wodę dostarczać bezpośrednio do ziemi.

Specjalny nawóz do kwiatów balkonowych albo przeznaczony dla surfinii zapewni im składniki mineralne, które wspomagają wykształcenie się kwiatów i bujny wzrost. Nawożenie zacznij po dwóch tygodniach od posadzenia roślin i powtarzaj regularnie co 7-10 dni.

Jak zagęścić surfinie

Surfinie nie wymagają przycinania, ale skracanie pędów to dobry sposób na to, by roślina się zagęściła. Wystarczy paznokciami uszczknąć czubek pędu wraz z małymi liśćmi, a zacznie wypuszczać boczne pędy. Ważne jest też, aby regularnie usuwać zwiędłe kwiaty. To pobudza roślinę do wytwarzania wciąż nowych pędów i kwiatów.

Choroby surfinii

Niestety surfinie są dosyć podatne na choroby. Obserwuj uważnie swoje kwiaty, czy nie pojawią się na nich niepokojące objawy.

Biały nalot na liściach

Może wskazywać na mączniaka. Ta choroba atakuje zwykle w deszczowe lato albo gdy podczas podlewania moczone są liście. Porażone fragmenty roślin należy usuwać, a kwiaty jak najszybciej opryskać specjalistycznym środkiem ochrony.

Zielono-żółte przebarwienia na liściach

Takie objawy wskazują na wirusa mozaiki tytoniu. Chory kwiat należy jak najszybciej usunąć i zniszczyć, bowiem wirus łatwo przenosi się na sąsiednie rośliny.

Mszyce na surfiniach

Surfinie bywają też atakowane przez mszyce. Na liściach i kwiatach, które tracą ładny wygląd, widać wtedy duże kolonie drobnych szkodników. Mogą mieć kolor kremowy, zielony, żółty lub czarny. Im szybciej to zauważysz i podejmiesz działania, tym lepiej.

Możesz zastosować gotowe preparaty na mszyce, ale warto też wypróbować bardziej ekologiczne i tańsze domowe sposoby na mszyce – skuteczne i o szybkim działaniu. Zabieg najlepiej wykonać wieczorem.

Czytaj także:
Pelargonia bluszczolistna – jak ją pielęgnować, by uzyskać gęste kaskady kwiatów
Werbena zwisająca na balkon – uprawa i najciekawsze odmiany
Iglaki na balkon – jakie wybrać i jak je pielęgnować

Redakcja poleca

REKLAMA