Jeżeli ciągle zastanawiacie się jak urozmaicić i uatrakcyjnić swój ogród, może pomyślicie o roślinach egzotycznych? Przeróżne, przepiękne rośliny pochodzące z różnych zakątków świata z pewnością wyróżnią wasz ogród na tle innych.
Wbrew przekonaniom, rośliny egzotyczne można uprawiać w naszym klimacie, oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej ochrony. Rośliny pochodzące z odległych części naszego globu potrzebują odpowiednich warunków, by móc się prawidłowo rozwijać. Potrzebują one zdecydowanie większej opieki, niż nasze rodzime gatunki. Wymagają przede wszystkim dużej wilgotności powietrza, częstego i regularnego podlewania, zraszania, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Bardzo istotne jest zapewnienie im jak najbardziej nasłonecznionego miejsca. Rośliny egzotyczne są roślinami ciepłolubnymi, dlatego też w okresie jesienno-zimowym niektóre gatunki trzeba zabezpieczyć, np. odpowiednio je okrywając.
Możemy więc bez obawy pokusić się o posadzenie w naszym ogrodzie agawy, palm mrozoodpornych, bambusów, kaktusów gruntowych, juk, eukaliptusów, a nawet kiwi, pomarańczy i bananów. Musimy tylko szczególnie o nie dbać.
Zobaczcie, jakie rośliny egzotyczne najczęściej kupujemy do naszych ogrodów i jak należy je pielęgnować w naszych warunkach klimatycznych.
Eukaliptus
Pochodzą z Australii i Tasmanii. Są wiecznie zielonymi drzewami, dość szybko rosnącymi, mogą osiągać wysokość nawet kilkudziesięciu metrów. Charakteryzują się specyficznym zapachem, powszechnie docenianym. Roślina ta we wszystkich częściach zawiera olejek eukaliptusowy, bardzo pomocny w leczeniu przeziębień, gryp, bólów gardła, głowy. Niepowtarzalny wygląd zawdzięczają swoim luźnym koronom, z ciekawie poskręcanymi gałęziami. Młode listki eukaliptusa są owalne lub okrągłe z niebieskawozielonym lub srebrzystym nalotem. Dojrzałe liście natomiast są skrętoległe, zwisające, w odcieniu szarości. Najbardziej znane gatunki eukaliptusów to: Eucalyptus globulus, Eucalyptus cinerea, Eucalyptus viminalis, Eucalyptus macarthuri i Eucalyptus citriodora.
Fot. futuregardens.pl
W polskim klimacie eukaliptusy najczęściej hodowane są w donicach na tarasach, a zimą chowane są w cieplejszych pomieszczeniach. Można jednak pokusić się o zasadzenie w ogrodzie eukaliptusa o odmianie najbardziej odpornej na mróz. Taki właśnie jest Eucalyptus gunnii, zwany niebieskim eukaliptusem, ze względu na charakterystyczne liście o błękitnoszarym odcieniu. Gatunek ten rośnie dość szybko - w ciągu roku może przyrosnąć nawet o 1 metr, dość istotne jest więc przycinanie.
Fot. futuregardens.pl
Ważne, aby sadzić w ogrodzie jak najmniejszą roślinę, wówczas mamy większą szansę na to, że się przyjmie. Korzeń drzewa umieszczamy zaledwie 5 cm pod ziemią. Eukaliptus choć wymaga wilgoci, nie znosi zbyt mokrych gleb. Ziemia powinna być więc dobrze zdrenowana. Młode rośliny należy dobrze zabezpieczać przed mrozami, starsze rośliny są mrozoodporne do około - 20`C. Co dwa tygodnie dobrze jest zasilać eukaliptusy nawozami w płynie.
Fot. cleome.pl
Agawa
Agawa pochodzi z Meksyku oraz południa Stanów Zjednoczonych i Wysp Kanaryjskich. Znanych jest ponad 100 gatunków tej rośliny. Najbardziej popularna jednak jest agawa amerykańska, która bogata jest w sok, z którego robi się napoje alkoholowe (prawdziwa tequila musi zawierać 51% destylatu z agawy).
Agawę charakteryzują bardzo rozłożyste, mięsiste, sztywne rozety liści, z których każdy zakończony jest ostrym kolcem. Kolce są bardzo niebezpieczne dla dzieci, dlatego najlepiej je zabezpieczyć lub usunąć.
Czy wiesz, że... agawy kwitną dopiero po kilkudziesięciu latach, a w dodatku jedna roślina kwitnie tylko raz, potem zamiera.
Agawa to roślina, która wymaga dość specyficznych warunków. Zdecydowanie łatwiej hodować ją w ogrodzie, niż w domu. Decydując się na agawę w ogrodzie musimy również wybrać gatunek mrozoodporny (inne agawy nie wytrzymają minusowych temperatur. Jedną z najbardziej mrozoodpornych agaw to Agave Neomexicana, która potrafi wytrzymać temperatury do -29 C.
Fot. kalmar.pl
Fot. dangergarden.blogspot.com
Rośnie bardzo powoli, osiąga około 80 cm wysokości. Preferuje gleby bardzo dobrze zdrenowane, mogą być żwirowe lub kamieniste. Wymaga stanowiska w pełni nasłonecznionego, w miejscach zacenionych liście agawy tracą swój kształt. Podlewać należy ją bardzo rzadko, a zimą wcale. Od wiosny do jesieni nawozimy Agawę raz na miesiąc nawozem do sukulentów.
Fot. bourebicycleclothing.blogspot.com
Palma
Palmy to typowo egzotyczne drzewa, kojarzące mam się z gorącymi klimatami. W naszych warunkach klimatycznych ich uprawa jest bardzo trudna. Istnieją jednak gatunki mrozoodporne, które wyjątkowo dobrze radzą sobie w niskich temperaturach, ale mimo wszystko trzeba o nie szczególnie dbać i ogrzewać je zimą.
Jedną z najbardziej mrozoodpornych palm jest Palma Mazari. Potrafi znieść temperatury nawet do -22 stopni C, ale trzeba zapewnić jej dodatkową ochronę jak np. ściółkowanie ziemi wokół niej, okrycie zarówno pnia jak i liści, najlepiej materiałami naturalnymi typu rattan, kokos, by roślina mogla oddychać.
Fot. oaza-palmy.pl
Bambusy
Bambusy to bardzo ciekawe, azjatyckie rośliny, które mogą wprowadzić odrobinę orientu do naszego ogrodu. Musimy tylko wybrać mrozoodporne gatunki. Bardzo często można je spotkać w ogrodach w stylu japońskim.
Fot. dobrenasiona.pl
Bambusy należą do rodziny traw. Charakteryzują je podłużne liście na sztywnym pędzie. Nieprzycinane rosną bardzo szybko i mogą osiągać nawet kilka metrów wysokości, ale bez problemu mogą być przycinane, co pobudza do wzrostu nowe łodygi.
Fot. ascgarden.pl
Ich uprawa oraz pielęgnacja jest mało wymagająca. Najlepiej czują się w miejscach mocno nasłonecznionych, ale można je także zasadzić w półcieniu. Ważne jest także, aby stanowisko, którym zostaną ulokowane było w miarę możliwości osłonięte od wiatru. Mroźny wiatr może im najbardziej zaszkodzić podczas zimy. Gleba powinna być żyzna i dobrze przepuszczalna. Bambusy nie lubią dużej wilgotności, ale także nie lubią przesuszenia bryły korzeniowej, dlatego też należy je regularnie podlewać, małymi ilościami wody. Podczas upałów bambusy zwijają swoje liście, aby uchronić się od nadmiernego wyparowywania wody, co często jest to mylone z potrzebą ich podlania. Bambusy najlepiej nawozić co 10 dni nawozem azotowym.. Zimą korzenie bambusa należy okryć mieszanka ze słomy i kompostu.
Bambus mrozoodporny
Juka
Najbardziej popularną juką ogrodowa jest juka karolińska (Yucca filamentosa). Pochodzi z południowo-wschodnich stanów Ameryki Północnej. Liście ma sztywne, mieczowate, ostro zakończone, ciemnozielone z błękitnym woskowym nalotem, brzegi mają białe, włókniste. Liście osiągają 30–50 cm długości i 2–10 cm szerokości. Juka kwitnie dopiero po kilku latach uprawy, ale warto na to czekac, gdyż kwiaty zbierają sie w piękny kwiatostan wyrastający ze środka rozety. Ma on postać pędu wysokości 100-180 cm. Kwiaty są zwisłe, dzwonkowate, pachnące, długości 5-7 cm, w pąku zielonkawe, później kredowobiałe. Juki kwitną od końca czerwca do początku sierpnia.
Juka wymaga stanowiska mocno nasłonecznionego, tylko wówczas kwitnie. Wymaga gleby żyznej, dobrze przepuszczalnej. Latem należy ją obficie podlewać, zraszać liście i zasilać co siedem dni płynnymi nawozami mineralnymi. Zimą należy zabezpieczyć roślinę zabezpieczyć przed mrozem. na przykład gałązkami świerkowymi.