POLECAMY

Pnącza w ogrodzie!

Pnącza rosną bardzo szybko, a większość z nich jest dość łatwa w uprawie. Dzięki pnączom zasłonimy mało dekoracyjne fragmenty działki...
Pnącza w ogrodzie! fot. Fotolia
Pnącza mają wiele zalet. Jako, że pną się do góry, zajmują mało miejsca i nadają się nawet do niewielkich ogrodów. Mogą tworzyć ładną kompozycję z innymi kwiatami, stanowiąc dla nich kolorowe lub zielone tło. Dzięki pnączom zasłonimy mało dekoracyjne fragmenty działki, takie jak ściana, murek czy płot, ozdobimy też pergolę przy kąciku wypoczynkowym.

Jakie pnącza wybrać?

  • Pnącza jednoroczne
Rosną błyskawicznie, posiane na wiosnę już w lipcu zakryją całą ścianę. Dlatego planując dla nich miejsce w ogrodzie, trzeba wziąć pod uwagę, że mogą zabierać światło innym roślinom i zagłuszać je. Najlepiej wysiać je w lutym do doniczek i późną wiosną sadzić w ogrodzie, wówczas urosną najszybciej. Najpopularniejsze gatunki to wilec purpurowy, fasola wielokwiatowa, tunbergia, groszek pachnący.
  • Pnącza wieloletnie
Rosną dużo wolniej niż jednoroczne, więc możemy przez pierwsze lata siać razem obie odmiany, dzięki czemu ściana czy pergola będzie ukwiecona. Większość gatunków nie ma wygórowanych wymagań glebowych. Do najpopularniejszych należą bluszcz pospolity, winobluszcz, wiciokrzew, rdest auberta, powojniki.

Do ulubionych przez ogrodników kwiatów należy róża pnąca, jednak wbrew pozorom nie jest pnączem. Nie ma bowiem organów czepnych, do tego celu wykorzystuje kolce. Dlatego też wysokie krzewy różane należy przywiązać do podpory.

Po czym pną się pnącza?


Pnącza wspinają się w górę, wykorzystując podpórki. Ale różne gatunki przyczepiają się do podłoża w różny sposób.
  • Pnącza wijące się
Potrzebują słupków, prętów lub lin. Do wspinania wykorzystują pędy wierzchołkowe: podczas rośnięcia owijają się spiralnie wokół podpórki. Do tego rodzaju pnączy należą m.in. chmiel, wiciokrzew, kobea, wilce, tunbergia.
  • Pnącza czepne
Na łodyżkach tych pnączy rosną wąsy, dzięki którym roślina może się przyczepić do każdej powierzchni. Nadają się do sadzenia przy murach, które chcemy zasłonić. W tej grupie znajdują się bluszcz, milin amerkański, hortensja pnąca.

Twój piękny ogród!
Hodowcy martwią się, że pnąc się po ścianie domu, kwiaty uszkodzą mur. Ale jest dokładnie odwrotnie. Roślina nie ukorzenia się lecz przyczepia delikatnymi wąsami, nie zachodzi więc obawa, że np. rozsadzi ścianę. Natomiast chroni ją przed działaniem promieni słonecznych i silnymi opadami. Pilnujmy jedynie, by pnącza nie oplatały przewodów elektrycznych. Ale oczywiście nie musimy sadzić pnączy obok domu. Ładnie będą wyglądać, oplatając altankę, pergolę, kratkę lub trejaż.

Najpiękniejsze pnącza ogrodowe:

  • Fasola wielokwiatowa
Dorasta do ok. 4 metrów wysokości. Jest wrażliwa na przymrozki, więc wysiewamy ją do gruntu po 15 maja. Owija się wokół podpór. Wymaga dużo wilgoci, lubi żyzną ziemię i nasłonecznione miejsca.
  • Milin amerykański
Dorasta do ok. 10 metrów wysokości. Ma wyjątkowo ozdobne kwiaty, ale jest dość trudna w uprawie. Wymaga żyznej ziemi, dużo wilgoci i nawożenia. Na zimę warto ją zabezpieczyć np. słomianymi matami.
  • Wilec purpurowy
Dorasta maksymalnie do 4 metrów wysokości. Kwitnie od lipca do pierwszych przymrozków. Kwiaty otwierają się rano, zamykają, gdy świeci silne słońce. Lubi żyzną ziemię wzmocnioną wieloskładnikowym nawozem mineralnym.
  • Groszek pachnący
Roślina jednoroczna, kwitnie od czerwca do sierpnia. Dorasta do 1,5 metra wysokości. Wymaga bardzo żyznej ziemi, do gruntu nasiona wysiewamy w połowie kwietnia. Kwiaty pachną szczególnie intensywnie.
  • Rdest auberta
Pnącze wieloletnie, dorasta nawet do 15 metrów wysokości. Nadaje się do obsadzania płotów i siatek, które po pewnym czasie całkowicie zasłoni. Dobrze znosi suszę, ale nie jest odporne na bardzo duże mrozy.
  • Tunbergia
Jest pnączem wieloletnim, ale wymaga przeniesienia do ciepłego miejsca na zimę. Kwitnie od czerwca do października. Do gruntu wysiewamy w marcu. Lubi miejsca słoneczne i przepuszczalną ziemię.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)