Nie każdy moment jest dobry na zbiór jabłek. Zobacz, kiedy je zrywać, aby cieszyć się pełnią smaku

kiedy zrywać jabłka fot. Adobe Stock, Benjamin Clapp
Kiedy zrywać jabłka? Idealny moment na zbiory jabłek zależy od odmiany oraz warunków pogodowych, ale kluczowe wskaźniki to wygląd owoców, smak, łatwość oddzielenia od gałązki i stan nasion. Zadbaj także o to, by nie tylko cieszyć się świeżymi owocami, ale także, by przechowywać je w odpowiednich warunkach.
/ 06.09.2024 05:03
kiedy zrywać jabłka fot. Adobe Stock, Benjamin Clapp

Zbiory jabłek to jeden z najprzyjemniejszych momentów dla każdego miłośnika sadownictwa. Jednak kluczowym pytaniem, które zadają sobie zarówno doświadczeni, jak i początkujący ogrodnicy, jest: kiedy zrywać jabłka? Zbyt wczesne zbiory mogą skutkować cierpkim smakiem i mniejszą trwałością owoców, natomiast zbyt późne mogą doprowadzić do nadmiernego dojrzewania i szybszego psucia się jabłek. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci określić idealny moment na zbiory.

Spis treści:

  1. Kiedy zrywać jabłka? Wiele zależy od odmiany
  2. Jak sprawdzić, czy można już zrywać jabłka?
  3. Jak przechowywać jabłka po zbiorach?

Kiedy zrywać jabłka? Wiele zależy od odmiany

Różne odmiany jabłek dojrzewają w różnych terminach. Dlatego pierwszym krokiem jest poznanie odmiany jabłoni, którą posiadasz. To pozwoli oszacować przybliżony czas dojrzewania. Możemy podzielić jabłka na trzy główne grupy, patrząc na optymalny termin zbiorów:

  • jabłka letnie: najwcześniejsze odmiany, takie jak 'Piros' czy 'Papierówka', zbierane są zazwyczaj już w lipcu lub sierpniu. Te jabłka są bardziej miękkie i najlepiej smakują świeże.
  • jabłka jesienne: odmiany jak 'Szampion', 'Ligol' czy 'Jonagold' dojrzewają we wrześniu i październiku. Mają lepszą trwałość i są doskonałe do przechowywania.
  • jabłka zimowe: odmiany takie jak 'Idared', 'Gloster' czy 'Boskoop', dojrzewają w późniejszej jesieni i świetnie nadają się do długiego przechowywania. Zebrane odpowiednio, mogą przetrwać do wiosny.

kiedy zrywa się jabłka

fot. Kiedy zrywać jabłka/Adobe Stock, takoburito

Jak sprawdzić, czy można już zrywać jabłka?

Jednym z najłatwiejszych sposobów na określenie, czy jabłka są gotowe do zbioru, jest obserwacja ich wyglądu. Dojrzałe jabłka zwykle mają intensywniejszy kolor skóry, charakterystyczny dla danej odmiany. Na przykład, odmiany czerwone nabierają pełnej barwy, a zielone jabłka, takie jak 'Granny Smith', stają się nieco jaśniejsze.

Skórka powinna być gładka i błyszcząca. Jabłka o matowej, pomarszczonej powierzchni mogą być oznaką przejrzałości. Jabłko, które jest gotowe do zerwania, będzie miało zrównoważony smak – słodycz przeplatać się będzie z lekką kwasowością, charakterystyczną dla danej odmiany. Jeśli jabłko jest zbyt cierpkie, oznacza to, że jeszcze nie jest gotowe.

Warto też zwrócić uwagę na miąższ. W dojrzałych jabłkach jest on soczysty i chrupiący, a nasiona wewnątrz owocu są ciemnobrązowe lub czarne.

Kolejnym prostym sposobem na sprawdzenie gotowości jabłek do zbioru jest delikatne uniesienie owocu i skręcenie go. Jeśli jabłko łatwo odchodzi od gałązki, jest to znak, że jest gotowe do zbioru. Nie należy jednak ciągnąć za jabłko na siłę – jeśli stawia opór, warto poczekać kilka dni.

Również pogoda ma ogromny wpływ na dojrzałość jabłek. W cieplejsze lata owoce mogą dojrzewać szybciej, natomiast chłodniejsze i deszczowe miesiące mogą opóźnić zbiory. Przed zrywaniem jabłek warto sprawdzić prognozę pogody – lepiej unikać zbiorów tuż po deszczu, ponieważ mokre owoce są bardziej podatne na pleśń.

kiedy zrywać jabłka odmiany

fot. Kiedy zrywać jabłka i jak sprawdzić, czy są dojrzałe/Adobe Stock, Halfpoint

Jak przechowywać jabłka po zbiorach?

Po zbiorach musisz też zwrócić uwagę na to, jak i gdzie przechowujesz jabłka. Nieodpowiednie warunki mogą sprawić, że owoce spleśnieją. Jeśli chcesz, aby zebrane jabłka przetrwały jak najdłużej, musisz pamiętać o kilku zasadach:

  • zbieraj jabłka w suche dni.
  • przechowuj je w chłodnym, ciemnym miejscu, takim jak piwnica czy chłodnia.
  • regularnie sprawdzaj zbiory, usuwając owoce, które zaczynają się psuć.

Jabłka letnie, takie jak np. papierówka, najlepiej spożywać szybko, ponieważ mają krótszy okres przechowywania. Z kolei odmiany zimowe, takie jak idared, mogą być przechowywane nawet przez kilka miesięcy, jeśli zapewnisz im odpowiednie warunki – ważne są przede wszystkim temperatura w okolicach 2-4°C i odpowiednia wilgotność (ok. 90%).

Czytaj także:
Jakie sadzonki jabłoni wybrać?
Kiedy przycinać jabłoń?
Kiedy sadzić drzewka owocowe?

Redakcja poleca

REKLAMA