Masz w ogrodzie sosny w formie dużych drzew i mniejszych krzewów? Teraz jest najlepszy moment na ważny, coroczny zabieg

jak przycinać duże sosny fot. Adobe Stock, tamu
Kiedy przycinać sosny i jak się za to zabrać? Idealny moment to końcówka wiosny. Przycinanie jest ważne, ponieważ pozwala ograniczyć wzrost drzewa lub krzewu, a także zagęścić go i lekko prześwietlić. Jest to także kluczowy zabieg w przypadku tzw. sosny formowanej, którą przycina się na kształt drzewka bonsai.
/ 04.06.2024 05:13
jak przycinać duże sosny fot. Adobe Stock, tamu

Młode pędy sosen są na tyle miękkie, że możesz je przyciąć zwykłymi nożycami ogrodowymi lub niewielkim sekatorem. W przypadku grubszych gałęzi lepiej jest sięgnąć po lepszy sprzęt.

Spis treści:

  1. Kiedy przycinać krzewy sosny?
  2. Kiedy przycinać sosny formowane?
  3. Jak przycinać krzewy sosny?
  4. Jak przycinać duże sosny?

Kiedy przycinać krzewy sosny?

Jeśli nie masz w ogrodzie dużych drzew, które w zasadzie "żyją swoim życiem", ale krzewy sosnowe, dobrze jest przycinać je raz w roku. Najlepszy moment to przełom maja i czerwca. Wtedy już nie ma ryzyka przymrozków i pojawiają się młode pędy sosny (tzw. świeczki).

Przycinanie drzew i krzewów sosnowych pomaga w kontrolowaniu ich kształtu i rozmiaru, a także zagęszczaniu. Często podcinany krzew staje się bardziej "zbity", a co za tym idzie - wygląda bardziej dekoracyjnie. Dobrze zagęszczone drzewko staje się też łatwiejsze w formowaniu, jeśli marzy ci się tworzenie kul, innych kształtów lub pięknych drzewek bonsai.

jak przycinać krzewy sosny

fot. Kiedy przycinać sosny/Adobe Stock, qwartm

Kiedy przycinać sosny formowane?

Sosny, które formujesz na dekoracyjne drzewka, również warto przyciąć na przełomie maja i czerwca, kiedy roślina wypuszcza młode pędy. To odpowiedni moment na prześwietlenie rośliny, jeśli tego wymaga, a także na podcięcie wszystkich pędów, które wystają i burzą docelowy kształt krzewu.

Obejrzyj także dokładnie roślinę i sprawdź, czy nie ma chorych pędów. Takie musisz usunąć od razu tuż przy nasadzie, aby nie tworzyły nowych odrostów. Usuń także gałązki i pędy wyrastające na spodzie, szczególnie jeśli formujesz drzewko wysoko.

Jak przycinać krzewy sosny?

Przycinanie zacznij od obejrzenia rośliny i sprawdzenia, czy nie ma chorych albo uszkodzonych pędów. Usuń je w pierwszej kolejności, przycinając je tuż przy nasadzie. Następnie zastanów się, czy chcesz formować sosnę lub spowolnić jej wzrost i ją zagęścić. Jeśli tak, koniecznie usuń tzw. świeczki, czyli młode pędy. Usuń je przy pomocy ostrych nożyc, aby spowolnić rozrastanie się sosny. Nie wyrzucaj ich jednak. Możesz wykorzystać je do kompostownika albo przygotować pyszną nalewkę sosnową.

Na koniec zajmij się formowaniem - szybkimi ruchami przycinaj pędy, które nadmiernie wystają i regularnie zerkaj na krzew z pewnej odległości, aby ocenić, czy uzyskałaś już pożądany kształt. Na koniec podlej drzewko. Cięcie dobrze jest wykonywać w suchy i ciepły dzień.

kiedy przycinać sosny

fot. Przycinanie sosny zaplanuj na przełom maja i czerwca/Adobe Stock, Сергій Колесніков

Jak przycinać duże sosny?

Jeśli masz duże odmiany w formie drzew (np. sosnę zwyczajną), warto również przycinać je regularnie, ale niekoniecznie co roku. Duże sosny mają grube, masywne gałęzie i nie zawsze sekator sobie poradzi - wówczas sięgnij po specjalną piłę i skorzystaj z pomocy specjalisty.

Najpierw usuń dolne konary oraz prześwietl koronę, pozbywając się części gałęzi. Nie musisz przycinać świeczek ani formować drzewa - duże sosny zwykle pozostawia się samym sobie.

Czytaj także:
Wiosenne przycinanie krzewów owocowych
Co przycinać latem?
Żółty pyłek z sosny: czym jest?

Redakcja poleca

REKLAMA