Kowal bezskrzydły, czyli tramwajarz: co robi w domu i ogrodzie, czy jest pożyteczny i jak się go pozbyć? Ciekawostki o kowalach

kowal bezskrzydły ciekawostk fot. Adobe Stock, Rolf Müller
Kowale bezskrzydłe to popularne, często spotykane wiosną owady o charakterystycznym wyglądzie. Nie są groźne, a wręcz przeciwnie - mogą okazać się pożytecznymi bywalcami naszych ogrodów. Mogą żyć do dwóch lata, a ich charakterystycznym zachowaniem jest łączenie się odwłokami. Zobacz ciekawostki o kowalach.
/ 11.04.2024 05:54
kowal bezskrzydły ciekawostk fot. Adobe Stock, Rolf Müller

Kowal bezskrzydły (Pyrrhocoris apterus) to owad z rodziny pluskwiaków. Ma charakterystyczny czerwony pancerz z czarnymi plamkami. Niektórzy mogą go kojarzyć nie tylko z wiosną, ale także z zespołem Luxtorpeda, który w 2012 wykorzystał wizerunek "tramwajarza" na swojej płycie "Robaki". Kowale nie są groźne dla ludzi ani zwierząt, mogą być za to całkiem pożyteczne.

Spis treści:

  1. Kowal bezskrzydły: larwa
  2. Kowal bezskrzydły: co robi w ogrodzie?
  3. Czemu kowale bezskrzydłe się łączą?
  4. Kowal bezskrzydły: czy jest groźny?
  5. Kowal bezskrzydły: zwalczanie

Kowal bezskrzydły: larwa

Samica kowala składa jaja wiosną, umieszczając je bezpośrednio w ziemi albo w zielonych resztkach organicznych, czasem także w mchu. Larwy wykluwają się w czerwcu i początkowo całkowicie pozbawione są skrzydeł.

Dorosłe osobniki mają bardzo słabo rozwinięte skrzydełka i nie mają zdolności do lotu, dlatego nazywane są bezskrzydłymi. Młode kowale nie mają też charakterystycznego wzorku na odwłoku, a jedynie ciemne plamki i pręgi. Występują praktycznie na całym świecie, najczęściej spotkasz je w gromadach.

kowal bezskrzydły jak się ich pozbyć

fot. Kowal bezskrzydły/Adobe Stock, Ronny Rose

Kowal bezskrzydły: co robi w ogrodzie?

Kowale bezskrzydłe możesz spotkać szczególnie wiosną i na początku lata. Gromadzą się pod drzewami liściastymi. Ich ulubionym miejscem jest podstawa lip, ponieważ jednym z ich pożywienia są nasiona opadające właśnie z tego drzewa. Najczęściej wygrzewają się na słońcu.

W ogrodach i domach można spotkać je rzadziej. Żywią się resztkami organicznymi, niekiedy także innymi owadami i robakami. Nie mają też naturalnych wrogów, ponieważ są bardzo nieprzyjemne w smaku. Dodatkowo żyją w grupach, więc odstraszają potencjalne drapieżniki, np. ptaki. Jedynymi zwierzętami, które czasem są dla kowali zagrożeniem, są borsuki.

Czemu kowale bezskrzydłe się łączą?

Bardzo częstym widokiem są kowale złączone ze sobą odwłokami. Z tego powodu owady te nazywane są tramwajarzami. W zachowaniu tym chodzi o kopulację, ale także... zazdrość. Kowale mogą chodzić zaczepione ze sobą odwłokami nawet 10-12 dni. Chodzi w tym o to, aby konkurenci danego samca nie mieli dostępu do jego wybranki.

kowal bezskrzydły

fot. Kowale bezskrzydłe: czemu się łączą/Adobe Stock, Adrian Vaida/Wirestock Creators

Kowal bezskrzydły: czy jest groźny?

Kowale nie tylko nie są groźne dla ludzi i zwierząt, ale także mogą okazać się pożyteczne. Zjadają bowiem często niektóre ogrodowe szkodniki, takie jak ślimaki, dżdżownice czy gąsienice, a także resztki organiczne. Żywią się także martwymi owadami i odchodami, a więc skutecznie oczyszczają ogrody.

Kowal bezskrzydły: zwalczanie

Nie ma potrzeby zwalczać kowali, ponieważ są zupełnie nieszkodliwe. Możesz je odstraszyć przy pomocy ogólnodostępnych środków na szkodniki ogrodowe - znajdziesz je w sklepach ogrodniczych. Nie ma jednak konkretnego preparatu na kowale.

Czytaj także:
Opuchlak: jak się go pozbyć?
Ziemia okrzemkowa na ślimaki
Sposoby na mrówki
 

Redakcja poleca

REKLAMA