Kiedy przycinać floksy na zimę? Porady i inspiracje dla miłośników tych pięknych kwiatów

kiedy przycinać floksy fot. Adobe Stock, dark_blade
Kiedy przycinać floksy? Wiele zależy od odmiany, ale standardowo stosuje się dwa terminy: cięcie letnie oraz jesienne. Ważne jest także regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów, bo to ono zapewnia długie i obfite kwitnienie. Dowiedz się, kiedy i jak najlepiej przycinać floksy jednoroczne i bylinowe.
/ 25.09.2024 05:10
kiedy przycinać floksy fot. Adobe Stock, dark_blade

Floksy, zwane również płomykami, to popularne rośliny ogrodowe głównie ze względu na ich barwne kwiaty i intensywny, romantyczny zapach. Aby cieszyć się ich obfitym kwitnieniem i zdrowym wzrostem, warto wiedzieć, jak i kiedy prawidłowo je przycinać. Odpowiednia pielęgnacja floksów zapewnia nie tylko lepsze kwitnienie, ale również chroni rośliny przed chorobami.

Spis treści:

  1. Czy trzeba przycinać floksy?
  2. Kiedy przycinać floksy jednoroczne?
  3. Kiedy przycinać floksy bylinowe (wieloletnie)?

Czy trzeba przycinać floksy?

Chociaż floksy potrafią kwitnąć bez regularnego cięcia, to ich regularna pielęgnacja w postaci przycinania czy usuwania suchych kwiatostanów znacznie poprawia jakość ich kwitnienia. Zabieg ten pomaga roślinie skupić całą swoją energię oraz składniki odżywcze z gleby, wody lub nawozów na nowych pędach. Dzięki temu floksy w kolejnym sezonie zakwitną pięknie i obficie.

Dodatkowo regularne przycinanie floksów wzmacnia ich przewiewność oraz chroni przed atakami szkodników lub chorób grzybowych. Choć są to rośliny raczej odporne, to często zmagają się z atakiem mączniaka prawdziwego.

Zobacz też: jak sobie radzić z mączniakiem na pelargoniach?

Cięcie ma także walor estetyczny, ponieważ przycinając floksy, możesz nadać im pożądany, ciekawy kształt. Termin oraz sposób przycinania zależy w dużej mierze od odmiany floksa.

Kiedy obcinać floksy na zimę

fot. Floksy przycina się zwykle dwa razy w roku: latem i jesienią/Adobe Stock, Юлия Клюева

Kiedy przycinać floksy jednoroczne?

Floksy jednoroczne (np. odmiana Phlox drummondii) mają inny cykl życia niż te wieloletnie, dlatego w tym przypadku ważne jest jedynie cięcie letnie oraz pielęgnacja przez cały okres wegetacyjny. Regularne obcinanie przekwitłych kwiatostanów w tym czasie przedłuża kwitnienie i sprawia, że floksy wyglądają pięknie przez cały czas.

Ponieważ floksy jednoroczne umierają po zakończeniu sezonu, jesienne cięcie nie jest konieczne. Po zakończeniu kwitnienie możesz zostawić roślinę bez większej pielęgnacji, a po pierwszych przymrozkach usunąć martwe rośliny z rabaty.

Po letnim cięciu (bez względu na rodzaj floksów) warto zastosować nawóz organiczny lub mineralny, aby roślina miała odpowiednie składniki odżywcze do dalszego wzrostu.

Kiedy przycinać floksy bylinowe (wieloletnie)?

Floksy bylinowe (np. Phlox paniculata), które kwitną latem, wymagają cięcia w różnych momentach w ciągu roku, w zależności od potrzeb pielęgnacyjnych. Najczęściej jest to lato oraz połowa jesieni (w zależności od temperatur w danym sezonie).

Letnie cięcie dobrze jest przeprowadzić po zakończeniu głównego okresu kwitnienia, najlepiej w sierpniu lub na początku września. Usuń wówczas przekwitłe kwiatostany, obcinając je ostrymi nożycami ogrodowymi. Zawsze przycinaj łodygi pod lekkim kątem, aby woda spływała z cięcia, co zmniejszy ryzyko gnicia.

Pod koniec sezonu wegetacyjnego, gdy floksy zaczynają zamierać, warto przyciąć całą roślinę blisko ziemi (do wysokości około 5-10 cm). Takie jesienne cięcie pozwala zabezpieczyć roślinę przed zimą i ogranicza możliwość rozwoju chorób grzybowych w nadchodzących chłodnych i wilgotnych miesiącach.

Czy floksy kwitną drugi raz

fot. Kiedy przycinać floksy wieloletnie/Adobe Stock, Olga

Floks skrzydlasty​ przycinanie

Floks skrzydlasty (Phlox subulata) to piękna odmiana tej rośliny - zimozielona bylina, która pięknie kwitnie i jest łatwa w uprawie. Podobnie jak w przypadku innych floksów wieloletnich, warto przycinać go latem, pozbywając się przekwitłych kwiatostanów, a także wykonać konkretne cięcie jesienne.

Nie musi ono być jednak tak drastyczne, ponieważ ten floks pięknie prezentuje się zimą dzięki odpornym na mróz liściom.

Dodatkowo w przypadku tej odmiany floksa warto przeprowadzić cięcie odmładzające co kilka lat, najlepiej pod koniec zimy. Usuń wtedy wszystkie suche, zdrewniałe pędy.

Czy floksy kwitną drugi raz?

Floksy bylinowe mogą zakwitnąć drugi raz, jeśli odpowiednio o nie zadbasz i będziesz pamiętać o regularnym obcinaniu przekwitłych kwiatostanów. Regularne przycinanie oraz odpowiednie nawożenie w trakcie sezonu mogą pobudzić roślinę do wytworzenia nowych pąków.

Czytaj także:
Jakie rośliny wykopać po jesiennym przycinaniu?
Co przycinać w październiku?
Tych roślin nie wolno przycinać jesienią!

Redakcja poleca

REKLAMA