Jak pielęgnować rośliny zimą - najważniejsze zasady



Sprawdź, co służy roślinom doniczkowym, gdy za oknem panuje chłód i słońce pokazuje się rzadko.


Małgorzata Świgoń / 03.02.2017 13:42

Niekorzystne warunki atmosferyczne, jakie panują zimą, dają się we znaki nie tylko ludziom i zwierzętom, lecz także roślinom. Temperatura poniżej zera i brak dostatecznej ilości światła to główne przyczyny ich obumierania. Podpowiadamy, jak pielęgnować rośliny zimą, aby były tak piękne jak w ciepłe dni w roku. 

Jak pielęgnować rośliny zimą?

1. Światło to podstawa

Większość problemów, jakie mamy zimą z roślinami, najczęściej wynika z  niedostatku światła. Dni są krótkie, a promienie słonecznie nie świecą tak intensywnie jak latem. Dlatego kwiaty, które stoją w głębi mieszkania, warto przenieść bliżej okna, zaś te, które stoją na parapecie od strony północnej, postawić na oknie południowym. W pochmurne dni powinno się odsłaniać firanki lub podnosić żaluzje.

2. Gdy brakuje wilgoci

Jedną z podstawowych zasad pielęgnacji roślin zimą jest zapewnienie im odpowiedniej wilgotności. O tej porze roku im wyższa jest temperatura w pomieszczeniu, tym niższa wilgotność powietrza. Centralne ogrzewanie bardzo je wysusza, co bardzo szkodzi roślinom. Warto więc zaopatrzyć się w higrometr (od 30 zł) i gdy wilgotność spada, zawiesić na kaloryferach nawilżacze lub ustawić doniczki na podstawkach wypełnionych żwirem, kamykami i zalanych wodą. Rośliny o gładkich liściach dobrze jest spryskiwać mgiełką wodną, ale trzeba uważać, by woda nie spływała z nich i nie nawilżała podłoża.

3. Stała temperatura 

Rośliny nie lubią wahań temperatury. Trzeba więc chronić je przed przeciągami, zwłaszcza podczas wietrzenia. Warto też zdejmować doniczki z parapetu, gdy noc zapowiada się chłodna. 

Rośliny, które kwitną zimą

Azalia
Lubi jasne lub półcieniste, możliwie chłodne, miejsce. Podlewamy ją wyłącznie letnią, miękką wodą, bo nie znosi wapnia. Warto usuwać przekwitłe kwiaty razem z szypułką – roślina będzie dłużej kwitła.


Skrzydłokwiat
Nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, choć wymaga widnego pomieszczenia. Warto go nawozić przez cały rok, raz w miesiącu, nawozem dla roślin kwitnących. Trzeba go chronić przed przeciągami, które powodują zasychanie wierzchołków liści.

Fiołek afrykański
Lubi jasne lecz nie bezpośrednio nasłonecznione miejsce, więc zima mu odpowiada. O tej porze roku podlewamy go rzadziej, gdy ziemia przeschnie, miękką, nie zimną wodą. Roślina nie lubi wahań temperatury, więc trzeba ją chronić przed przeciągami.

Kalanchoe
Jest rośliną dnia krótkiego, więc tworzy pąki dopiero, gdy dzień staje się krótki. Zimą woli nieco chłodniejsze miejsce (ok. 15 st. C). Najbardziej szkodzi jej nadmierne podlewanie.

Nie tylko kwiaty
Piękną ozdobą roślin są nie tylko kwiaty, ale także owoce, które wnoszą do mieszkania trochę koloru. Do roślin, które je mają należą, m.in: nertera (wygląda, jak posypana pomarańczowymi koralikami), papryczka roczna i oczywiście  cytrusy. Kwitną oraz owocują przez cały rok. Lubią jasne miejsce. Zimą wolą niższą temperaturę (10-15°C), należy też ograniczyć podlewanie, ale nie można roślin zasuszyć.

6 praktycznych porad, jak pielęgnować storczyki                                                                                                  

Redakcja poleca

REKLAMA