Wnętrza w stylu indyjskim

Indie stanowią źródło inspiracji dla osób pragnących urządzić mieszkanie nietuzinkowo i bardzo klimatycznie. Dla których wnętrze to nie tylko meble i sprzęty – to także miejsce kontemplacji, mnogości miękkich tkanin, korzennych zapachów i barwnych dodatków. Wnętrza w stylu indyjskim tworzą magiczną atmosferę , która oddziałuje na wszystkie zmysły.
/ 22.08.2012 08:13

Indie stanowią źródło inspiracji dla osób pragnących urządzić mieszkanie nietuzinkowo i bardzo klimatycznie. Dla których wnętrze to nie tylko meble i sprzęty – to także miejsce kontemplacji, mnogości miękkich tkanin, korzennych zapachów i barwnych dodatków. Wnętrza w stylu indyjskim tworzą magiczną atmosferę , która oddziałuje na wszystkie zmysły.

Wnętrza w stylu indyjskim

Fot. apartmenttherapy

Jak krótko można określić styl indyjski? Bez wątpienia kojarzony z bogatą ornamentyką, atłasowymi materiałami rozpościerającymi się na ogromnym małżeńskim łożu lub przestronnych kanapach wraz z połyskującymi poduchami w otoczeniu pięknych, nieodzownych zapachów świeżych kwiatów lub kadzideł.

W indyjskim wnętrzu znaczący prym wiedzie kolor. To on, jako wyrazisty, nasycony i bardzo wielotonowy nadaje tego szczególnego charakteru i ostrości. Pozwala na wielki efekt niewielkimi zmianami. Indywidualność mieszkania z pewnością podkreśli egzotyczny (może nawet kolonialny) mebel lub ciekawe dodatki, które doskonale zwieńczą nam cały wystrój i otoczą go ciepłem i nastrojowością.

Styl indyjski uzyskamy już dzięki umieszczeniu kilku artykułów dekoracyjnych, takich jak: dzbany, ozdobne rzeźbione panele, mosiężna naczynia, orientalne rzeźby, kufry, szkatuły, skrzyneczki, parawany, a także lustra w rzeźbionej, drewnianej ramie. To, bez czego nie obejdzie się również żadne wnętrze to jest oczywiście odpowiednio dobrane światło. Ustawienie lamp pozwoli nam pobawić się poziomem nasycenia koloru oraz tajemniczości i egzotyki. Polecamy lampy o miękkim, przytłumionym świetle, a dla rozświetlenia kolorowe świece, ciekawe świeczniki i aromatyczne kominki zapachowe.

Chcesz urządzić wnętrze w stylu orientalnym – baw się! Kolorem, światłem, kontrastem i tkaniną! Ten styl pozwala na lekki nieład, rozrzucone poduszki w rożnych punktach mieszkania czy niedbale (lecz artystycznie) przewieszone zasłonki i mnogość dodatków jest jak najbardziej wskazana!

 

Egzotyczne meble

Styl orientalny nawiązuje do wzorów i schematów postępowania rodem z Azji. Najczęściej odnosi się do takich krajów jak Chiny, Japonia, Tajlandia, Korea i Wietnam. Najważniejszym elementem aranżacji w stylu orientalnym są meble. Wystrój wnętrz w stylu orientalnym najczęściej charakteryzuje naturalne drewno takie jak palisander i błyszczące materiały. Ponadto meble często są mocno rzeżbione, a wzory na nich ręcznie malowane z ogromną dbałością o szczegóły.

Indyjski styl wnętrza

Fot.  Cudnemeble.com

Ozdobne formy mebli nawiązujące do europejskich stylów historycznych, a właściwie będące ich swobodną mieszanką. Inspiracji szuka się zwłaszcza w najbardziej dekoracyjnych "pałacowych" nurtach, takich jak barok, rokoko, empire. Ale w tym stylu są one wręcz karykaturalnie przerysowane. Do tego mocno barwione, stylizowane na postarzałe, nadające całej formie orginalności i ciut zabawnego, niezobowiązującego tonu.

Indyjski styl wnętrza

Fot. Cudnemeble.com

Jeśli jednak preferujemy wnętrzę bardziej kolonialne, ale wciaż zachowując dalej klimat egzotyki, warto rozejrzeć się za prostymi lecz stylowymi stolikai, koniecznie połyskującymi. Również kwietnik, regal na wino czy schowek również wymagają swoistej oprawy. W otoczeniu barwnej kanapy z nietuzinkowym pledem i towarzystwie romantycznych świec czy lampionów  będą prezentować się zjawiskowo. Wszystko subtelnie kontrasowe, pozwalające na odrobinę szaleństwa.

Indyjski styl wnętrza

Indyjski styl wnętrza

Fot.  Cudnemeble.com

Styl orientalny jest bardzo ozdobny i kolorowy. Najwięcej jest czerwonego, który w kulturze chińskiej symbolizuje szczęście. Pojawiają się też takie kolory jak  niebieski, żółty, czerwony  - wszystkie mocne, nasycone. Poza tym styl indyjski to różne ciemne odcienie drewna.

Indyjski styl wnętrza

Fot. Cudnemeble.com

 

Niezwykłe dodatki do wnętrz

Czym było by stylizowane wnętrze bez urokliwych dodatków aranżacyjnych. A tym czasem to wlasnie one tworzą magię całego pomieszczenia. Pozwalają na dowolną aranżację. Wystarczy drobna koncepcja, aby naszemu wnętrzu nadać nowego, odświeżonego polotu, a jednak  wciaż w tym samym egzotycznym stylu.

Bardzo kreatywnym rozwiązaniem może być postawienie w mieszkaniu bogato zdobionego, tradycyjnego indyjskiego parawanu. Można go śmiało wykorzystać do oddzielenia części pokoju lub utworzenia garderoby w sypialni. Równie dobrze, orientalny parawan może stanowić jedynie oryginalny dodatek urozmaicający przytulny salon. Nie musi być wykorzystywany zgodnie ze swoim przeznaczeniem, tym bardziej, że niepowtarzalne zdobnictwo tego typu mebli czyni z nich niewątpliwie arcydzieło, którego nie powinno się “ukrywać” w zaciszu przestrzeni osobistej. Wprost idealny do indyjskich wnętrz.

Indyjski styl wnętrza

Fot.  Cudnemeble.com

Ręcznie rzezbione, bogato i misternie ozdabiane szkatulki, skrytki i gazetniki, które pozwolą uporządkować wszystko w jednym miejscu, a nawet stanowić doskonałą ozdobną skrytkę na lustro.

Indyjski styl wnętrza

Fot.  Cudnemeble.com

Miękko, musi być koniecznie miekko! Mnogość porozrzucanych ( niby niedbale) poduszek jest jak najbardziej porządana w indyjskim stylu. Muszą być kolorowe, z ciekawymi, drobnymi wzorami tworzące wrażenie przytulności. Aż chce się do nich przytulić.

Indyjski styl wnętrza

Fot.  Cudnemeble.com

Chociaż szczęsliwi czasu nie liczą, mimo tak doskonale skomponowanego wnętrza, warto skompletować dodatki tak, by znalazło sie rownież miejsce na bardzo stylowy zegar, rzeżbioną figurkę czy tacę. Wszystko koniecznie z drewna lub ewentualnie masywnej porcelany, ale koniecznie bogato zdobionej.

Indyjski styl wnętrza

Indyjski styl wnętrza

Fot.  Cudnemeble.com

Budda jest nieodzownym elementem indyjskiego klimatu. Powszechnie znany i ubustwiany jako symbol indyjskiej kultury idealnie wpasuje się w ten egzotyczny styl w naszym mieszkaniu.

Indyjski styl wnętrza

Fot.  Cudnemeble.com

Jesli zapragniemy uwiecznić nasze wspomnienia i opatrzyć w nastrojową ramkę warto wybrać te w kolorach zlota, zieleni, brązach i czerwieni. Mogą być masywne i zdecydowane w swojej wyrazistości. Nie bojmy się ogrinalności.

Indyjski styl wnętrza

Fot.  Cudnemeble.com

 

Romantyczne kadzidła

Dym kadzidlany unosi ze sobą słowa próśb, tak że stają się lepiej słyszalne dla bóstw, a w ludziach zaś rozbudzają się zmysły i zdrowieją ciała. Magiczne zapachy, pełne mocy, transportowane najbardziej aromatyczną drogą świata wyścielonych kadzidlanym aromatem harmonii.

Indyjski styl wnętrza

Fot. aw-podarki, akton.com

Czym są kadzidełka:
„Sercem” każdego kadzidła jest substancja uwalniająca zapach albo mieszanka wonnych materiałów. Pachnidła mogą być stałe, płynne lub wymieszane, sklejone i utrwalone naturalnymi żywicami. Mogą pochodzić z roślin i ich aromatycznych części, ziół, olejków eterycznych, suszonych owoców; albo mocniejsze od zwierząt: ambra, piżmo, wydzieliny gruczołów feromonowych.
 

Indyjski styl wnętrza

Kadzidła dzieli się na takie, które spala się w całości (tzw. spalane bezpośrednio), oraz na spalane, a właściwie wyprażane, nad źródłem ciepła (to tzw. pośrednio spalane). Te pierwsze to popularne trociczki bambusowe, chińskie stożki czy hinduskie spirale. Ich konstrukcja jest podobna: na patyczku z bambusa, drewienku z drzewa sandałowego (to już w luksusowych odmianach kadzideł) umieszcza się mieszankę wonności, upostaciowanych żywicami i wymieszanych z węglem drzewnym. Węgiel drzewny pozwala się kadzidełku żarzyć, ale nie płonąć żywym ogniem, a żywice przyklejają materiał aromatyczny do patyczka i same też dostarczają pięknego zapachu.
 Fot. republika.pl
W kadzidłach spalanych pośrednio aromatyczną mieszankę sypie się, albo wylewa na specjalną tacę lub do pojemniczka i umieszcza bezpośrednio nad źródłem ciepła. Aromatyczne ingrediencje stopniowo uwalniają zapach, w miarę wzrostu temperatury i zwęglenia materiału na tacce.

W używaniu wonności obowiązuje żelazna zasada: im mniejsze pomieszczenie, tym mniej kadzidła należy spalić, by osiągnąć zamierzony efekt. Trociczki bambusowe można ułamywać do pożądanych rozmiarów, a na tacę sypać tylko tyle aromatycznej mieszanki, by zapachniało w całym pomieszczeniu.

Indyjski styl wnętrza


Kadzidełka to zapach natury, aby utrzymać otoczenie w pełnej świeżości. Wykonane często w Indiach z mieszanki kwiatów, liści, korzeni, ziół, przypraw, żywicy naturalnej i najwyższej jakości olejków eterycznych. Harmonijne kadzidełka z dzisiejszym stylem życia. Zapachy kadzidełek obejmują m.in. zapachy takie jak: drzewo sandałowe, wanilia, lawenda, zapach piżmowy, jaśmin i róża.

 

Fot. republika.pl

 

Nastrojowe indyjskie inspiracje

Indyjskie dodatki, które nadają ten specyficzny charakter wnetrza mają niezwyklą moc. Mogą to być to  na przykład ażurowe lampiony z kutego metalu, lustra w ręcznie rzeźbionych drewnianych ramach, malowane szkło, mosiężne figurki bóstw albo dzikich zwierząt. Wnętrze powinno być wręcz otulone. Miękkie dywany, gobeliny na ścianach, wzorzyste narzuty na łóżkach, haftowane poduszki na meblach do siedzenia i na podłodze.

Indyjski styl wnętrza

Fot. onceuponateatime.blogspot. apartmenttherapy

Bardzo charakterystyczna dla tego stylu jest również bogata ornamentyka. Wystarczy powiesić kolorową indyjską tkaninę na oknie, położyć kilka kolorowych poduszek w indyjskie wzory i już mamy zapewnioną egzotyczną atmosferę w pokoju.

Indyjski styl wnętrza

Fot. pasadena-realestate.blogspot,  osusa,  trendszine, india-dreams.

Sypialnia jako serce domu, okraszone tak egzotycznym stylem wymaga odpowiedniej oprawy. Wielkie świece i tlące się kadzidła będą tworzyć niepowtarzalny, egzotyczny klimat. Łoże drewniane zdobione intarsjami lub ratanowe czy też wiklinowe, z jak największą ilością błyszczących tkanin wyszywanych, dowolnie łączonych ze sobą. Baldachim jest nieodzowny.

Wnętrza w stylu indyjskim

Fot. apartmenttherapy

Indyjski styl wnętrza

Fot. apartmenttherapy

Indyjski design charakteryzuje się mocnymi kolorami. Przeważają ciepłe barwy żółcieni, złota, różu, czerwieni, brązów, beży, fioletów, zieleni, seledynów, błękitów oraz turkusów. Wszystko to w mocnym nasyceniu. Zestawienia tych kolorów są bardzo odważne, ale w większości kompozycji występuje złoto oraz biel, które wprowadzają elegancję, szyk oraz przede wszystkim harmonię.

Indyjski styl wnętrza

Fot. india-dreams. apartmenttherapy

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/11.02.2018 00:42
Wiesz, wpis bardzo bardzo ciekawy ale gdzie w Polsce znaleźć takie meble i wystroje nie płacąc np> 3 tys za jeden mebel -> ceny są masakryczne
/04.09.2012 17:28
jest magia :))
/28.08.2012 16:28
wyrafinowany :)