Więźba dachowa to drewniany szkielet dachu, który przenosi obciążenia z pokrycia dachowego.
Więźba dachowa składa się z wiązarów dachowych. Najczęściej spotykane rodzaje wiązarów to: wiązary krokwiowe, jętkowe i płatwiowo-kleszczowe. Dach składa się z kilku wiązarów, na których spoczywa pokrycie przytwierdzone do łat (wąskich desek, bądź szerokich listew), ewentualnie kontrłat lub na deskowaniu. Wiązary opiera się na belkach stropu poddasza, na murze za pośrednictwem murłaty lub na ścianie szkieletowej - na belce oczepowej. W kierunku podłużnym konstrukcja dachu usztywniona jest za pomocą ukośnie przybijanych desek nazywanych wiatrownicami.
Rodzaje więźb
Rozróżniamy cztery najczęściej spotykane rodzaje więźby dachowej:
Więźba krokwiowa stosowana przy rozpiętości dachu do 6 m i nachyleniu połaci powyżej 40°. Konstrukcja opiera się jedynie na murłatach, co zapewnia wolną przestrzeń na poddaszu. Jest to najczęściej stosowany typ konstrukcji.
Więźba krokwiowo-jętkowa, to podobna konstrukcja do więźby krokwiowej, ale posiada dodatkowy element wzmacniający – jętkę. Stosowana przy rozpiętości dachu do 8,5 m
Więźba płatwiowa stosowana jest dla dachów o rozpiętość powyżej 8 m o małym pochylenie połaci. Krokwie są tu oparte na murłatach i płatwiach.
Więźba płatwiowo-kleszczowa to bardziej nowoczesna konstrukcja dachu. Jest konstrukcją przeznaczoną dla dachów o rozpiętości 12-16 m. Łączy konstrukcję krokwiowo-jętkową z płatwiową.
W większości domów jednorodzinnych więźbę dachową wykonuje się z drewnianych belek. Ale bywają również inne konstrukcje dachów, takie jak:
- konstrukcje metalowe, głównie ze stali.
- konstrukcje żelbetowe,
- konstrukcje z tkanin i tworzyw sztucznych
Drewno jednak jest najczęściej stosowane, gdyż jest najtańsze i łatwo dostępne. Zazwyczaj wykonuje się ją z drewna sosnowego.
Drewno na więźby dachowe powinno być odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane. Wyróżniamy kilka sposobów zabezpieczenia drewna. Może to być impregnacja próżniowa lub zanurzeniowa.
Impregnacji zanurzeniowej można dokonać we własnym zakresie, natomiast impregnacja próżniowa odbywa się w specjalnych zakładach. Jest bardzo skuteczna, ale niestety droga.
Kolejny krok - Ułożenie dachówki
SM