W ramach blasku

Okna i drzwi wpływają w znaczący sposób na styl i estetykę całego budynku. Dlatego przed wyborem odpowiedniej stolarki otworowej do naszego domu warto jest zapoznać się z kanonami panującymi na świecie.
/ 28.01.2010 07:50

Okna i drzwi wpływają w znaczący sposób na styl i estetykę całego budynku. Dlatego przed wyborem odpowiedniej stolarki otworowej do naszego domu warto jest zapoznać się z kanonami panującymi na świecie.

Rynek oferuje duży wybór okien i drzwi o bardzo zróżnicowanych kształtach. Począwszy od klasycznych prostokątnych konstrukcji, a kończąc na zupełnie niestandardowych kształtach typu koła, fale, trójkąty czy romby. Mogą one całkowicie odmienić oblicze każdej elewacji. Nawet przy nieciekawym układzie otworów okiennych w ścianach można osiągnąć nowoczesny czy też klasyczny wygląd fasady bądź wnętrza. Nie będzie to zasługą jedynie ciekawych kolorów i kształtów, ale również oryginalnych dodatków konstrukcyjnych, eleganckich zdobień i nietypowych funkcji. Wszystko zależy od naszej fantazji i wyobraźni. Pamiętać należy jednak o tym, że wyroby wykonywane na specjalne zamówienie są znacznie droższe od standardowych produktów stolarki otworowej.

W ramach blasku

Spojrzenie niczym nieskrępowane

Nie jest żadną tajemnicą, że okna umożliwiają obserwację przestrzeni zewnętrznych oraz ułatwiają naświetlenie wybranych pomieszczeń w domu. Wnętrza jasne wydają się być bardzie uporządkowane, obszerniejsze i radośniejsze. Odpowiednia dawka światła ma wpływ na indywidualizm i specyfikę pomieszczenia, ale także odpowiada za jego mikroklimat i częściową aseptykę (światło słoneczne oddziałuje hamująco na rozwój niektórych rodzajów bakterii). Można wyróżnić trzy podstawowe sposoby na doprowadzenie promieni do poszczególnych miejsc domu: górne (poprzez okna dachowe), boczne (przez okna pionowe) oraz pośrednie (światło z innych pomieszczeń). Wszystko jest uzależnione od rozmiarów okien, ich rodzaju, konstrukcji i oczywiście od ich ilości oraz rozmieszczenia.

W sprzedaży proponowane są dwa podstawowe materiały służące do produkcji okien. Jednym z nich jest drewno, drugim zaś PVC (zwane popularnie plastikiem). Są to materiały znane i powszechnie dostępne, można nawet rzec, że ich oferta jest aż nazbyt bogata. Trzecim, ale zdecydowanie rzadszym materiałem stosowanym do wyrobu stolarki jest aluminium. Dostępne są również produkty z włókien szklanych oraz kompilacje budulców (okna drewniano-aluminiowe oraz drewniano-plastikowe), w których próbuje się wykorzystać najlepsze właściwości obu surowców. Najdroższymi wyrobami na polskim rynku są okna drewniane i aluminiowe, najtańszymi zaś PVC. Zdecydowanie najczęstszym rozwiązaniem wybieranym obecnie do domów jednorodzinnych jest plastik. Podkreśla on w bardzo wyraźny sposób współczesny wygląd elewacji. Popularnym produktem jest również drewno, które poprzez naturalny charakter materiału uwypukla klasyczny i stylowy wygląd elewacji. Ciekawym pomysłem natomiast dla nowocześniejszej bryły budynku może być stolarka aluminiowa. Chociaż jest to wciąż produkt trudno dostępny na rynku, to warto go poszukać, gdyż zastosowane w nim ramy i przeszklenia potrafią wzbogacić fasadę w eleganckie i zdefiniowane formy.

Dobre wejście

Otóż nie każdy wie, że drzwi montowane w domach jednorodzinnych mogą reprezentować odmienne wzornictwo i formy, które bądź współgrają z bryłą budynku lub wprowadzają kompletny dysonans ogólnego założenia architektonicznego. Dlatego też wybór odpowiedniego produktu nie powinien w żadnym wypadku być pochopny ani przypadkowy. Drzwi najlepiej wybierać w momencie, gdy opracowany jest już ostateczny styl domu. Elewacje nie muszą być wcale skończone, jednak warto by posiadały już w głównym zarysie swoje oblicze.
Domy o charakterze lekko rustykalnym najczęściej posiadają drzwi płaskie, bez wymyślnych zdobień, proste w swojej formie. Stosuje się w nich tylko materiały naturalne, w klasycznych kolorach drewna. Styl historyzujący budynków zaś to bogate wykończenie i i precyzyjne dekoracje z licznymi, dopracowanymi detalami. Wykonane raczej z materiałów egzotycznych, z klamkami i okuciami nawiązującymi do epoki. Co się tyczy elewacji nowoczesnych, to w tym przypadku często wykorzystuje się elementy szklane, ze stali oraz chromowane. Wzornictwo raczej umiarkowane, z ewentualnymi figurami geometrycznymi o regularnych kształtach. Natomiast w klasycznych bryłach domów drzwi nie mogą zwracać na siebie zbytniej uwagi, aby nie zdominować całości aranżacji. Z tego też powodu stolarka musi delikatnie wkomponować się w ogólne założenie architektoniczne budynku. Polecane są więc wzory i dodatki o nieskomplikowanych formach i kształtach.

Jak malowane

Drzwi i okna powinny swoją kolorystyką jak najdokładniej współgrać ze stylem budynku oraz inwestorską wizją elewacji. Jak twierdzą osoby związane z branżą stolarską, nikt już praktycznie nie kupuje produktów w uniwersalnych odcieniach i tonacjach, które „pasują” do wszystkich domów. Standardowa kolorystyka i wzory zdecydowanie ustępują miejsca niepowtarzalnemu oraz indywidualnemu charakterowi współczesnych inwestorów. Jeżeli bryła budynku zaaranżowana jest w konkretnym stylu, to wówczas zadnie jest ułatwione. W przypadku elewacji o charakterze mieszanym bądź mało wyrazistym, kolorystykę drzwi i okien najlepiej jest zharmonizować z dachówką, orynnowaniem, czy chociażby z bramą do garażu.


Redakcja poleca

REKLAMA