W co ubrać dom?

To proste, jeśli masz własny styl, wiesz jakie lubisz materiały i kolory. Ważne, aby wśród domowych tekstyliów czuć się tak dobrze, jak w ulubionej sukience czy spodniach. Domowe wnętrza możemy więc „ubrać” elegancko lub bardziej swobodnie.
/ 12.06.2009 22:54
To proste, jeśli masz własny styl, wiesz jakie lubisz materiały i kolory. Ważne, aby wśród domowych tekstyliów czuć się tak dobrze, jak w ulubionej sukience czy spodniach. Domowe wnętrza możemy więc „ubrać” elegancko lub bardziej swobodnie.

Pomysł na tekstylną dekorację własnego domu warto zacząć od ... przeglądu garderoby. W każdej szafie, nie tylko kobiecej, niezależnie od stylu ubioru jej właściciela, można znaleźć rzecz na tyle klasyczną, że przy odpowiedniej konserwacji może służyć przez lata. Z wnioskiem tym zgodzą się osoby, które od od razu pomyślały o ulubionej białej bluzce, sweterku czy też garniturze z wełny. Dobrej jakości ubrania bronią się przed upływem czasu i chwilowymi kaprysami mody. Nie wszyscy i nie zawsze mamy jednak ochotę je ignorować. Dlaczego? Bo potrzebujemy zmian, nie zawsze radykalnych, czasem osiąganych nawet dzięki mało kosztownym detalom. Nowe, ładne rzeczy czy są to ubrania, czy tkaniny do domu, wnoszą powiew świeżości. Pozwalają zmienić wizerunek lub dostosować go do zmian w nas samych.

W co ubrać dom?
Fot. Wind

Bawmy się
Żeby wiedzieć, jakie firany, zasłony, tkaniny dekoracyjne, a także materiały meblowe są aktualnie modne wystarczy orientować się w tendencjach, które obowiązują w branży odzieżowej. Od kilku sezonów lansowane są złote dodatki, błyszczące tkaniny i wzory etniczne z lat 50. i 60. minionego już wieku, motywy skór egzotycznych zwierząt, kwiaty, paski, motywy barokowe. To wszystko znajdziemy nie tylko w sklepach z odzieżą, ale też w salonach oferujących meble i domowe dekoracje. Styliści sugerują, aby z umiarem i w miarę swoich możliwości eksperymentować, bawić się formą, kolorem, fakturą. Tym samym głosem mówią projektanci wnętrz. Przedmioty są po to, aby żyło się z nimi wygodniej i aby przynosiły nam radość. Chociaż rzadziej zmieniamy wyposażenie domu niż skład garderoby, nie warto bać się zmian, zabawy tkaninami. Kto wie, jak na kobiece samopoczucie mogą wpłynąć klasyczne szpilki w złotym kolorze? Kto wie, jak mogą odmienić wnętrze poduszki z motywem skóry węża lub sofa w kwiaty? Kto wie, czy humoru nie poprawią nam świetlne refleksy z kryształków na firance albo ile do atmosfery kolacji przy świecach wniosą zasłony w piękne róże?

Kolor i blask
Wyobraźnia projektantów tkanin nie zna ograniczeń czasu ani przestrzeni. Tak samo inspirujący jest świat roślin i zwierząt, futurystyczna architektura, ale też przedmioty, których używała arystokracja 400 lat temu. Twórcy tekstyliów najchętniej sięgają obecnie po motywy kwiatowe. Prawdziwym hitem prezentacji, które zapowiadały modę na nadchodzące sezony była róża. Florystyczne dekoracje niejedno mają imię, a może im je nadać odpowiednia stylizacja, np. kwiaty w formie graficznego symbolu, w dużych wymiarach czy też w stylu znanym z lat 50., znacznie odbiegające od naturalnych wymiarów. Co ważne, w domowych wnętrzach można je zestawiać z pasami i innymi, czysto graficznymi, a często abstrakcyjnymi motywami. Większość z nich utrzymana jest w mocnych, intensywnych barwach. Współczesne materiały lubią kolor fioletowy, intensywną czerwień, róż, fuksję, turkus, ale też klasyczne zestawienie czerni i bieli. Tkaniny na meble i przeznaczone do dekoracji mieszkania często stylizowane są też na tekstyliach barokowych. To ukochana przez projektantów epoka, z której pochodzą zarówno klasyczne wzory, jak też elementy zdobnicze, takie jak frędzle czy ozdoby poduszek. Współczesna moda barokowy kanon szanuje tylko w przypadku mebli czy wnętrz, które mają odwzorowywać klimat epoki. Zwykle jest jednak zbyt przewrotna, aby wyznaczniki stylu traktować serio i zbyt serio, aby odwołania do tej estetyki były nieczytelne.
Charakter współczesnych, bogatych i dekoracyjnych wzorów tkaninowych dodatkowo podkreśla ich połysk. Niektórzy źródeł popularności materiałów, które na różne sposoby grają ze światłem upatrują w zachwycie kulturą orientalną, w której estetyce kolor i światło pełnią istotną rolę. A co, jeśli ktoś we własnym domu nie chce się kierować dewizą „od przybytku głowa nie boli”? Czy projektanci i producenci tkanin myślą o tych, którzy najlepiej i najbezpieczniej czują się w otoczeniu stonowanych kolorów, bez udziału mocnych akcentów, o tych, którzy we własnym domu chcą odpocząć od szybkiego tempa życia i zbyt wielu wrażeń, także wzrokowych? Oczywiście, że tak! Miłośnikom spokoju polecamy: naturalne barwy lnu, szlachetne wełny w stonowanych kolorach, a także biel, która w umiarkowanych ilościach wcale nie nudzi. Ich potrzebom może być też bliska sztuka rzemieślnicza lub nawiązania do niej, np. w postaci grubych tekstylnych splotów. Nie tylko miłośnicy spokoju docenią fakt, że niezależnie od stylistki, dobrą tkaninę definiuje jej jakość. O nią możemy być spokojni.

W co ubrać dom?
Fot. Nasze Ogrody&Wnętrza

Barwa mebla
Jak do tendencji, które najszybciej i najłatwiej można zaobserwować na specjalistycznych targach międzynarodowych, reagują zagraniczni i polscy producenci mebli? Istnieje przede wszystkim duża możliwość wyboru: od bogatych i dekoracyjnych wzorów kwiatowych po tekstylia monochromatyczne.
Czasem to materiał inspiruje do stworzenia mebla, najczęściej to jednak forma decyduje o tym, jaka tkanina będzie jej towarzyszyć. Na przykład do stylowych sof firmy Mebelplast idealnie pasują duże, stylizowane wzory kwiatowe. Bardzo zauważalna jest też inna zależność: im prostsza forma i większe wymiary mebla, tym tkaniny skupiają na sobie mniejszą uwagę. Są raczej jednokolorowe i bez bogatych dekoracji. Często podkreślają nowoczesny charakter produktu: jego prosty, bądź wyrafinowany kształt.

Prosto i zdecydowanie
Producenci mebli z wyższej półki, zaprojektowane przez znanych projektantów, zwykle w nowoczesnej stylistyce, lubią towarzystwo mocnych, zdecydowanych kolorów. Coraz więcej modeli prezentowanych w salonach i galeriach meblowych to produkty o dużych wymiarach, często z nisko ulokowanym siedziskiem. Proste i wygodne. Najczęściej w tkaninach bez dodatkowych dekoracji, raczej w materiałach o jednolitym kolorze. Chętnie wybierana jest czerń, paleta szarości, biel, czerwień, ale też pomarańcze czy zielenie.

Źródło: www.dobrzemieszkaj.pl

Redakcja poleca

REKLAMA