POLECAMY

Jak urządzić nowe mieszkanie – kilka wskazówek

Kupiłaś nowe mieszkanie, w którym nie ma nic oprócz białych ścian i zupełnie nie masz pomysłu, jak urządzić to wnętrze? Podpowiadamy!
Jak urządzić nowe mieszkanie – kilka wskazówek fot. Fotolia

Po zakupie nowego mieszkania często stajemy pośród białych ścian i nie wiemy, od czego mamy zacząć. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach, żeby urządzanie mieszkania nas nie przerażało, a efekt był zadowalający.

Urządzanie mieszkania - zwizualizuj swoją koncepcję

Kupując nowe mieszkanie od dewelopera spotkamy się zazwyczaj z dwoma opcjami – wykończenie „pod klucz” lub stan deweloperski. Ta pierwsza proponowana jest w różnych standardach, w zależności od oferty sprzedawcy. Z jednej strony jej wybór pomoże nam zaoszczędzić wiele nerwów i czasu, które stracilibyśmy na urządzanie. Z drugiej jednak strony – jeżeli chcemy, aby nasze mieszkanie było wyjątkowe i nie wyglądało podobnie, jak u sąsiada, warto włożyć trochę trudu i zacząć wszystko od zera – czyli od surowego stanu deweloperskiego.

Uwaga, na początku możemy czuć się nieco zagubieni. Bowiem po wejściu do pomieszczeń zobaczymy jedynie… pustkę – „gołe” ściany i przestrzeń wymagającą rozplanowania. I właśnie od rozplanowania powinniśmy zacząć. Używając specjalnych programów do aranżacji wnętrz, będziemy w stanie zwizualizować naszą designerską koncepcję. Najtrudniejszą kwestią zapewne okaże się pomieszczenie wszystkich „aranżacyjnych marzeń” w budżecie. Czy iść zatem na kompromis?

Fot. Fotolia

Jak urządzić mieszkanie, gdy mamy mały budżet?

Pewnie nie raz usłyszymy od znajomych i rodziny – „po co ci to?”, „bez sensu wydziwiasz”, „odpuść sobie”. A tutaj właśnie trzeba być twardym i bronić własnych marzeń. Jeżeli jesteśmy pewni swoich wyborów – realizujmy je.

Kiedy jednak budżet stanie nam na przeszkodzie, wybierzmy na początek główne elementy, bez których nie wyobrażamy sobie naszego domu. Mogą to być przykładowo: dębowy parkiet w jodełkę pokrywający całą powierzchnię podłóg, betonowe blaty czy sofa znanego projektanta.

Często taki jeden oryginalny detal jest w stanie zadecydować o charakterze całego domu i dodać mu wyrazistości. Nie musimy od razu tworzyć kompletnej aranżacji, możemy to robić stopniowo. W dopasowaniu poszczególnych elementów pomogą nam specjalne aplikacje oparte na wirtualnej rzeczywistości, dzięki którym zwizualizujemy konkretny model, np. fotela, dokładnie w miejscu, w którym miałby stanąć.– opowiada Katarzyna Jakubowska z firmy SITS, producenta mebli w stylu skandynawskim. Za sprawą takich ułatwień możemy sobie pozwolić na odłożenie pewnych decyzji zakupowych na później…

Nie bój się zmian podczas urządzania wnętrza

I w sumie to nawet dobrze. Bo może się okazać po pewnym czasie, że te np. granatowe zasłony, o których wcześniej marzyliśmy, już kompletnie nie pasują do nowej wizji wnętrza. Zmiany to rzecz normalna i nie bójmy się ich również w mieszkaniu. Raz urządzone nie musi tak samo wyglądać przez 30 lat, to już nie te czasy… Ze śmiałością wprowadzajmy nowe koncepcje, eksperymentujmy i działajmy zgodnie z własną wizją. Pamiętajmy, że to nasz dom i to my musimy się w nim czuć dobrze, nawet jeżeli będzie on wybuchową mieszanką wszystkich dostępnych stylów aranżacyjnych. A może przez przypadek odkryjemy nowy?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/3 miesiące temu
Ja podglądam różne realizacje, zdjęć nie brakuje, a ciekawsze pomysły przenoszę do swojego mieszkania. Stąd zaczerpnęłam inspiracje na salon https://perfectspace.pl/blog/styl-i-elegancja-zamkniete-na-cztery-spusty/
/5 miesięcy temu
Pierwsze, co zrobiłem po zobaczeniu mojego mieszkania, to wizyta w klinkierudzie i zakup zakup płytek i cegieł ręcznie formowanych. Zrobiłem kilka wstawek, tu trochę zdobień, dekoracji i włola! Wyjątkowe i oryginalne wnętrze za pomocą takich prostych kroków!
/11 miesięcy temu
hehe nie ma opcji :) ja już lata marzyłam o swoim mieszkaniu więc mam przemyślany każdy detal :P jak tylko dostaniemy klucze od nowego mieszkania to wpadnę w szał aranżacyjny :D jeszcze tylko kilka formalności nas dzieli ale na szczeście pomaga nam biuro vivapol.mazury we wszystkim
POKAŻ KOMENTARZE (5)