Tapeta w pokoju fot. Adobe Stock

Tapety: na ścianę, ale także na drzwi i inne elementy. Jak je wykorzystać?

Tapety coraz częściej wracają do dekoracji wnętrz. Można je kłaść tradycyjnie na ścianach (albo tylko jednej), ale także wykorzystać na inne sposoby. Jak?
Wioletta Górecka / 04.03.2019 12:00
Tapeta w pokoju fot. Adobe Stock

Tapety na ścianie powróciły do dekoracji wnętrz w wielkim stylu! Współczesne tapety cieszą oko nie tylko pełną gamą kolorów i wzorów, ale także wytrzymałymi materiałami. Niestraszne im dziecięce pomysły czy brudne futerko lub łapki zwierząt.

Tapety są dziś małym dziełem sztuki – piękne kolory i wzory, a także technika 3D sprawiają, że są bardzo poważnym konkurentem dla elementów dekoracyjnych. Są bowiem ozdobą same w sobie!

Tapety – na ścianę, na drzwi, na meble…

Obecnie bardzo modnym trendem jest kładzenie tapety tylko na jedną ścianę – najczęściej tą za łóżkiem (tapety do sypialni), czy za kanapą w salonie.

Niemniej popularne jest nakładanie pasujących do siebie kolorystycznie i pod względem wzornictwa, ale nie identycznych tapet na wszystkie ściany w pomieszczeniu.

Tapetę możesz wykorzystać również na inne sposoby – to szczególnie przydatne, jeśli:

  • Zostały ci fragmenty tapet, z którymi nie masz co zrobić
  • Odświeżenia wymaga niewielki fragment ściany lub mebla.

Za pomocą dosłownie kawałka (lub kilku – takich samych, lub różnych) tapety, możesz w kilka chwil zmienić aranżację wnętrza! Jak?

Tapeta na drzwi

Drzwi w twoim pokoju już dawno mają czasy świetności za sobą? Wyblakły, są obite bądź podrapane przez zwierzę? Wyrównaj ich strukturę (na przykład papierem ściernym) i oklej je kolorową tapetą! Taki sposób sprawdzi się świetnie przede wszystkim w pokoju młodzieżowym lub w nowoczesnej aranżacji. Koszt: kilkanaście do kilkudziesięciu złotych.

Tapeta na fragment ściany

Nie chcesz tapetować ani malować całej ściany, bo uszkodzony jest tylko jej fragment? Niedoskonałości możesz zakamuflować za pomogą tapety! Wystarczy wyciąć z jej kawałków kształty, jakie będą ci najbardziej odpowiadać, a następnie nakleić je na wybrane fragmenty. Taka kolorowa mozaika to świetna ozdoba i nikt poza tobą nie będzie wiedział, że to sposób na zamaskowanie czegoś.

Tapeta na meble

Obita szuflada lub komoda? Żaden problem. Naklej pasek ładnej tapety na fragment, który wymaga regeneracji. W ten sposób możesz także ożywić stary komplet mebli!

Poczytaj więcej na temat tapet!
Chcesz samodzielnie położyć fototapetę? To proste, zobacz, jak to zrobić!
Samodzielne nakładanie tapety - nie takie straszne, jak się wydaje! 
Tapeta w kuchni - czy to rozwiązanie ma sens?